Вірус під рентгеном

Зі шкільних років ми знаємо, що таке флюорографія. Щороку планове обстеження громадян в поліклінічних закладах Україні направлене для запобігання поширення захворювання на туберкульоз. Та чи може метод діагностики від якого давно відмовились більше половина медзакладів у світі, давати 100% ефективні результати, коли вірус постійно мутує.

Діагностика туберкульозу традиційно включає виявлення хворих, підтвердження діагнозу і, в деяких випадках, проведення додаткового обстеження. Як не втомлюються казати лікарі, результат лікування безпосередньо залежить від своєчасного встановлення діагнозу. Тому обов’язкову перевірку проходять працівники освіти, медичних установ, підприємств громадського харчування, працівники торгівлі та транспорту.

За останнє десятиліття значне збільшення захворюваності на туберкульоз в нашій країні спричинене саме пізнім встановленням діагнозу. Тепер медики в один голос заявляють, що туберкульоз став недугою не тільки соціально незахищених верств населення. Нині захворіти на туберкульоз може кожен. Також в Україні простежується ще одна невтішна тенденція – число вперше виявлених хворих на важкі форми туберкульозу збільшилося у кілька разів.

«Стаціонар» як джерело інфікування

Сьогодні не тільки прикарпатські медики занепокоєнні проблемою інфікування різними популяціями мікобактерій туберкульозу під час стаціонарного лікування. Уже фтизіатри усього світу б’ють на сполох – швидко зростає рівень туберкульозу з медикаментозною резистентністю, тобто вірус постійно мутує і не реагує на лікарські препарати. Відповідно вартість лікування хворого для держави зростає у десятки, якщо не в сотні разів. Часто для лікування не вистачає препаратів другого, третього рядів, а відтак порушуються безперервні схеми забезпечення препаратами. Придбати їх самостійно хворий не в змозі. Так і розвивається мутований вірус.

«Виявляється стаціонар є джерелом інфікування. Існує поняття внутрішнопалатного інфікування, тобто один пацієнт має одну популяцію мікобактерій, другий іншу. Десятки років медики вважали, що якщо ти хворий на туберкульоз, то інфікуватись ти вже не можеш – пояснює заступник головного лікаря з медичної частини Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Світлана Харченко. – Тепер ми один одному «даруємо» свої популяції. Тобто є ряд хворих у яких простежується позитивна динаміка, і раптом йому стає гірше. Такі випадки говорять про те, що пацієнт отримав ще якусь популяцію. Тоді ті препарати, які він отримував раніше, вже не впливають на стан його здоров’я».

На думку Світлани Харченко, у медзакладах повинні чітко контролювати потік хворих, а також дотримуватись розподілення пацієнтів у палати згідно резистентності мікобактерії та визначення чутливості. Медики обстеживши хворого, складають індивідуальну схему прийому ліків.
Ще однією із причин розвитку не чутливих до препаратів форм туберкульозу є те, що в аптеках продають протитуберкульозні препарати і хворі мають доступ до них. Людина апріорі не може займатись самолікуванням туберкульозу, адже видужування складний та довготривалий процес. Часом він тягнеться два-три роки.

У нас нові випадки туберкульозу у дорослих виявляють використовуючи флюорографію органів грудної клітини. Перш за все, флюорографія дозволяє виявити так-звані вогнища – уражені ділянки легень, ще до початку загальних симптомів: кашлю та поступового ослабленню імунітету. Часто трапляється, що рентгенофлюорографія проводиться вже у зв'язку з появою ознак хвороби на більш пізніх її стадіях. Відродженню масової профілактичної флюорографії в колишніх масштабах сьогодні перешкоджають економічні причини – недостатнє фінансування технічного переоснащення медичної галузі.

«Коли мова йде про туберкульоз і флюорографію, то це є унікальний симбіоз пострадянського простору, – переконаний позаштатний обласний рентгенолог Івано-Франківської ЦКЛ Володимир Кметюк. – У нас думають, що виявити туберкульоз можна тільки за допомогою флюорографа, такі апарати ні в Європі, ні в Америці уже не використовують. На жаль, це пройдений етап. Але разом з тим, в Україні він дає не погані результати і сьогодні».

