Водоспади, гуцульська кухня та базар з етнічними сувенірами роблять Яремче незабутнім

 

На початку липня я провела тиждень у серці Карпат – місті Яремче. Такий відпочинок можу порекомендувати всім, хто хоче поєднати красу рідних гір з європейським рівнем комфорту. За комфорт доведеться й платити відповідно, але це того варте!

 «Велика ведмедиця» — готель європейського рівня

Добиратися до Яремче з Івано-Франківська, куди прибув з Києва наш потяг, вирішили автобусом. Зручно, тому що автовокзал знаходиться поряд із залізничним.

Проїзд коштує 23 гривні, квитки продаються лише в касах. Дорога триває близько двох годин, хоча відстань між населеними пунктами становить 64 кілометри. Основна причина повільного руху транспорту – поганий стан доріг, точніше, жахливий. Місцеві водії, яким доводиться їздити Україною, кажуть, що саме на Івано-Франківщині найгірші траси. Радіють, коли випадає рейс до столиці, бо там, за їх словами, можуть насолоджуватися їздою. До речі, таксисти беруть за проїзд до Яремче 400 гривень. Якщо хтось обурюється, що аж надто дорого, пояснюють: «Ви бачили наші дороги? Убивати автомобіль задарма не будемо».

Котедж готельного комплексу "Велика ведмедиця"

Котедж готельного комплексу “Велика ведмедиця”

Зупинилися ми в готельному комплексі «Велика ведмедиця». Оскільки їхали великою компанією, заздалегідь забронювали в ньому п’ять номерів. За двомісний номер півлюкс із джакузі на першому поверсі двоповерхового дерев’яного котеджу платили 450 гривень за добу. У новорічні свята його ціна зростає майже втричі. У номері – двоспальне ліжко, тумбочки, вішалка з наплічниками, столик, холодильник, плазмовий телевізор. Окремий санвузол із душовою кабінкою, туалетом, умивальником. Окрема кімната з джакузі. До послуг відпочивальників – електрочайник (чай та каву поновлювали щодня), посуд, фен. Вишуканий інтер’єр доповнюють живописні полотна на стінах. Рушники в номері змінювали щодня. Єдиний недолік проживання у дерев’яних будинках – дуже чутно сусідів. Тож краще вибирати невеликі котеджі.

У вартість проживання входили сніданки. Кухарі готували смачно, але порції невеликі. Столи за бажанням накривали в одній із альтанок у дворі або на літньому майданчику з плетеними  столиками й кріслами, який прикрашають квіти у вазонах. Між іншим, такого квітучого дворика ми не бачили біля жодного готелю Яремче. Ще однією перевагою «Великої ведмедиці» є басейн з підігрівом води та лежаками.

Персонал готелю та власниця пані Оксана виявилися дуже турботливими і доброзичливими. У перший день ми виявили поломку джакузі. Уже наступного дня його відремонтували, а за незручності власниця запропонувала нам безкоштовно відвідати сауну цього готельного комплексу та пройти три сеанси масажу. До слова, година сауни коштує 200 гривень, масаж – 80.

Гірські походи варто починати з Маковиці

Місцеві жителі зазначають, що цього року відпочивальників у Яремче побільшало. Табличок з написом “вільні місця” принаймні в центральній частині міста ми не бачили.

Краєвиди Буковелю

Краєвиди Буковелю

Розваг у Яремче досхочу. Якщо відпочивальники приїжджають сюди вперше, повсюди бачать вивіски із пропозиціями незабутньо провести час. Завадою може стати хіба що погода. Нам трохи не пощастило: на тижні було лише кілька ясних днів. Популярні кінні прогулянки (150 грн.), катання на квадроциклах (350 грн.), велосипедні екскурсії (прокат велосипедів – 20 гривень за годину). Пішохідні екскурсії містом та його околицями коштують у межах 200 гривень, походи в гори – близько ста. Ми самостійно піднялися на найближчу гору Маковицю (984 метри над рівнем моря). Цей підйом рекомендують обирати початківцям. На шляху є синьо-білі мітки, які не дають збитися з дороги. З її вершини, де встановлений залізний хрест, відкриваються чудові краєвиди. Хоча того дня дощило, гірську вершину на своїх мотоциклах підкорили троє киян. Дізнавшись, що ми з Київщини, влаштували для нас показові виступи: на швидкості спускалися і виїжджали на останній крутий підйом Маковиці. Розповіли, що в Яремче часто змагаються мотолюбителі-екстремали.

