Вірус під рентгеном

Зі шкільних років ми знаємо, що таке флюорографія. Щороку планове обстеження громадян в поліклінічних закладах Україні направлене для запобігання поширення захворювання на туберкульоз. Та чи може метод діагностики від якого давно відмовились більше половина медзакладів у світі, давати 100% ефективні результати, коли вірус постійно мутує.

Діагностика туберкульозу традиційно включає виявлення хворих, підтвердження діагнозу і, в деяких випадках, проведення додаткового обстеження. Як не втомлюються казати лікарі, результат лікування безпосередньо залежить від своєчасного встановлення діагнозу. Тому обов’язкову перевірку проходять працівники освіти, медичних установ, підприємств громадського харчування, працівники торгівлі та транспорту.

За останнє десятиліття значне збільшення захворюваності на туберкульоз в нашій країні спричинене саме пізнім встановленням діагнозу. Тепер медики в один голос заявляють, що туберкульоз став недугою не тільки соціально незахищених верств населення. Нині захворіти на туберкульоз може кожен. Також в Україні простежується ще одна невтішна тенденція – число вперше виявлених хворих на важкі форми туберкульозу збільшилося у кілька разів.

«Стаціонар» як джерело інфікування

Сьогодні не тільки прикарпатські медики занепокоєнні проблемою інфікування різними популяціями мікобактерій туберкульозу під час стаціонарного лікування. Уже фтизіатри усього світу б’ють на сполох – швидко зростає рівень туберкульозу з медикаментозною резистентністю, тобто вірус постійно мутує і не реагує на лікарські препарати. Відповідно вартість лікування хворого для держави зростає у десятки, якщо не в сотні разів. Часто для лікування не вистачає препаратів другого, третього рядів, а відтак порушуються безперервні схеми забезпечення препаратами. Придбати їх самостійно хворий не в змозі. Так і розвивається мутований вірус.

«Виявляється стаціонар є джерелом інфікування. Існує поняття внутрішнопалатного інфікування, тобто один пацієнт має одну популяцію мікобактерій, другий іншу. Десятки років медики вважали, що якщо ти хворий на туберкульоз, то інфікуватись ти вже не можеш – пояснює заступник головного лікаря з медичної частини Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Світлана Харченко. – Тепер ми один одному «даруємо» свої популяції. Тобто є ряд хворих у яких простежується позитивна динаміка, і раптом йому стає гірше. Такі випадки говорять про те, що пацієнт отримав ще якусь популяцію. Тоді ті препарати, які він отримував раніше, вже не впливають на стан його здоров’я».

На думку Світлани Харченко, у медзакладах повинні чітко контролювати потік хворих, а також дотримуватись розподілення пацієнтів у палати згідно резистентності мікобактерії та визначення чутливості. Медики обстеживши хворого, складають індивідуальну схему прийому ліків.
Ще однією із причин розвитку не чутливих до препаратів форм туберкульозу є те, що в аптеках продають протитуберкульозні препарати і хворі мають доступ до них. Людина апріорі не може займатись самолікуванням туберкульозу, адже видужування складний та довготривалий процес. Часом він тягнеться два-три роки.

У нас нові випадки туберкульозу у дорослих виявляють використовуючи флюорографію органів грудної клітини. Перш за все, флюорографія дозволяє виявити так-звані вогнища – уражені ділянки легень, ще до початку загальних симптомів: кашлю та поступового ослабленню імунітету. Часто трапляється, що рентгенофлюорографія проводиться вже у зв'язку з появою ознак хвороби на більш пізніх її стадіях. Відродженню масової профілактичної флюорографії в колишніх масштабах сьогодні перешкоджають економічні причини – недостатнє фінансування технічного переоснащення медичної галузі.

«Коли мова йде про туберкульоз і флюорографію, то це є унікальний симбіоз пострадянського простору, – переконаний позаштатний обласний рентгенолог Івано-Франківської ЦКЛ Володимир Кметюк. – У нас думають, що виявити туберкульоз можна тільки за допомогою флюорографа, такі апарати ні в Європі, ні в Америці уже не використовують. На жаль, це пройдений етап. Але разом з тим, в Україні він дає не погані результати і сьогодні».

