Вloomberg: темною конячкою у перегонах створення вакцин може стати французький біотехнологічний процес

Оскільки битва з Covid-19 вирує по всьому світу, невелика французька біотехнологія має можливе рішення для тривалої війни проти вірусу та швидко поширюваних мутацій.

Компанія, Valneva SE, має вакцину, яка може бути більш стійкою до штамів, даючи їй перевагу перед іншими зразками в рамках щорічної кампанії проти хвороби, яка вже вбила більше ніж 3 мільйони людей. Цього тижня проведуть випробування на першому учаснику третьої фази. У разі успіху це може призвести до її схвалення восени.

Вакцина Valneva SE - єдиний кандидат у клінічних випробуваннях в Європі, який використовує перевірену і надійну технологію вакцин, що включає інактивовану версію цілого вірусу, на який вона націлена. Інактивовані вакцини - столітній підхід, застосований до грипу та поліомієліту - беруть зразок вбитої хвороби та використовують її для стимулювання імунної відповіді, не створюючи інфекції.

З урахуванням усіх інших вакцин Covid-19 в регіоні, які спрямовані на спайковий білок вірусу, вакцина може захистити від штамів, які можуть скомпрометувати інших, що робить її ідеальним підсилювачем.

Компанія вже має угоду з Великобританією щодо постачання до 190 мільйонів доз. Кейт Бінгем, колишня глава британської робочої групи з питань вакцин, каже, що якщо вакцина буде успішною, її, ймовірно, використають як підсилювач взимку для літніх людей.

"Наявність ширшої антигенної будови цілої вірусної вакцини справді має значення", - сказала вона. “Віруси мутують. Отже, маючи більш широку імунну відповідь, яку ви отримуєте з цілою вакциною, ви потенційно можете забезпечити собі постійний захист ".

Наслідки для системи охорони здоров’я у світі після пандемії коронавірусу величезні. А для Valneva, де цього року на Nasdaq заплановано лістинг на 100 мільйонів доларів, фінансові ставки високі. Контракт Великобританії вартує до 1,4 мільярда євро (1,7 мільярда доларів), що в 10 разів перевищує його річний дохід минулого року.

У четвер компанія заявила, що продасть близько 7,1 мільйона акцій, і отримані кошти використає для фінансування вакцини проти Covid-19, а також для розробки інших продуктів.

Однак шлях до успіху не є простим. Через більш обтяжливий розвиток, пов'язаний з інактивованим підходом, вакцина Valneva потрапить в клініки пізніше, ніж інші вакцини, а це означає, що передові випробування починаються в Великобританії, коли більша частина населення країни вже щеплена.

Як результат, вакцина тестується разом з вакциною від AstraZeneca Plc та Оксфордського університету, а не фіктивного плацебо, і вона повинна мати однакову або вищу відповідь антитіл.

"Немає розвитку без ризику", - сказав головний виконавчий директор Томас Лінгельбах, який не знає, як це вплине на шанс схвалення регулятора, якби вакцина була навіть трохи менш ефективною, ніж вакцина Astra. "Чесно кажучи, я навіть не хочу думати про такий сценарій".

57-річний чоловік не вперше ризикує. Влітку 2012 року, коли він був генеральним директором австрійської біотехнології Intercell AG, Лінгельбах зустрівся з Франком Гримо, виконавчим директором французької компанії Vivalis, в одному з найстаріших ресторанів Відня. Обидва бізнеси мали проблеми, і лондонський банкір запропонував зібратися, щоб обговорити можливий зв'язок.

Наприкінці трапези в Ofenloch вони вирішили, що разом вони зможуть стати ключовою спеціалізованою вакцинною компанією, орієнтованою на розробку щеплень проти хвороб з обмеженими можливостями профілактичного або терапевтичного лікування.

"За один вечір ми виклали все на стіл, де ми сильні, де слабкі та чому має сенс об'єднатися", - сказав Гримо, який зараз є президентом і головним бізнес-директором Valneva. "Ми зробили те, що сказали під час цієї зустрічі".

