Вимога відставки директора ОТБ "Галичина". Зрада процедурі


Не раз доводилось чути на трибунах місцевих рад солодкі слова про принципи відкритості, нової політичної якості та демократичних стандартів. І як завжди слова чомусь у місцевих політиків розходяться з практикою.

 

Хоча, історик Ярослав Грицак, завжди говорить про те що цінності, які сповідує людина, дуже легко побачити через її дії. Так от реальні цінності та принципи місцевих обранців ми змогли побачити на останньому пленарному засіданні Обласної ради де піднімалось питання про звіт Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина».

 

Демократія, про загрозу якій не раз згадували на трибуні обласної ради - це, перш за все, процедури та стандарти. І впроваджувати ці стандарти потрібно знизу, з місцевих рад, а потім вже вимагати їх дотримання від можновладців.

 

Депутатський корпус при розгляді такого важливого для області питання порушив одразу декілька європейських стандартів та процедур до яких так прагне:

  1. Участь громадян у прийнятті рішень: звітування керівництва комунального телебачення яке презентує «4 владу» та фінансується з обласного бюджету насправді хвилює ще як мінімум мільйон глядачів та виборців, на гроші яких живе обласне телебачення. Тому при розгляді такого питання та створенні робочої групи (про це було сказано на пленарному засіданні) обов’язково треба залучати громадськість. Це, до слова, стандарт ЄС до якого прагнуть так всі лідери демократичних та опозиційних сил. Ні медіа-експертів, ні громадських лідерів до обговорення залучено не було.
  2. Відкритість: на офіційному веб-сайті обласної ради Розпорядження голови обласної ради від 14.01.2013 №12-р «Про утворення робочої групи з підготовки питання для розгляду на сесії обласної ради» відсутнє (що прямо суперечить ч. 2. Ст. 15. Закону України «Про доступ до публічної інформації) тому хто увійшов до складу та чи були залучені експерти громаді невідомо.

 

Депутат Василь Артим на засіданні зазначив, що подає пропозицію про звільнення керівника обласного телебачення за дорученням цієї ж робочої групи, але при цьому Ольга Бабій сказала що група не дійшла згоди. Тому хто правий можна визначити лише оприлюднивши протоколи засідання відповідної групи (надіюсь такі протоколи велись на кожному засіданні групи як це передбачають принципи діловодства та підзвітності).

 

Якщо питання настільки резонансне то мабуть ефективніше було б створити тимчасову депутатську комісію із квотним представництвом від фракцій, залученням медіа-експертів та громадськості. І проводити засідання такої комісії чи групи звичайно ж у відкритому форматі щоб всі знали «хто є хто».

  1. Публічна вмотивованість: хоча депутати і мають право вносити свої пропозиції до відповідних проектів рішень прямо на пленарному засіданні, але загальні стандарти публічної політики вимагають оприлюднення вмотивованості. Тому при звільненні керівника комунальної організації потрібно чітко розповісти громаді про причинно-наслідкові зв’язки. Для того щоб виборці розуміли чи рішення є політичним чи управлінським.
  2. Дотримання процедур: регламент Обласної ради чітко говорить що:

 

«2.7.5. При обговоренні одного питання депутат має право взяти слово не більше як двічі. Головуючий надає слово для виступів у порядку черги або попереднього запису»

«2.7.2.…Після закінчення виступу доповідача (співдоповідача) депутати можуть подавати усні чи письмові запитання щодо уточнення оголошених відомостей, окремих положень доповіді, співдоповіді, інформації тощо.»

 

Якщо проаналізувати запис пленарного засідання то ми побачимо що Василь Попович подав свою пропозицію у період коли депутати ставлять запитання, і перша пропозиція після запитань була від Петра Шкутяка. Адже саме він стояв довший час перед мікрофоном. Тому його ініціатива повинна бути перша на розгляді і депутатський корпус зобов’язанийза неї голосувати.

  1. Персональна відповідальність: так, на вимогу 1/3 депутатів ради форма голосування може бути таємною з бюлетенями. Але оскільки це питання є суспільно важливим та може кардинально вплинути на інформаційне середовище області то громада має знати в кого з місцевих обранців яка позиція. Депутатському корпусу треба брати на себе відповідальність і публічно заявляти про свою позиці та звітувати за дії. Адже таємне голосування за резонансне питання є зрадою не лише своїх політичних лідерів, але й відвертим лицемірством в час, коли ми боремось за персональне голосування у Парламенті.
  2. Альтернативність: якісна політика та якісна опозиція - це завжди застосування принципу альтернативи. Тобто, якщо ми критикуємо чиєсь рішення то обов’язково пропонуємо альтернативне, якщо критикуємо управлінця то пропонуємо громаді та колегіальному органу альтернативного кандидата (для цього наприклад створюють «тіньові уряди»). Ініціатори не запропонували відповідної альтернативи щодо посади гендиректора, а значить знову забули про принципи нової якісної політики, про яку з трибун оголошують лідери опозиційних політичних партій.

 

Найсумніше це те що таких історій у місцевих радах в Україні сотні та тисячі. Тому проблема тут навіть більш системна – потрібно впроваджувати стандарти публічності через зміну регламентів та статутів територіальних громад. Ми всі говоримо що потрібно створювати нову якість політики – так давайте почнемо з себе. І перестанемо займатись лицемірством та перейдемо від слів до діла.

 

Тарас Случик, політолог

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Про Ольгу Бабій і депутатів



02.04.2013 Тарас Случик 1094 2
Коментарі (2)

Сергій Чирва 2013.04.03, 11:37
Так, якось недолуго все у "слуг народу" робиться. Складається враження, що іде перерозподіл ЗМІ між колишніми і теперишніми... Та діліться, але вже якось цивілізованіше... Хоч трохи зважайте на думки тих, хто вас обирав.
Фома 2013.04.08, 15:35
Виженіть бібіку й поставте главним режисером довбача шкутіка який там лазить як мара не петраючи ні бельмеса
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

567
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1033 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

852
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1670
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2294
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4281 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

277

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

261

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

496

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

443
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8024
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

683
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

720
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1140
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

722
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6306
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1794
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

260
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

287
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1617
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

809 1