Влада почала бити "своїх"?

 

 

Аграрний бізнес в Україні стає все більш популярним. Сільське господарство почало приваблювати інвесторів, потужні фінансово-промислові групи створюють свої агрохолдинги. Багато хто вважає це позитивним явищем. Однак часто в цій галузі все також виходить "як завжди".

amn.net.ua

Найчастіше таке "як завжди" відбувається за участю держави. Наприклад, минулого року влада вирішили ввести квоти на вивезення аграрної продукції.

 

Після цього вся Україна дивувалася успіху компанії "Хліб Інвестбуд". Вона отримала непропорційну кількість квот на експорт зерна від уряду за схемою, яку учасники ринку вважають непрозорою.

 

Крім того, Аграрний фонд уклав угоду з "Хліб Інвестбудом" на постачання 895 тисяч тонн зернових культур вартістю 1,55 мільярдів гривень. Як водиться,без тендеру. ЗМІ пов'язували цю компанію з міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком та регіоналом Юрієм Іванющенком.

 

Однак у 2011 році Аграрний фонд "засвітився" не тільки з зерном. В Україні подорожчав цукор, влада намагалися врятувати становище руками Антимонопольного комітету, який зобов’язав цукрові заводи та оптових постачальників знизити ціну.

 

Також було вирішено закупити майже 100 тисяч тон бурякового цукру, яким можна було б "пригасити" ціни. Загальна вартість проведеної закупки склала 813 мільйонів гривень.

 

На тендері Аграрного фонду перемогла низка донецьких фірм та кілька великих виробників цукру. ЗМІ відзначали, що переможці тендеру виставили однакову ціну - 8,5 гривень за кілограм цукру. У той же час, чотири фірми, які програли тендер, синхронно запропонували ціну 8,7 гривень.

 

Однак тоді ще ніхто не здогадувався, що ця оборудка стане предметом уваги Генеральної прокуратури.

 

У Єдиному державному реєстрі судових рішень "Економічна правда" знайшла постанову Печерського райсуду Києва, яка свідчить про те, що слідчі ГПУ порушили кримінальну справу проти однієї з фірм-переможців цукрового тендеру, що входить до сфери впливу депутата від Партії регіонів.

 

 

Буряк або тростина

 

З цього документу випливає, що 17 лютого 2012 року слідчий з особливо важливих справ Генпрокуратури виніс постанову про притягнення директора ТОВ "Цурково-рафінадний комбінат "Володимирцукор" у якості обвинуваченого за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу.

 

Дана норма визначає відповідальність за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права  обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

 

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, керівником цього підприємства є Фелікс Олександрович Богдан.

 

Того ж 17 лютого керівника "Володимирцукру" оголосили в розшук, і вже через тиждень його затримали.

 

А 27 лютого суддя Печерського райсуду Києва Світлана Волкова задовольнила подання слідчого про арешт директора. Дане подання погодив заступник генпрокурора Ренат Кузьмін.

 

У чому ж звинувачують керівника щасливої фірми? Як зазначається у постанові суду про арешт, однією з умов 800-мільйонного тендеру Аграрного фонду було підтвердження, що учасник є товаровиробником.

 

За інформацією слідства, щоб взяти участь у торгах директор ТОВ "Цурково-рафінадний комбінат "Володимирцукор" уклав договір оренди майна з іншою юридичною особою - ВАТ "Володимирцукор", яка виробляє цукор з сирцю тростини.

 

30 травня 2011 року директор ТОВки надав тендерному комітету Аграрного фонду довідку "Про наявність обладнання та матеріально-технічної бази", у якій зазначив, що товариство має достатню матеріально-технічну базу для виконання вимог конкурсної документації та закону "Про здійснення державних закупівель".

 

"Проте, фактично матеріально-технічна база, яка передана ВАТ "Володимирцукор", використовується лише для переробки цукру з сирцю тростини, а не з цукрового буряку, як то передбачено документацією конкурсних торгів", - йдеться у постанові суду.

 

Крім цього, за інформацією ГПУ, директор ТОВ "ЦРК "Володимирцукор" надав до тендерного комітету Агрофонду довідку про те, що на його підприємстві працює 219 працівників.

 

"Проте фактично зазначені працівники працюють на ВАТ "Володимирцукор", а з ТОВ "ЦРК "Володимирцукор" ніяких відносин не мають", - наголошується у судовому документі.

