Вимагатимуть повернути до автохтонного вигляду: в Івано-Франківську громадські організації подали в суд на власницю готелю "Дністер"

В Івано-Франківську громадські організації подали позовну заяву в місцевий суд на власницю готелю "Дністер" Надію Лєвшакову та завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської обласної військової адміністрації Андрія Давидюка.

Про це Суспільному повідомив голова організації "Архітектурна варта" Ростислав Шпук, передає Фіртка.

У заяві зазначили, що співзасновниця фірми "Надія" та власниця готелю "Дністер" Надія Лєвшакова порушила Конституцію України та Закон України "Про охорону культурної спадщини".

Ініціаторами заяви є громадські організації "Ініціатива ЦСМ", "Мами Прикарпаття", "Архітектурна варта", "Мультимедійна лабораторія", а також благодійний фонд "Творча Криївка".

"Це буде перший прецедент в Україні, коли суд змусить повернути історичну споруду до її автохтонного вигляду.

Конституція і цей закон говорять, що зовнішність пам'ятки архітектури чи історичної спадщини належить народу, і єдине, що можна з нею робити, — наближати до авторського вигляду.

Сім'ї Бойків видали дозвіл на реставрацію. Вони підписали охоронний договір № 336 і зробили все навпаки — відмовилися розісклити колонаду. Просимо накласти арешт на готель, поки родина Бойків не поверне його до автохтонного вигляду", — каже Ростислав Шпук.

Окрім цього, голови громадських організацій просять суд притягти до відповідальності другого підписанта охоронного договору № 336 — завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОВА Андрія Давидюка.

"Просимо звільнити з посади завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Андрія Давидюка за профнепридатність і хабарництво, яке яскраво проявилося у випадку з готелем "Дністер", — йдеться у зверненні Ростислава Шпука, яке він оприлюднив у соцмережі Facebook.


Що відомо про готель "Дністер"?


Будинок готелю "Дністер" в Івано-Франківську — пам’ятка архітектури та історії місцевого значення. У його приміщенні підписали Акт злуки між УНР та ЗУНР у 1919 році. В готелі жили президент ЗУНР Євген Петрушевич, Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко.

Власник "Дністра" в Івано-Франківську отримав два дозволи на реставрацію приміщення готелю. Перший — на реставрацію фасаду та частини першого поверху будинку. Другий — на відновлення вежі з годинниками.

Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області десятого лютого 2016 року зареєструвало декларацію про початок виконання підготовчих робіт у будівлі на вулиці Січових Стрільців, 12, а саме: реставрація фасадів, реставрація-пристосування приміщення частини будинку.

А вже 30 грудня 2016 року Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області дало дозвіл на реставрацію фасадів, реставрацію-пристосування приміщення частини готелю "Дністер", додавши формулювання — частини першого поверху.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України, яка діяла до 2021 року, видала 19 жовтня 2018 року дозвіл на реставрацію готелю з відновленням вежі з годинниками та пристосуванням горищного простору під нежитлові приміщення. 26 березня 2020 року ДАБІ України видала сертифікат на ці роботи.


Що відомо про реконструкцію готелю "Дністер"?


Проєкт реставрації готелю "Дністер", що розташований в центральній частині Івано-Франківська, розробили у 2016 році. Через відхилення від проєкту влітку 2017 Держархбудінспекція скасувала дозвіл на проведення робіт. Попри заборону власники продовжили реконструкцію. Власників готелю покарали за будівельні роботи без відповідних документів. На них наклали штраф.

Так, 19 грудня 2018 року на даху готелю "Дністер" відкрили відбудовану вежу-бельведер з трьома годинниками. Власник об'єкта надбудував два поверхи в історичній будівлі, змінив конфігурацію даху й вежі.

У 2020 році іванофранківці створили громадську організацію "Кам’яниця Австрія", щоб відстояти збереження автентичного вигляду готелю. Вони організовували акції протесту та писали звернення до міської влади.

У березні 2021 року іванофранківець Ростислав Шпук звернувся до міського голови Руслана Марцінківа з проханням відреагувати на порушення, які, за його словами, допустили при ремонті готелю "Дністер".

У квітні 2021 року власниця готелю Надія Лєвшакова обіцяла, що скло з колонади "Дністра" заберуть. Це була вимушена заява під тиском позиції містян — люди вимагали повернути автентичний вигляд колонади пам'ятці архітектури. Комісія від Івано-Франківської міської ради, яку створили, аби дослідити реставрацію готелю "Дністер", встановила низку порушень. Однак за два роки Лєвшакова обіцянки не дотримала.

Тоді 17 червня 2023 року біля готелю люди організували акцію "Сплав по "Дністру", щоб висловити незгоду з порушеннями, які допустили власники під час реконструкції історичної будівлі, а також — із заскленими колонадами.

Івано-Франківська міська рада видала власникам готелю "Дністер" припис щодо розісклення колонади "Дністра". Однак окружний адміністративний суд скасував його через формально-бюрократичні підстави: його видали на бланку департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міськради. Однак ця структура перебуває в процесі ліквідації, а зараз діє департамент містобудування та архітектури.

Міська рада подала апеляцію на рішення окружного адміністративного суду щодо скасування припису департаменту містобудування та архітектури, в якому власників готелю "Дністер" зобов’язали повернути колонаді первісний вигляд.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Суд у справі готелю «Дністер»: Івано-Франківська міська рада не наділена повноваженнями з питань охорони та контролю культурної спадщини

Мінкульт вимагає в Івано-Франківської ОВА надати інформацію про реставрацію готелю "Дністер"


Коментарі (1)

Читач 2024.06.24, 15:14

Питання права модернізації використовуваних архітектурних памяок і їх межі має визначатись або міським референдумом чи міською радою чи іншими представниками людей, і умови перед купівлею. Далі є комісії, які можуть оцінити і заборонити реставрацію поза умовами. І не треба буде тоді пікетів, а достатньо звернення уваги одним кимось.

То з якими умовами купувався готель? Як тепер називається архітекторний нагляд(сотні назв суті не міняють) - який висновок надавав щодо проведеної реконструкції? От і всієї справи.

Та питання важливіше для усіх - ППО для Франківськ області і загалом України від ракет і шахедів. Щоб збивалось на території ще москалів і щоб не злітали і знищувались літаки на Росії разом з ракетами і орками.

26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

194
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

738
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1066 4
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2577
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1866
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2168

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

220

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

352

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1299

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1293
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1033
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

851
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14701
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

727
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10509
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6216
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

745
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

819
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2983
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

692
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

764
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

668