В Івано-Франківській області у минулому році нараховувалось 62 флюорографи. Це апарати, які в першу чергу, використовують для профілактичного обстеження на туберкульоз. Натомість апарат не може «бачити», приміром, ракові утворення. Таких профілактичних досліджень на Прикарпатті проводиться більше 600 протягом року. При профілактичній флюорографії в області виявляють близько 50% випадків захворювання туберкульозом.

Чи шкідливий флюорограф?

Результати перевірок стану радіаційної безпеки в медичних закладах Івано-Франківської області показали, що переважна більшість рентгенодіагностичного обладнання фізично зношена. Перевірку здійснювала Державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки Державного комітету ядерного регулювання України. Дана інспекція також працює у семи західних регіонах України. У висновках комісія зазначає, що проблемними питаннями є безконтрольне ввезення в Україну в якості гуманітарної допомоги старого обладнання. Часто апаратура надходить без супровідної технічної документації.

Згідно технічних стандартів рентген-апарат можна використовувати не більше 15 років. Натомість в Івано-Франківській області працює 37 апаратів, яким більше 30 років, також 15 мають більше 10 років. Яку дозу опромінення отримує людина під час звичайної флюорографії на старому обладнанні, ні медику, ні самому пацієнту не відомо. Також не можливо прослідкувати як потім таке обстеження може вплинути на здоров’я.

Раз у два-три роки у флюорографах змінюють так-звану рентген-трубку. Це дозволяє «продовжити життя» обладнанню. «Флюорографи сьогодні бувають різні, найсучасніші апарати мають високу роздільну здатність і по діагностичних можливостях прирівнюються до великого знімку грудної клітки – продовжує Кметюк. – Тобто кожен апарат найперше оцінуються роздільною здатністю. В порівняні із іншими рентгенапаратами у флюорографів вона досить низька».

Якщо порівнювати питому вагу флюорографів до загальної кількості рентген-апаратів, то в Івано-Франківській області вона складає 22,6 по Україні – 20.

«У нас показник забезпечення достатній, але перспектива не у флюорографах, – продовжує рентгенолог. – В Україні працює серйозна група науковців, яка вивчає проблему переоснащення охорони здоров’я, зокрема, флюорографічної служби. Потрібно купувати універсальні цифрові рентгенографічні апарати на яких можна робити не тільки знімки легень. Доза опромінення на такому апараті надзвичайно мала, а роздільна здатність висока». На Івано-Франківщині, до прикладу, працює єдиний такий апарат в Косівській центральній лікарні.

Фахівцям мало не щороку доводиться змінювати технічні характеристики у відповідних державних програмах щодо оснащення медичної галузі. Тенденція у діагностиці туберкульозу йде до зниження дози опромінення, а також до універсальності рентген-апарату. Ще один плюс такої апаратури, інформація зберігається у цифровому форматі. «У світі пацієнтам вже не дають великі знімки, а невеликі цифрові носії. Наші люди, які працювали закордоном, повертаючись привозять компакт-диск, на якому зберігається уся інформація про обстеження. Це надзвичайно вигідно, бо інформацію легше опрацьовувати, архівувати і при нагоді знайти. Можна також слідкувати за перебігом хвороби, якщо це туберкульоз», – додає Володимир Кметюк.

У минулому році області вдалось закупити 25 рентген-апаратів, серед них тільки один універсальний для Івано-Франківської дитячої міської поліклініки. Також на думку медиків, потрібно розвивати методи діагностики, які є зовсім не шкідливі – мікроскопія мокрот, що стосується дітей то це метод Манту.

«Раніше казали, що туберкульоз – соціальна хвороба. На жаль, вже сьогодні паличка Коха є стійкою до традиційних методів лікування, які використовувались у нас не одне десятиліття. Тепер хворіють і матеріально забезпеченні люди. Ось тут я розмовляю з вами, а мене викликають, бо в одного поважного пана, зробивши рентгенівський знімок, підозрюють туберкульоз, – розводить руками обласний рентгенолог. – Висновок один – не має правильного діагнозу, не має ефективного лікування. 2/3 діагнозів сьогодні виставляють рентгенологічним методом. Тільки з нормальним обладнанням ми можемо ставити вірні діагнози».


28.02.2011 Марія ПЕТРІВ 4062 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269