Випускний без випускників, або Яким запам’ятався навчальний рік

Завтра, 27 травня, в усіх школах України пройде свято останнього дзвінка, що символізує успішне завершення навчального року. Особливість шкільних буднів 2010/2011 н. р. — тенденція до зменшення числа учнів по всій Україні. Скажімо, кількість випускників порівняно з минулими роками скоротилася майже вдвоє, а в деяких школах області та Івано-Франківська зокрема не буде випускного балу, адже немає для кого його проводити.

 

За даними головного управління освіти і науки ОДА, цього року шкільні пороги обласних навчальних закладів покинуть 8 568 одинадцятикласників, а міських — 603. Це найменша кількість випускників за останні кілька років.

 

Дев’ятий клас, який традиційно також вважають випускним, цього року в школах області закінчать понад 17 тисяч  учнів, у містах — 2 305. А випускниками початкової школи, четвертого класу, в області стануть 13 444, у містах — 1 821 школяр. Демографічна ситуація в обласному центрі є однією з найкращих. Найгірше з наповненістю шкіл у Рогатинському, Тлумацькому та Галицькому районах. Але демографічний спад загалом позначився на всій області. Освітяни мають надію, що скоро ситуація вирівняється, адже вже наступного року школи області планують прийняти понад 14 700, в Івано-Франківську — 2 532 «першачків».

 

Ще одна не вельми приємна особливість навчального року — школи без випускників, яких в Івано-Франківську десять:  №7, 11, 12, 15, 17, 19, 21, а також Угорницька, Вовчинецька і Хриплинська. На той час, тобто 11 років тому, початкова школа мала лише три класи, діти «перескакували» четвертий клас і йшли одразу до п’ятого. До школи приймали дітлахів різного віку — шестирічок та семирічок.

 

У тих навчальних закладах, де діти починали навчатися з шести років, випускні класи збереглися. У тих, що з семирічного, — «повипадали». Наразі ці навчальні заклади мають час до наступного року перепочити та з новими силами після невеличкої перерви продовжити традицію випускних вечорів. 


Саме на цей рік випали і кадрові зміни у профільному міністерстві, яке очолив одіозний Дмитро Табачник. Він з перших днів на посаді заходився реформувати освіту, точніше виправляти «помилки» своїх попередників. Тут і повернення до 11-річної системи освіти, і намагання нівелювати зовнішнє незалежне оцінювання, і переписування підручників з історії, і надання більшого пріоритету, аніж було раніше, російській мові та багато іншого.


Парадоксально, але 2011-й в Україні оголошено роком освіти й інформаційного суспільства. Так його можна назвати хоча б за те, що освітня тема практично не сходила зі шпальт газет і телерадіоновин: страйки студентів та вчителів, чергові зміни у звичному навчальному процесі й численні спроби «вдосконалити» його. Проте ніхто так і не задумався, що всі ці випробовування лягли на і так «завантажені» голови школярів.


Чи наступний навчальний рік теж стане суцільним хаосом змін, як і нинішній? Мабуть «реформаторам» варто більше прислухатися до безпосередніх учасників навчального процесу — учнів та вчителів.


А зараз дізнаємося з перших уст, яким запам’ятали цей рік учні та педагоги шкіл області.


Володимир КРИМІНСЬКИЙ, учень десятого класу Бурштинської ЗШ №3:

— По-перше, було легше з навчанням, аніж у дев’ятому класі. Цей рік став особливим для мене особисто тим, що я зумів стати головою районної ради учнівського самоврядування. І наша школа стала однією з найпрогресивніших шкіл району й області загалом, яка змогла представити дуже багато своїх проектів, ідей, які б вона хотіла реалізувати в масштабах району й області. Треба зазначити, що наша школа є козацько-лицарського виховання, тобто не є звичайною школою.

Марія РИБЧУК, вчитель математики Бурштинської ЗШ №3:

— Порівняно з попереднім роком стало набагато менше класів та учнів. У нас іде поступове зменшення наповнюваності класів. Цей рік особливий тим, що якщо досі постійно мали два десяті і два одинадцяті класи, то тепер десятий клас маємо лише один.


Також не відчували з боку Міністерства освіти і науки підтримки, хоча були такі моменти, які якоюсь мірою впливали на шкільний навчальний процес. От закінчуємо писати підсумкові контрольні, які, на мою думку, ефекту не дали жодного. МОН випустило рекомендовані посібники, тут же до них були і збірники з відповідями. Нині стояла «жандармом», бо діти поголовно списують, тому й підсумкові оцінки не завжди відповідають рівневі знань учнів. Також дуже пізно дали підручники, зокрема для десятого класу.

Я ставлю собі питання: а як буде наступного року? От відкинули дванадцятирічну освіту, хоч ми готувалися до неї. А якщо залишать той самий обсяг навчального матеріалу, який вивчали попередніми роками, то не знаю як одинадцятикласники встигнуть нормально засвоїти той обсяг матеріалу, який мали б вивчити упродовж двох років.

Софія ТУГАЙ, учениця п’ятого класу Івано-Франківської СШ №5:

— Цього року я перейшла з молодшої школи в старшу. Ми познайомилися з нашими новими вчителями, вони виявилися дуже розумними і добрими, та водночас вимогливими і справедливими. Торік до нас було не так багато вимог, як тепер, у п’ятому класі.


Наш клас дуже переживав за нововведені контрольні роботи, бо, як нам сказали, це буде окрема тематична атестація. Та після написання всіх робіт класний керівник повідомила, що це лише звичайна контрольна робота, а не екзамен. Я готувалася до них ретельно, тому написала добре.


Наші вчителі часто повторюють, що у теперішніх учнів дуже важка програма, а те, що ми вчимо у п’ятому класі, вони вчили у сьомому. Від себе скажу, що у нас і справді важка програма, за урок не встигаємо всього пройти, тому додому задають дуже багато вправ. Рада, що вже канікули і можна відпочити від школи і від домашніх завдань.


Петро МАЛАНЮК, директор Надвірнянської ЗШ №1:

— Дуже важкий був рік. Власне, ми на ходу перейшли з дванадцятирічної на одинадцятирічну систему освіти, не змінивши навчальні плани, виникли проблеми з підручниками. Проблем із підручниками з деяких дисциплін і донині не вирішено. Наприклад, фізику у другому півріччі вчили «з коліс», з інтернету, і то там були не всі теми. Загалом рік нормальний, навчальні програми виконано, готуємося до літнього оздоровлення.

Андрій КЛІМКОВСЬКИЙ, учень  11-го класу Івано-Франківського природничо-математичного ліцею:


— 2010/2011 навчальний рік став для мене особливим, адже це мій випускний клас. Минулих років, як і всі учні, я з нетерпінням чекав літніх канікул. Цей навчальний рік не був легким для одинадцятикласників, адже треба успішно закінчити навчальний заклад, щоби здобути ррунтовні знання, які пригодяться в майбутньому під час написання ЗНО. А ще потрібно визначитись у виборі професії...


Отож сподіватимемося, що шкільні будні наступного навчального року принесуть менше сюрпризів, а навчальна програма буде більш обдуманою...

 

газета "Галичина"


26.05.2011 Ольга Мончук 4409 0
Коментарі (0)

26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

307
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1040
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2554
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2538
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2502
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

1820

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

333

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14145 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1416

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2465
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

647
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6333
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15302
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

4976
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6432 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6777
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

15955
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2286
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1523
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2165
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2493
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3140