В Івано-Франківській області у минулому році нараховувалось 62 флюорографи. Це апарати, які в першу чергу, використовують для профілактичного обстеження на туберкульоз. Натомість апарат не може «бачити», приміром, ракові утворення. Таких профілактичних досліджень на Прикарпатті проводиться більше 600 протягом року. При профілактичній флюорографії в області виявляють близько 50% випадків захворювання туберкульозом.

Чи шкідливий флюорограф?

Результати перевірок стану радіаційної безпеки в медичних закладах Івано-Франківської області показали, що переважна більшість рентгенодіагностичного обладнання фізично зношена. Перевірку здійснювала Державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки Державного комітету ядерного регулювання України. Дана інспекція також працює у семи західних регіонах України. У висновках комісія зазначає, що проблемними питаннями є безконтрольне ввезення в Україну в якості гуманітарної допомоги старого обладнання. Часто апаратура надходить без супровідної технічної документації.

Згідно технічних стандартів рентген-апарат можна використовувати не більше 15 років. Натомість в Івано-Франківській області працює 37 апаратів, яким більше 30 років, також 15 мають більше 10 років. Яку дозу опромінення отримує людина під час звичайної флюорографії на старому обладнанні, ні медику, ні самому пацієнту не відомо. Також не можливо прослідкувати як потім таке обстеження може вплинути на здоров’я.

Раз у два-три роки у флюорографах змінюють так-звану рентген-трубку. Це дозволяє «продовжити життя» обладнанню. «Флюорографи сьогодні бувають різні, найсучасніші апарати мають високу роздільну здатність і по діагностичних можливостях прирівнюються до великого знімку грудної клітки – продовжує Кметюк. – Тобто кожен апарат найперше оцінуються роздільною здатністю. В порівняні із іншими рентгенапаратами у флюорографів вона досить низька».

Якщо порівнювати питому вагу флюорографів до загальної кількості рентген-апаратів, то в Івано-Франківській області вона складає 22,6 по Україні – 20.

«У нас показник забезпечення достатній, але перспектива не у флюорографах, – продовжує рентгенолог. – В Україні працює серйозна група науковців, яка вивчає проблему переоснащення охорони здоров’я, зокрема, флюорографічної служби. Потрібно купувати універсальні цифрові рентгенографічні апарати на яких можна робити не тільки знімки легень. Доза опромінення на такому апараті надзвичайно мала, а роздільна здатність висока». На Івано-Франківщині, до прикладу, працює єдиний такий апарат в Косівській центральній лікарні.

Фахівцям мало не щороку доводиться змінювати технічні характеристики у відповідних державних програмах щодо оснащення медичної галузі. Тенденція у діагностиці туберкульозу йде до зниження дози опромінення, а також до універсальності рентген-апарату. Ще один плюс такої апаратури, інформація зберігається у цифровому форматі. «У світі пацієнтам вже не дають великі знімки, а невеликі цифрові носії. Наші люди, які працювали закордоном, повертаючись привозять компакт-диск, на якому зберігається уся інформація про обстеження. Це надзвичайно вигідно, бо інформацію легше опрацьовувати, архівувати і при нагоді знайти. Можна також слідкувати за перебігом хвороби, якщо це туберкульоз», – додає Володимир Кметюк.

У минулому році області вдалось закупити 25 рентген-апаратів, серед них тільки один універсальний для Івано-Франківської дитячої міської поліклініки. Також на думку медиків, потрібно розвивати методи діагностики, які є зовсім не шкідливі – мікроскопія мокрот, що стосується дітей то це метод Манту.

«Раніше казали, що туберкульоз – соціальна хвороба. На жаль, вже сьогодні паличка Коха є стійкою до традиційних методів лікування, які використовувались у нас не одне десятиліття. Тепер хворіють і матеріально забезпеченні люди. Ось тут я розмовляю з вами, а мене викликають, бо в одного поважного пана, зробивши рентгенівський знімок, підозрюють туберкульоз, – розводить руками обласний рентгенолог. – Висновок один – не має правильного діагнозу, не має ефективного лікування. 2/3 діагнозів сьогодні виставляють рентгенологічним методом. Тільки з нормальним обладнанням ми можемо ставити вірні діагнози».


28.02.2011 Марія ПЕТРІВ 4036 0
Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

726
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1034 2
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2566
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1858
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2158
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5751 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

206

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

345

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1289

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1280
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1021
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

845
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14688
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

715
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10503
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6205
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

736
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

802
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2974
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

686
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

757
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

661