Вимога відставки директора ОТБ "Галичина". Зрада процедурі


Не раз доводилось чути на трибунах місцевих рад солодкі слова про принципи відкритості, нової політичної якості та демократичних стандартів. І як завжди слова чомусь у місцевих політиків розходяться з практикою.

 

Хоча, історик Ярослав Грицак, завжди говорить про те що цінності, які сповідує людина, дуже легко побачити через її дії. Так от реальні цінності та принципи місцевих обранців ми змогли побачити на останньому пленарному засіданні Обласної ради де піднімалось питання про звіт Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина».

 

Демократія, про загрозу якій не раз згадували на трибуні обласної ради - це, перш за все, процедури та стандарти. І впроваджувати ці стандарти потрібно знизу, з місцевих рад, а потім вже вимагати їх дотримання від можновладців.

 

Депутатський корпус при розгляді такого важливого для області питання порушив одразу декілька європейських стандартів та процедур до яких так прагне:

  1. Участь громадян у прийнятті рішень: звітування керівництва комунального телебачення яке презентує «4 владу» та фінансується з обласного бюджету насправді хвилює ще як мінімум мільйон глядачів та виборців, на гроші яких живе обласне телебачення. Тому при розгляді такого питання та створенні робочої групи (про це було сказано на пленарному засіданні) обов’язково треба залучати громадськість. Це, до слова, стандарт ЄС до якого прагнуть так всі лідери демократичних та опозиційних сил. Ні медіа-експертів, ні громадських лідерів до обговорення залучено не було.
  2. Відкритість: на офіційному веб-сайті обласної ради Розпорядження голови обласної ради від 14.01.2013 №12-р «Про утворення робочої групи з підготовки питання для розгляду на сесії обласної ради» відсутнє (що прямо суперечить ч. 2. Ст. 15. Закону України «Про доступ до публічної інформації) тому хто увійшов до складу та чи були залучені експерти громаді невідомо.

 

Депутат Василь Артим на засіданні зазначив, що подає пропозицію про звільнення керівника обласного телебачення за дорученням цієї ж робочої групи, але при цьому Ольга Бабій сказала що група не дійшла згоди. Тому хто правий можна визначити лише оприлюднивши протоколи засідання відповідної групи (надіюсь такі протоколи велись на кожному засіданні групи як це передбачають принципи діловодства та підзвітності).

 

Якщо питання настільки резонансне то мабуть ефективніше було б створити тимчасову депутатську комісію із квотним представництвом від фракцій, залученням медіа-експертів та громадськості. І проводити засідання такої комісії чи групи звичайно ж у відкритому форматі щоб всі знали «хто є хто».

  1. Публічна вмотивованість: хоча депутати і мають право вносити свої пропозиції до відповідних проектів рішень прямо на пленарному засіданні, але загальні стандарти публічної політики вимагають оприлюднення вмотивованості. Тому при звільненні керівника комунальної організації потрібно чітко розповісти громаді про причинно-наслідкові зв’язки. Для того щоб виборці розуміли чи рішення є політичним чи управлінським.
  2. Дотримання процедур: регламент Обласної ради чітко говорить що:

 

«2.7.5. При обговоренні одного питання депутат має право взяти слово не більше як двічі. Головуючий надає слово для виступів у порядку черги або попереднього запису»

«2.7.2.…Після закінчення виступу доповідача (співдоповідача) депутати можуть подавати усні чи письмові запитання щодо уточнення оголошених відомостей, окремих положень доповіді, співдоповіді, інформації тощо.»

 

Якщо проаналізувати запис пленарного засідання то ми побачимо що Василь Попович подав свою пропозицію у період коли депутати ставлять запитання, і перша пропозиція після запитань була від Петра Шкутяка. Адже саме він стояв довший час перед мікрофоном. Тому його ініціатива повинна бути перша на розгляді і депутатський корпус зобов’язанийза неї голосувати.

  1. Персональна відповідальність: так, на вимогу 1/3 депутатів ради форма голосування може бути таємною з бюлетенями. Але оскільки це питання є суспільно важливим та може кардинально вплинути на інформаційне середовище області то громада має знати в кого з місцевих обранців яка позиція. Депутатському корпусу треба брати на себе відповідальність і публічно заявляти про свою позиці та звітувати за дії. Адже таємне голосування за резонансне питання є зрадою не лише своїх політичних лідерів, але й відвертим лицемірством в час, коли ми боремось за персональне голосування у Парламенті.
  2. Альтернативність: якісна політика та якісна опозиція - це завжди застосування принципу альтернативи. Тобто, якщо ми критикуємо чиєсь рішення то обов’язково пропонуємо альтернативне, якщо критикуємо управлінця то пропонуємо громаді та колегіальному органу альтернативного кандидата (для цього наприклад створюють «тіньові уряди»). Ініціатори не запропонували відповідної альтернативи щодо посади гендиректора, а значить знову забули про принципи нової якісної політики, про яку з трибун оголошують лідери опозиційних політичних партій.

 

Найсумніше це те що таких історій у місцевих радах в Україні сотні та тисячі. Тому проблема тут навіть більш системна – потрібно впроваджувати стандарти публічності через зміну регламентів та статутів територіальних громад. Ми всі говоримо що потрібно створювати нову якість політики – так давайте почнемо з себе. І перестанемо займатись лицемірством та перейдемо від слів до діла.

 

Тарас Случик, політолог

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Про Ольгу Бабій і депутатів



02.04.2013 Тарас Случик 1062 2
Коментарі (2)

Сергій Чирва 2013.04.03, 11:37
Так, якось недолуго все у "слуг народу" робиться. Складається враження, що іде перерозподіл ЗМІ між колишніми і теперишніми... Та діліться, але вже якось цивілізованіше... Хоч трохи зважайте на думки тих, хто вас обирав.
Фома 2013.04.08, 15:35
Виженіть бібіку й поставте главним режисером довбача шкутіка який там лазить як мара не петраючи ні бельмеса
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

425
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

680
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1197
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2531
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1378
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2040 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

708

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

768

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1670

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1658
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

362
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

468
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18375
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7493
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3668
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1058
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10788
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

305
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

302
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

497
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

458
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

694