Вимога відставки директора ОТБ "Галичина". Зрада процедурі


Не раз доводилось чути на трибунах місцевих рад солодкі слова про принципи відкритості, нової політичної якості та демократичних стандартів. І як завжди слова чомусь у місцевих політиків розходяться з практикою.

 

Хоча, історик Ярослав Грицак, завжди говорить про те що цінності, які сповідує людина, дуже легко побачити через її дії. Так от реальні цінності та принципи місцевих обранців ми змогли побачити на останньому пленарному засіданні Обласної ради де піднімалось питання про звіт Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина».

 

Демократія, про загрозу якій не раз згадували на трибуні обласної ради - це, перш за все, процедури та стандарти. І впроваджувати ці стандарти потрібно знизу, з місцевих рад, а потім вже вимагати їх дотримання від можновладців.

 

Депутатський корпус при розгляді такого важливого для області питання порушив одразу декілька європейських стандартів та процедур до яких так прагне:

  1. Участь громадян у прийнятті рішень: звітування керівництва комунального телебачення яке презентує «4 владу» та фінансується з обласного бюджету насправді хвилює ще як мінімум мільйон глядачів та виборців, на гроші яких живе обласне телебачення. Тому при розгляді такого питання та створенні робочої групи (про це було сказано на пленарному засіданні) обов’язково треба залучати громадськість. Це, до слова, стандарт ЄС до якого прагнуть так всі лідери демократичних та опозиційних сил. Ні медіа-експертів, ні громадських лідерів до обговорення залучено не було.
  2. Відкритість: на офіційному веб-сайті обласної ради Розпорядження голови обласної ради від 14.01.2013 №12-р «Про утворення робочої групи з підготовки питання для розгляду на сесії обласної ради» відсутнє (що прямо суперечить ч. 2. Ст. 15. Закону України «Про доступ до публічної інформації) тому хто увійшов до складу та чи були залучені експерти громаді невідомо.

 

Депутат Василь Артим на засіданні зазначив, що подає пропозицію про звільнення керівника обласного телебачення за дорученням цієї ж робочої групи, але при цьому Ольга Бабій сказала що група не дійшла згоди. Тому хто правий можна визначити лише оприлюднивши протоколи засідання відповідної групи (надіюсь такі протоколи велись на кожному засіданні групи як це передбачають принципи діловодства та підзвітності).

 

Якщо питання настільки резонансне то мабуть ефективніше було б створити тимчасову депутатську комісію із квотним представництвом від фракцій, залученням медіа-експертів та громадськості. І проводити засідання такої комісії чи групи звичайно ж у відкритому форматі щоб всі знали «хто є хто».

  1. Публічна вмотивованість: хоча депутати і мають право вносити свої пропозиції до відповідних проектів рішень прямо на пленарному засіданні, але загальні стандарти публічної політики вимагають оприлюднення вмотивованості. Тому при звільненні керівника комунальної організації потрібно чітко розповісти громаді про причинно-наслідкові зв’язки. Для того щоб виборці розуміли чи рішення є політичним чи управлінським.
  2. Дотримання процедур: регламент Обласної ради чітко говорить що:

 

«2.7.5. При обговоренні одного питання депутат має право взяти слово не більше як двічі. Головуючий надає слово для виступів у порядку черги або попереднього запису»

«2.7.2.…Після закінчення виступу доповідача (співдоповідача) депутати можуть подавати усні чи письмові запитання щодо уточнення оголошених відомостей, окремих положень доповіді, співдоповіді, інформації тощо.»

 

Якщо проаналізувати запис пленарного засідання то ми побачимо що Василь Попович подав свою пропозицію у період коли депутати ставлять запитання, і перша пропозиція після запитань була від Петра Шкутяка. Адже саме він стояв довший час перед мікрофоном. Тому його ініціатива повинна бути перша на розгляді і депутатський корпус зобов’язанийза неї голосувати.

  1. Персональна відповідальність: так, на вимогу 1/3 депутатів ради форма голосування може бути таємною з бюлетенями. Але оскільки це питання є суспільно важливим та може кардинально вплинути на інформаційне середовище області то громада має знати в кого з місцевих обранців яка позиція. Депутатському корпусу треба брати на себе відповідальність і публічно заявляти про свою позиці та звітувати за дії. Адже таємне голосування за резонансне питання є зрадою не лише своїх політичних лідерів, але й відвертим лицемірством в час, коли ми боремось за персональне голосування у Парламенті.
  2. Альтернативність: якісна політика та якісна опозиція - це завжди застосування принципу альтернативи. Тобто, якщо ми критикуємо чиєсь рішення то обов’язково пропонуємо альтернативне, якщо критикуємо управлінця то пропонуємо громаді та колегіальному органу альтернативного кандидата (для цього наприклад створюють «тіньові уряди»). Ініціатори не запропонували відповідної альтернативи щодо посади гендиректора, а значить знову забули про принципи нової якісної політики, про яку з трибун оголошують лідери опозиційних політичних партій.

 

Найсумніше це те що таких історій у місцевих радах в Україні сотні та тисячі. Тому проблема тут навіть більш системна – потрібно впроваджувати стандарти публічності через зміну регламентів та статутів територіальних громад. Ми всі говоримо що потрібно створювати нову якість політики – так давайте почнемо з себе. І перестанемо займатись лицемірством та перейдемо від слів до діла.

 

Тарас Случик, політолог

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Про Ольгу Бабій і депутатів



02.04.2013 Тарас Случик 968 2
Коментарі (2)

Сергій Чирва 2013.04.03, 11:37
Так, якось недолуго все у "слуг народу" робиться. Складається враження, що іде перерозподіл ЗМІ між колишніми і теперишніми... Та діліться, але вже якось цивілізованіше... Хоч трохи зважайте на думки тих, хто вас обирав.
Фома 2013.04.08, 15:35
Виженіть бібіку й поставте главним режисером довбача шкутіка який там лазить як мара не петраючи ні бельмеса
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

972
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

790
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1905
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3262
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2559
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2551

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

253

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

739

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

697

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1622
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

367
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

703
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

621
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

359
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

387
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27049
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

848
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19685
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

437
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

403
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

737
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1354 4