Вимагатимуть повернути до автохтонного вигляду: в Івано-Франківську громадські організації подали в суд на власницю готелю "Дністер"

В Івано-Франківську громадські організації подали позовну заяву в місцевий суд на власницю готелю "Дністер" Надію Лєвшакову та завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської обласної військової адміністрації Андрія Давидюка.

Про це Суспільному повідомив голова організації "Архітектурна варта" Ростислав Шпук, передає Фіртка.

У заяві зазначили, що співзасновниця фірми "Надія" та власниця готелю "Дністер" Надія Лєвшакова порушила Конституцію України та Закон України "Про охорону культурної спадщини".

Ініціаторами заяви є громадські організації "Ініціатива ЦСМ", "Мами Прикарпаття", "Архітектурна варта", "Мультимедійна лабораторія", а також благодійний фонд "Творча Криївка".

"Це буде перший прецедент в Україні, коли суд змусить повернути історичну споруду до її автохтонного вигляду.

Конституція і цей закон говорять, що зовнішність пам'ятки архітектури чи історичної спадщини належить народу, і єдине, що можна з нею робити, — наближати до авторського вигляду.

Сім'ї Бойків видали дозвіл на реставрацію. Вони підписали охоронний договір № 336 і зробили все навпаки — відмовилися розісклити колонаду. Просимо накласти арешт на готель, поки родина Бойків не поверне його до автохтонного вигляду", — каже Ростислав Шпук.

Окрім цього, голови громадських організацій просять суд притягти до відповідальності другого підписанта охоронного договору № 336 — завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОВА Андрія Давидюка.

"Просимо звільнити з посади завідувача сектору з питань охорони культурної спадщини Андрія Давидюка за профнепридатність і хабарництво, яке яскраво проявилося у випадку з готелем "Дністер", — йдеться у зверненні Ростислава Шпука, яке він оприлюднив у соцмережі Facebook.


Що відомо про готель "Дністер"?


Будинок готелю "Дністер" в Івано-Франківську — пам’ятка архітектури та історії місцевого значення. У його приміщенні підписали Акт злуки між УНР та ЗУНР у 1919 році. В готелі жили президент ЗУНР Євген Петрушевич, Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко.

Власник "Дністра" в Івано-Франківську отримав два дозволи на реставрацію приміщення готелю. Перший — на реставрацію фасаду та частини першого поверху будинку. Другий — на відновлення вежі з годинниками.

Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області десятого лютого 2016 року зареєструвало декларацію про початок виконання підготовчих робіт у будівлі на вулиці Січових Стрільців, 12, а саме: реставрація фасадів, реставрація-пристосування приміщення частини будинку.

А вже 30 грудня 2016 року Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області дало дозвіл на реставрацію фасадів, реставрацію-пристосування приміщення частини готелю "Дністер", додавши формулювання — частини першого поверху.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України, яка діяла до 2021 року, видала 19 жовтня 2018 року дозвіл на реставрацію готелю з відновленням вежі з годинниками та пристосуванням горищного простору під нежитлові приміщення. 26 березня 2020 року ДАБІ України видала сертифікат на ці роботи.


Що відомо про реконструкцію готелю "Дністер"?


Проєкт реставрації готелю "Дністер", що розташований в центральній частині Івано-Франківська, розробили у 2016 році. Через відхилення від проєкту влітку 2017 Держархбудінспекція скасувала дозвіл на проведення робіт. Попри заборону власники продовжили реконструкцію. Власників готелю покарали за будівельні роботи без відповідних документів. На них наклали штраф.

Так, 19 грудня 2018 року на даху готелю "Дністер" відкрили відбудовану вежу-бельведер з трьома годинниками. Власник об'єкта надбудував два поверхи в історичній будівлі, змінив конфігурацію даху й вежі.

У 2020 році іванофранківці створили громадську організацію "Кам’яниця Австрія", щоб відстояти збереження автентичного вигляду готелю. Вони організовували акції протесту та писали звернення до міської влади.

У березні 2021 року іванофранківець Ростислав Шпук звернувся до міського голови Руслана Марцінківа з проханням відреагувати на порушення, які, за його словами, допустили при ремонті готелю "Дністер".

У квітні 2021 року власниця готелю Надія Лєвшакова обіцяла, що скло з колонади "Дністра" заберуть. Це була вимушена заява під тиском позиції містян — люди вимагали повернути автентичний вигляд колонади пам'ятці архітектури. Комісія від Івано-Франківської міської ради, яку створили, аби дослідити реставрацію готелю "Дністер", встановила низку порушень. Однак за два роки Лєвшакова обіцянки не дотримала.

Тоді 17 червня 2023 року біля готелю люди організували акцію "Сплав по "Дністру", щоб висловити незгоду з порушеннями, які допустили власники під час реконструкції історичної будівлі, а також — із заскленими колонадами.

Івано-Франківська міська рада видала власникам готелю "Дністер" припис щодо розісклення колонади "Дністра". Однак окружний адміністративний суд скасував його через формально-бюрократичні підстави: його видали на бланку департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міськради. Однак ця структура перебуває в процесі ліквідації, а зараз діє департамент містобудування та архітектури.

Міська рада подала апеляцію на рішення окружного адміністративного суду щодо скасування припису департаменту містобудування та архітектури, в якому власників готелю "Дністер" зобов’язали повернути колонаді первісний вигляд.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Суд у справі готелю «Дністер»: Івано-Франківська міська рада не наділена повноваженнями з питань охорони та контролю культурної спадщини

Мінкульт вимагає в Івано-Франківської ОВА надати інформацію про реставрацію готелю "Дністер"


Коментарі (1)

Читач 2024.06.24, 15:14

Питання права модернізації використовуваних архітектурних памяок і їх межі має визначатись або міським референдумом чи міською радою чи іншими представниками людей, і умови перед купівлею. Далі є комісії, які можуть оцінити і заборонити реставрацію поза умовами. І не треба буде тоді пікетів, а достатньо звернення уваги одним кимось.

То з якими умовами купувався готель? Як тепер називається архітекторний нагляд(сотні назв суті не міняють) - який висновок надавав щодо проведеної реконструкції? От і всієї справи.

Та питання важливіше для усіх - ППО для Франківськ області і загалом України від ракет і шахедів. Щоб збивалось на території ще москалів і щоб не злітали і знищувались літаки на Росії разом з ракетами і орками.

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2609
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1635 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3708
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5499
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1722
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2139

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

225

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

234

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

918
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

522
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

801
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2502 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

572
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

907
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4952
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

770
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

699
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

632
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

435
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

762
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

922 2