Випускний без випускників, або Яким запам’ятався навчальний рік

Завтра, 27 травня, в усіх школах України пройде свято останнього дзвінка, що символізує успішне завершення навчального року. Особливість шкільних буднів 2010/2011 н. р. — тенденція до зменшення числа учнів по всій Україні. Скажімо, кількість випускників порівняно з минулими роками скоротилася майже вдвоє, а в деяких школах області та Івано-Франківська зокрема не буде випускного балу, адже немає для кого його проводити.

 

За даними головного управління освіти і науки ОДА, цього року шкільні пороги обласних навчальних закладів покинуть 8 568 одинадцятикласників, а міських — 603. Це найменша кількість випускників за останні кілька років.

 

Дев’ятий клас, який традиційно також вважають випускним, цього року в школах області закінчать понад 17 тисяч  учнів, у містах — 2 305. А випускниками початкової школи, четвертого класу, в області стануть 13 444, у містах — 1 821 школяр. Демографічна ситуація в обласному центрі є однією з найкращих. Найгірше з наповненістю шкіл у Рогатинському, Тлумацькому та Галицькому районах. Але демографічний спад загалом позначився на всій області. Освітяни мають надію, що скоро ситуація вирівняється, адже вже наступного року школи області планують прийняти понад 14 700, в Івано-Франківську — 2 532 «першачків».

 

Ще одна не вельми приємна особливість навчального року — школи без випускників, яких в Івано-Франківську десять:  №7, 11, 12, 15, 17, 19, 21, а також Угорницька, Вовчинецька і Хриплинська. На той час, тобто 11 років тому, початкова школа мала лише три класи, діти «перескакували» четвертий клас і йшли одразу до п’ятого. До школи приймали дітлахів різного віку — шестирічок та семирічок.

 

У тих навчальних закладах, де діти починали навчатися з шести років, випускні класи збереглися. У тих, що з семирічного, — «повипадали». Наразі ці навчальні заклади мають час до наступного року перепочити та з новими силами після невеличкої перерви продовжити традицію випускних вечорів. 


Саме на цей рік випали і кадрові зміни у профільному міністерстві, яке очолив одіозний Дмитро Табачник. Він з перших днів на посаді заходився реформувати освіту, точніше виправляти «помилки» своїх попередників. Тут і повернення до 11-річної системи освіти, і намагання нівелювати зовнішнє незалежне оцінювання, і переписування підручників з історії, і надання більшого пріоритету, аніж було раніше, російській мові та багато іншого.


Парадоксально, але 2011-й в Україні оголошено роком освіти й інформаційного суспільства. Так його можна назвати хоча б за те, що освітня тема практично не сходила зі шпальт газет і телерадіоновин: страйки студентів та вчителів, чергові зміни у звичному навчальному процесі й численні спроби «вдосконалити» його. Проте ніхто так і не задумався, що всі ці випробовування лягли на і так «завантажені» голови школярів.


Чи наступний навчальний рік теж стане суцільним хаосом змін, як і нинішній? Мабуть «реформаторам» варто більше прислухатися до безпосередніх учасників навчального процесу — учнів та вчителів.


А зараз дізнаємося з перших уст, яким запам’ятали цей рік учні та педагоги шкіл області.


Володимир КРИМІНСЬКИЙ, учень десятого класу Бурштинської ЗШ №3:

— По-перше, було легше з навчанням, аніж у дев’ятому класі. Цей рік став особливим для мене особисто тим, що я зумів стати головою районної ради учнівського самоврядування. І наша школа стала однією з найпрогресивніших шкіл району й області загалом, яка змогла представити дуже багато своїх проектів, ідей, які б вона хотіла реалізувати в масштабах району й області. Треба зазначити, що наша школа є козацько-лицарського виховання, тобто не є звичайною школою.

Марія РИБЧУК, вчитель математики Бурштинської ЗШ №3:

— Порівняно з попереднім роком стало набагато менше класів та учнів. У нас іде поступове зменшення наповнюваності класів. Цей рік особливий тим, що якщо досі постійно мали два десяті і два одинадцяті класи, то тепер десятий клас маємо лише один.


