Завершилось друге пленарне засідання Івано-Франківської міської ради VI демократичного скликання. Окрім «перетертих» питань про склад виконкому, комітетів міськради, на голосування виносилось, як вже його встигли охрестити – «алкогольне питання». Хід розгляду якого передбачити було дещо складніше. Вочевидь тепер можна говорити про результати цього голосування як прогноз подальшої роботи депутатського корпусу міської ради.
Нічний «сухий закон» в Івано-Франківську проіснував недовго. Його опротестував прокурор міста.
Все нібито зрозуміло. Міськрада перевищила свої повноваження. Кинулася регулювати і обмежувати часові рамки торгівлі окремими групами товарів.
Не дивно, що рішення про заборону торгівлі підтримує ВО «Свобода». Молоді хлопці-депутати, не обтяжені досвідом, в тому числі і підприємницьким, щиро вірять, що СКЛАДНІ проблеми можна регулювати ПРОСТИМИ методами. Нагадаємо з історії, що «сухий закон» в тридцяті роки ХХ століття в США привів тільки до загострення криміногенної ситуації, процвітання бутлєгерства та кримінальних війн. Боротьба з алкоголем в середині 80-х років в СРСР фактично привела до краху імперії, а перед тим, до дефіциту цукру, який підприємливі бабусі мішками «переварювали» в самогон. Так і буде в нас. На короткий час можливо і буде зменшення нічного споживання алкоголю. Але закони ринку невблаганні. Якщо є попит, то пропозиція знайдеться і самоорганізується. В кожному мікрорайоні «спраглі» через місяць-два будуть знати «точки» до вони зможуть задовольнити свою спрагу.
Отже, міська рада відхилила протест прокурора щодо питання «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста». Рішення, яке прийняли ще минулої каденції вирішили відправити на доопрацювання. Для цього створили спеціальну депутатську комісію, до якої також можуть війти представники громадських організацій і приватні підприємці. Останні обуренні найбільше.
З обранням представників ВО «Свобода» до Івано-Франківської міської ради, виборці-підприємці сподівались – неважливо де ставити галочку напроти невідомого їм прізвища, чи те що кандидатові двадцять з гаком років. Люди керувались думкою, голосуємо за хлопця із нашого двору, а він вже там порядок наведе, він буде народним обранцем у повному розумінні цього слова. Ці сподівання почали танути після розгляду «алкогольного питання». А особливо у підприємців, які сиділи у сесійні залі під час голосування. Вони вигукували, що даремно голосували за «Свободу».
«Свободівці» ж продемонстрували одностайну позицію, а отже і депутатську відданість політичній партії. Голосувати як партія каже (щодо питань, які якась зачіпають бізнесові інтереси) представникам «Свободи» в міській раді не так важко як «регіоналам» чи скажімо «фронтовикам». Причина проста – у списках даної сили немає крупних чи середніх підприємців, якиі були б зацікавлені в протилежному розвитку подій, наприклад, щодо «алкогольного питання». Які розуміють, що питання побутового і вуличного пияцтва – проблема більш широка і складна, і прості рішення її тільки загонять в тінь і криміналізують. Але молоді свободівці думають, що тоталітарними методами заборон можна вирішити проблему. А от попаритися на цій темі можна…
Власники ж магазинів та точок роздрібної торгівлі в місті одноголосно заявляють, що «алкогольне рішення» заганяє їх у глухий кут. Якщо заборонити продаж алкоголю після 22.00, то супутні продукти: хліб, ковбаса, солодощі ніхто купувати не буде. Виручка магазинів падає майже вдвічі. Звичайно, вони згущують фарби. Але частково вони праві.
Господар магазину у центральній частині Івано-Франківська Микола Максимів погоджується, що з алкоголізмом треба боротись, тільки на його думку, не такими методами. «Всім підприємцям, як торгують після 22.00 години тепер не вигідно працювати вночі. Я оплачую усі податки, маю четверо найманих працівників, які до речі влаштовані офіційно. В ліцензіях на право торгівлі алкоголем, ті хто їх видають, відмовляються записати про те, що після 22.00 торгувати заборонено, бо розуміють, що це не законно», – говорить Максимів. Він показує кілька зошитів з підписами людей, які також проти алкогольної заборони, за підписами таких у місті 3,5 тис. осіб. Підприємець переконаний, що рішення про заборону продажу алкоголю у нічний час спричинить ріст підпільних ґуралень в обласному центрі.
Депутат міської ради від Партії регіонів Богдан Федьків цілком підтримує думку підприємця. Нагадаємо, «регіонали» від початку розгляду цього рішення одноголосно були проти. За словами Федьківа, у місті під час новорічно-різдвяних свят (якщо рішення про заборону відновлять) будуть масові отруєння сурогатом. Ще одна цікава думка представників цієї політсили, рішення про обмеження продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв у роздрібній торгівлі, лобіює інтереси власників барів, ресторанів та нічних клубів. Адже їх заборона не торкається.
«Проблема вимагає комплексного рішення, повинна бути цільова програма боротьби з алкоголізмом та тютюнопалінням. Треба провести не один захід, можливо програма матиме пункт щодо заборони торгівлі у нічний час, але сьогодні ми бачимо, що перший тест на демократію ми не пройшли, – наголосив депутат міської ради Ростислав Кукурудз із «Фронту змін». – Напередодні ми спілкувались із підприємцями. Ось, що відбувається. В місті є такий супер-маркет «Метро», який має ліцензію на гуртову та роздрібну торгівлю, але свої прибутки пересилає в Німеччину. А своїх підприємців ми обмежуємо. Магазин цілодобово продає алкогольні напої, тому що ми заборонити торгівлю тільки у роздрібній торгівлі. Думаю, це рішення потребує доопрацювання». Ще одне питання, яке виплило після дискусій щодо обмеження продажу алкоголю у нічний час, депутати міськради нарешті копнули глибше – практично повна бездіяльність правоохоронних органів у боротьбі з пияцтвом.
«Протягом останніх місяців адмінкомісією не розглянуто жодного протоколу про розпивання спиртних напоїв у громадських місцях. Чи дійсно це означає, що у нас ввечері не розпивають спиртні напої у громадських місцях? Ні, це означає, що міліція самоусунулась від боротьби з проявами вуличного та побутового пияцтва, – заявив представник «Третьої сили» у міській раді Володимир Чорноус. – Пропоную на наступну сесію, або наступне пленарне засідання цієї сесії заслухати звіт про роботу міського відділу внутрішніх справ щодо подолання такого ганебного явища як пияцтво. Заслухаємо начальника міліції, підполковника пана Сміха, як так сталось, що до заборони і після заборони торгівлі алкоголем, у нас одинакові результати – всі бачать пияків, а міліція їх не бачить».
Щодо питання «Про впорядкування продажу пива, слабоалкогольних та алкогольних напоїв в роздрібній торгівельній мережі міста», то його також підтримують, крім «Свободи» і чисельні громадські організації міста, а також представники церковних громад. Судячи з усього вище сказаного містові дійсно потрібна комплексна програма боротьби із алкоголізмом. Але це "складне" рішення. Легше «шашкою рубанути». А наслідки? Поживемо – побачимо.