Останнім часом багато думаю і аналізую законодавчу базу ОТГ, оскільки голова Витвицької ОТГ Микола Шикор (член нашої команди) очолив дану громаду.
В Івано-Франківській області створено 11 об’єднаних територіальних громад. Кожна громада вже пройшла певний шлях, більший чи менший і має вже успіхи або невдачі. Більшість громад створена на основі приміських сіл і вони об’єктивно показують хороші результати.
Витвицька об’єднана територіальна громада створена дуже вдало з точки зору географії, оскільки охоплює всі села, які розташовані у фактичній ущелині між горами та мають тільки одну тупикову дорогу, яка з’єднує їх з іншими населеними пунктами. Однак, економічної сталості у даній громаді тільки власними силами досягнути неможливо, принаймі у найближчій перспективі. На території громади немає жодного промислового підприємства, відсутня туристична інфраструктура, немає жодного кафе. Такій громаді ніяк не обійтись без допомоги державного, обласного та районного бюджетів.
Поточна ситуація у Витвицькій ОТГ зараз дуже скрутна. Вважається поганим тоном розповідати про прорахунки попередників чи розробників плану створення громади, але потрібно об’єктивно подати інформацію, хоча б для того, щоб знайти ефективний вихід.
Після об’єднання сільських рад постала необхідність скорочення посад секретарів сільських рад та прибиральниць. І виявилося, що 13 працівників колишніх Слобідсько-Болехівської, Розточківської та Станковецької сільських рад мають 909! днів невикористаної відпустки. Отже, людям роками не виплачувались законні відпускні. А тепер на бюджет об’єднаної громади перекладено 95 906 гривень для даних компенсаційних виплат, які не були закладені в бюджет.
Неприємна ситуація виникла також щодо пільгового перевезення пенсіонерів. Раніше з районного бюджету перевізникам компенсувались витрати на проїзд пільгових категорій 1 раз на тиждень (понеділок), а зараз ці витрати лягають на громаду, у якої немає вільних 17 тис. гривень в місяць для компенсації за проїзд своїх пенсіонерів.
Під час попереднього підрахунку економічної спроможності майбутньої Витвицької об’єднаної територіальної громади не було враховано підвищення мінімальної заробітної плати та підняття зарплати педагогічним працівникам. Внаслідок цього в затвердженому бюджеті ОТГ бракує 2,4 млн. гривень до кінця 2017 року для проведення виплат заробітної плати працівникам бюджетних установ.
Кожен місяць для утримання закладів освіти, культури та медицини на території ОТГ бракує 220 тис. гривень. Держава надає кошти для утримання тільки педагогічних та медичних працівників, а всі решта працівники даних установ утримуються за рахунок власних коштів. Крім цього, на повному утриманні ОТГ перебувають заклади культури.
У зв’язку із встановленням однакової ціни за електроенергію у нічний та денний час на території громади не буде можливості освітлювати населені пункти.
Загалом ситуація дуже складна. Найгірше те, що всі ці труднощі перехідного періоду частина населення громади пов’язує із адміністративною реформою, з процесом децентралізації. Та все ж вихід є і ситуаційна не безнадійна, однак її вирішення потребує спільних зусиль усіх : ОТГ, районної ради та адмінстрації, обласної ради і адміністрації. Хочеться ,щоб всі розуміли ,за обставин, які склалися окремого переможця чи невдахи не буде, або програють усі або спільно досягнуть успіху.