Коли пандемія відбулася минулого року, компанія мала у своєму портфоліо дві затверджені туристичні вакцини - одну проти японського енцефаліту та іншу проти холери. Ще дві - проти хвороби Лайма та Chikungunya - вірусу, який переносять комарі, перебувають у клінічній фазі. Як тільки стало зрозуміло, що Covid-19 не швидко зникне, керівники компанії Valneva побачили можливість скористатися досвідом компанії.

З Pfizer Inc., Moderna Inc. та Оксфордом, які розробляли вакцини проти РНК та аденовірусів, існував пробіл для інактивованого підходу. У квітні 2020 року, коли велика частина Європи вийшла з локдауну, а інфекції швидко зростали, компанія розпочала роботу над вакциною, використовуючи свою японську платформу для енцефаліту.

Ідея полягала в тому, що вона буде «доповнювати інші вакцини, або буде корисною для субпопуляції - імунодепресивних, вагітних жінок, дітей, або інактивовані вакцини можуть мати сенс як стимулюючий засіб ", - сказав Гримо.


Місця виробництва вакцин у Європі

Великобританія швидко підписалася на придбання зразка та інвестувала у виробничий майданчик Valneva в Шотландії. Випробування на людях розпочались у грудні, і цього місяця було повідомлено про позитивні дані - вони виробляли значний рівень антитіл у понад 90% учасників та не викликали занепокоєння щодо безпеки.

Цього місяця завершилась чергова потенційна угода з Європейською комісією, яка триває з третього кварталу 2020 року. Зараз компанія зосереджується на двосторонніх угодах з окремими країнами ЄС.

Лінгельбах не вдається в подробиці, але натякає на проблеми, які європейські чиновники мали з Великобританією щодо отримання пріоритетного лікування - фактор, який був укладений у британську угоду з самого початку. Представник Європейської комісії заявив, що він знає про позицію ста обговорює з державами-членами питання щодо подальших дій. За його словами, компанія не відповідала певним умовам угоди.

"Незважаючи на багато зусиль, ми не досягли успіху", - сказав Лінгельбах. "Все це йшло по колу".

Компанія також провела дискусії з Австралією та Канадою щодо можливих замовлень.

Інші інактивовані вакцини Covid-19 існують за межами Європи. Китайський Sinovac Biotech Ltd. та Sinopharm також застосували цей підхід. Хоча спочатку вакцина Sinovac показувала показник ефективності приблизно на 50% - нижчий, ніж інші вакцини, і приблизно мінімальний необхідний нормативний поріг - більше реальних даних свідчить про те, що кількість може бути вищою. Інактивовані вакцини Sinopharm повідомили про ефективність понад 70%.

У ідеальному світі вакцина Valneva буде протестована проти чергового інактивованого пострілу, сказав Лінгельбах, але оскільки на Заході немає затвердженої, вакцина Astra була наступним найкращим компаратором. Необхідно внести корективи з урахуванням різних режимів дозування та вікових обмежень на постріл Astra у Великобританії.

Поряд з можливістю того, що вакцина проти Covid-19 може стати звичайним підсилювачем, що забезпечує стабільний дохід, компанія також сподівається, що вакцини Lyme та Chikungunya будуть використовуватися до 2025 року, переміщуючи компанію в іншу лігу.

Valneva додала сотні співробітників і планує перейти від випуску близько трьох мільйонів вакцин на рік до понад 100 мільйонів наступного року, якщо щеплення проти Covid-19 буде успішним.

"Це не та сама гра", - сказав Гримо. Це "те, що змушує нас прокидатися щоранку, але іноді й не спати вночі".

за матеріалами Вloomberg


29.04.2021 1460
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1500
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3023
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1061
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1105
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1128 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3332 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

125

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1031

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

852

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

388
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

239
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2419
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1195
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1208
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

500
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7428
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

241
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

300
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

334
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

421
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

711