 

23 червня 2011 Аграрний фонд уклав з цією ТОВкою договір на поставку 20 тисяч тон цукру-піску, виробленого з буряку врожаю 2011 року. Того ж дня на рахунки  "Володимирцукру" перерахували 170 мільйонів гривень.

 

Однак, як стверджують слідчі, "щасливчик" не виконав умови договору і не поставив Аграрному фонду цукор з буряку. Таким чином, за версією Генпрокуратури, державі були завдані збитки у ті самі 170 мільйонів.

 

На жаль, слідчі не повідомили, чи "Володимирцукор" не поставив продукт взагалі, чи поставив, але не з буряку, а з тростини.

 

 

Прикарпатський регіонал

 

Профільні видання повідомляли, що "Володимирцукор" входить в волинську корпорацію "Техно-центр" братів Юрія та Валерія Келестиних. Вони походять з міста Рогатин Івано-Франківської області.

 

Валерій Келестин зараз є депутатом Верховної Ради від Партії регіонів. Мандат йому дістався лише у березні 2010 року. Він був 184 номером у списку регіоналів на виборах 2007 року. У Раду Келестин потрапив внаслідок переходу у виконавчу владу багатьох депутатів Партії регіонів після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах.

 

Втім, перший раз Келестин опинився у Верховній Раді ще 2005 року за схожих обставин – він був 86 номером у списку "Нашої України" Віктора Ющенка і отримав мандат після формування першого "помаранчевого" уряду. Тоді Келестин був членом УНП Юрія Костенка.

 

Запам’ятався він тим, що не соромився приїжджати у парламент на "Бентлі"

 

Молодший брат Валерія Келестина – Юрій – є депутатом Івано-Франківської облради.

 

До сфери впливу прикарпатських братів відносять Горохівський цукровий завод на Волині, низку агропромислових підприємств, мережу ресторанів та навіть телерадіокомпанію "Захід".

 

"Економічна правда" звернулася з проханням про коментар щодо "цукрової справи" й до Генеральної прокуратури, й до Валерія Келестина. Відповідей ми поки не отримали.

 

На жаль, достеменно невідомо, що спонукало правоохоронців прискіпливо вивчити деталі тендеру Аграрного фонду.

 

Однак останні події навколо компаній та підприємств регіоналів наштовхують на думку, що після посадки опозиціонерів, Генпрокуратура та Податкова адміністрація взялися трусити "своїх".

 

Схоже, мандат Партії регіонів, за яким у Верховній Раді шикувалася черга бажаючих зберегти свій бізнес, більше не рятує від проблем.

 

 

Сергій Щербина, 


17.03.2012 Сергій Щербина 1353 5
Коментарі (5)

Скептик 2012.03.17, 11:46
Кажуть, ворон воронові ока не виклює. Не переймайтеся аж так, в Галичині кажуть також - не журіться ними, вони свої.
Микола 2012.03.17, 13:22
Свої хто зна? Там де гроші прислів'я не працюють. В бізнесі, а тим більше в політиці своїх немає ні брата ні свата.
фест...! 2012.03.17, 17:18
А чому ми,такі правильні українці-опозиціонери,не перераховуємо заводів-пароходів так званих Юльчиних ЛИЗУНІВ?Чого так тішитеся бідами других,а не своїми?Всі і Всюди крадуть...,і ВИ всі панове крали б,якби було звідки і що......,і я би крав,але,але так написано,мають бути дурні і бідні-а багаті!значить їм в житті повезло.Комуністи прийдуть і всім багатство дадуть.....га-га-га правда???,але ми мудрі курча беля!
Микола 2012.03.19, 15:20
Я вже не в одному коменті написав, що ми такий народ! вКРАСТИ вКРАСТИ вКРАСТИ!
Марія 2012.03.20, 19:17
Ні, ми не такий народ. Ми толерантні і працьовиті.За союзу в одне робоче місце вкладали в середньому по союзу 12 крб., в Росії 18крб., в Україні-тільки 10.Думаю, ви догадуєтеся, що ця десятка йшла не на наш регіон і тому тисячі чоловіків їхали рубати ліс і на будови Росії, а жінки- обробляли російські поля від хутора Михайлівського до Москви.Нас навчили красти совєти, коли треба було вночі принести в,язанку соломи , щоб дати корові-годувальниці сім,ї, бо на трудодні самі знаєте, що давали. Думаю, ви все забули і тому ллєте бруд на себе ж. Жаль.
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1362
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1041
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2059
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3544
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1334
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1319

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1671

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1128

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1289
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

344
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24248
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

397
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1494
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2992
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

586
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1485 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522