В один із погожих днів ми їздили до Буковелю (близько 30 кілометрів від Яремче). У дорозі були майже годину, траса навіть на під’їзді до нього розбита. Хоча Буковель вважається лижним курортом, влітку тут теж цікаво. Найперше туристи поспішають піднятися на підйомнику в гори та помилуватися звідти захоплюючими карпатськими краєвидами. Коштує таке задоволення 35 гривень в обидва боки. Нагорі туристи фотографуються та смакують стравами у колибі. Чавунчик вареників з капустою, грибами та печінкою, за який віддали 90 гривень, ми ледве втрьох осилили.

У заповіднику годують оленів з рук

Відвідувачі заповідника годуть диких кабанів

Відвідувачі заповідника годуть диких кабанів

Відоме Яремче своїм водоспадом Пробій. Це каскадний водоспад на річці Прут, який має висоту близько 8 метрів. Над ним перекинутий пішохідний міст заввишки 20 метрів, так що велич бурхливого Пробія можна споглядати з висоти. Сміливці спускаються поближче до річки й фотографуються на її прибережному камінні. «Тут втонула дівчинка. Посковзнулася на камені і впала у воду», – час від часу відпочивальники переповідають сумну історію, яка сталася минулого року. Місцевих сміливців, готових за гроші поміряти глибину річки, пригнувши з мосту, ми не застали. Популярною розвагою є канатна переправа через каньйон річки поблизу Пробія. Коштує забава 60 гривень.

Водоспад Жіночі сльози

Водоспад Жіночі сльози

На одній із приток Прута – річці Жонка – у семи кілометрах від центру міста знаходиться ще один водоспад – Жіночі сльози. Дорогою до нього можна відвідати вольєрне господарство Карпатського національного заповідника з дикими тваринами. Вхід коштує 10 гривень, а насолода неймовірна. Тут можна прямо з рук погодувати оленів (їх шестеро) та поспостерігати за дикими кабанами. До вольєрів є непогана асфальтована дорога, далі – ґрунтова. Мандрівка до водоспаду займе близько двох годин. Він зовсім невеликий. Вода грайливо спадає приблизно з метрової висоти. Одразу біля водоспаду утворюється неглибоке плесо. Побродити у прохолодній гірській воді наважуються переважно жінки, адже за повір’ям, це допоможе їм знайти другу половину.

На подарунок – вироби гуцульських майстрів

Вироби карпатських майстрів

Вироби карпатських майстрів

Туристи облюбували базари Яремче. На продуктовому ринку недалеко від центру міста можна придбати популярні карпатські сири: бринзу, копчений будз та вурду. Усі вони готуються з овечого молока, але технологія приготування різна. Кілограм бринзи коштує 50 гривень, везти її можна хоч і добу – не зіпсується. Ми потрапили у Яремче в сезон збирання чорниці. Але ягід цього року мало, кажуть місцеві. На базарі за літрову банку чорниць просили 40, зрідка 35 гривень. Складно не спокуситися на покупку ароматних сушених білих грибів із карпатських лісів (100 грамів коштує 30 гривень). Продавці кажуть, що висушують їх у печі, саме тому вони мають такий аромат. Із сушеного білого гриба готується популярна у цих краях грибна юшка з домашньою лапшею.

Яремче вважається центром гуцульських ремесел. На території міста поблизу водоспаду Пробій знаходиться великий сувенірний ринок, де можна придбати різноманітні вишиванки, вироби зі шкіри та овечої вовни, металеві, дерев’яні та шкіряні прикраси, рушники, ковдри, глиняний посуд та багато іншого. Практично всі сувеніри виготовлені гуцульськими майстрами, у яких, як кажуть, золоті руки. Придбали шкарпетки з овечої шерсті (60 грн.), шкіряні рукавиці (70 грн.), мило ручної роботи (від 15 грн.), дерев’яні намиста (10 грн.) та сережки (від 25 грн.), магнітики (від 10 грн.). На сувеніри кожен витратив щонайменше 200 гривень. Також на ринках продають мед (50 гривень за півлітра), трав’яний чай (10-20 грн. за пакет).

Відзначу й смачну карпатську кухню. Її основними стравами є банош, бринза, вареники з вурдою, мазурки, куліш зі шкварками. Ми облюбували кафе «Над Прутом», назва якого говорить сама за себе. Запам’ятався банош (грубо кажучи, каша з кукурудзяної муки) з бринзою та грибами (25-32 грн. за порцію), грибна юшка ( від 28 грн.) та форель у сметані (30 гривень за 100 грамів).

Проблема з відпочинком у Яремче може виникнути у вечірній час. Близько 22 години закриваються місцеві колиби та ресторани, а нічних закладів у місті практично немає. Тож якщо ви хочете «тусовок», вам не сюди.

 

Юлія Строчинська,visnik-press.com.ua


Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

993
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2589 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2174
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3026
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2627
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2349 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

482

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

485

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

983

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2202
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

682
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1949
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2046
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

220
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

831
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5534
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7392
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1409
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

686
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1064 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1569 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1425