Також не відчували з боку Міністерства освіти і науки підтримки, хоча були такі моменти, які якоюсь мірою впливали на шкільний навчальний процес. От закінчуємо писати підсумкові контрольні, які, на мою думку, ефекту не дали жодного. МОН випустило рекомендовані посібники, тут же до них були і збірники з відповідями. Нині стояла «жандармом», бо діти поголовно списують, тому й підсумкові оцінки не завжди відповідають рівневі знань учнів. Також дуже пізно дали підручники, зокрема для десятого класу.

Я ставлю собі питання: а як буде наступного року? От відкинули дванадцятирічну освіту, хоч ми готувалися до неї. А якщо залишать той самий обсяг навчального матеріалу, який вивчали попередніми роками, то не знаю як одинадцятикласники встигнуть нормально засвоїти той обсяг матеріалу, який мали б вивчити упродовж двох років.

Софія ТУГАЙ, учениця п’ятого класу Івано-Франківської СШ №5:

— Цього року я перейшла з молодшої школи в старшу. Ми познайомилися з нашими новими вчителями, вони виявилися дуже розумними і добрими, та водночас вимогливими і справедливими. Торік до нас було не так багато вимог, як тепер, у п’ятому класі.


Наш клас дуже переживав за нововведені контрольні роботи, бо, як нам сказали, це буде окрема тематична атестація. Та після написання всіх робіт класний керівник повідомила, що це лише звичайна контрольна робота, а не екзамен. Я готувалася до них ретельно, тому написала добре.


Наші вчителі часто повторюють, що у теперішніх учнів дуже важка програма, а те, що ми вчимо у п’ятому класі, вони вчили у сьомому. Від себе скажу, що у нас і справді важка програма, за урок не встигаємо всього пройти, тому додому задають дуже багато вправ. Рада, що вже канікули і можна відпочити від школи і від домашніх завдань.


Петро МАЛАНЮК, директор Надвірнянської ЗШ №1:

— Дуже важкий був рік. Власне, ми на ходу перейшли з дванадцятирічної на одинадцятирічну систему освіти, не змінивши навчальні плани, виникли проблеми з підручниками. Проблем із підручниками з деяких дисциплін і донині не вирішено. Наприклад, фізику у другому півріччі вчили «з коліс», з інтернету, і то там були не всі теми. Загалом рік нормальний, навчальні програми виконано, готуємося до літнього оздоровлення.

Андрій КЛІМКОВСЬКИЙ, учень  11-го класу Івано-Франківського природничо-математичного ліцею:


— 2010/2011 навчальний рік став для мене особливим, адже це мій випускний клас. Минулих років, як і всі учні, я з нетерпінням чекав літніх канікул. Цей навчальний рік не був легким для одинадцятикласників, адже треба успішно закінчити навчальний заклад, щоби здобути ррунтовні знання, які пригодяться в майбутньому під час написання ЗНО. А ще потрібно визначитись у виборі професії...


Отож сподіватимемося, що шкільні будні наступного навчального року принесуть менше сюрпризів, а навчальна програма буде більш обдуманою...

 

газета "Галичина"


26.05.2011 Ольга Мончук 4772 0
Коментарі (0)

27.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту. А також поцікавилась в дієтологині Тетяни Чевалюк, як постити без шкоди для власного здоров’я.

406
21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

778
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

640
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

1141
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

13546 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1647

СНО-ІІІ – Договір про скорочення наступальних озброєнь, який підписали РФ та США у 2010 році та спроба Росії його припинити.

205

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

409

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

440

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

913
28.03.2023

Журналістка Фіртки поспілкувалась з подружжям, яке вперше в житті вирішило дотримуватись Великого посту та дізналась, з якими викликами довелось зіткнутись молодій сім’ї.  

103
27.03.2023

Мета Великого посту полягає у приготуванні до святкування Великодня, а сам піст — має сенс очищення та покаяння.

212
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

346
28.03.2023

У вівторок, 28 березня, на вулиці Довженка відбулося офіційне звільнення церкви московського патріархату та її передача під управління Православної церкви України.

140
27.03.2023

Якщо подружжя переживає кризові моменти у сім’ї, священник радить прийти на розмову до фахівця.  

248
21.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

400
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

537
27.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3631
26.03.2023

Україна вимагає скликати Раду безпеки Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з наміром Росії розмістити на території Білорусі тактичну ядерну зброю.  

216
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

431
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

607
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

915