Вільнюс і асоціація для України: ще не час відкорковувати шампанське

 

/data/blog/42982/1733bb5a56a413682b67325154951913.jpg

 

Політичний календар Європи розпочав фінальний відлік днів, що залишилися до Вільнюського саміту 28-29 листопада. Позиція Євросоюзу щодо очікуваних результатів цієї зустрічі високого рівня, які визначать успіх і майбутнє «Східного партнерства», на сьогодні все ще залишається формально оптимістичною.

 

Головними з них, як очікується, стануть підписання Угоди про асоціацію з Україною, включаючи створення поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі, та парафування подібних домовленостей з Молдовою і Грузією.


Зрозуміло, що для офіційного Брюсселя майбутній саміт - лише одна з важливих міжнародних подій і процесів, на яких сфокусована увага зовнішньої політики ЄС. Але саме підготовка до Вільнюського саміту і складний політичний діалог з Україною заради укладання амбітної угоди стали чи не найбільш суперечливими, дискусійними для багатьох європейських столиць. Свою чашу дипломатичних клопотів і вистражданих зусиль довелося випити й самому Києву.

 

Але підбивати підсумки цієї величезної роботи і пити шампанське як Києву, так і Брюсселю ще зарано. Часу до Вільнюсу залишається дуже обмаль. Навіть для тих людей, хто не є експертами у європейських справах, на сьогодні очевидно: доля асоціації для України у Євросоюзі ще не вирішена. Актуальні позиції і заяви впливових європейських політиків, які ще на початку вересня відображали позитивне піднесення, підтримку та високий рівень упевненості, на сьогодні дещо втратили свій оптимізм. Здавалося б, на тлі російського тиску, ЄС вже не так суворо ставиться до визначених для України критеріїв та визнає складність тривалого процесу реформ, навіть традиційні євроскептики відзначають прогрес Києва у вдосконаленні виборчого та судового законодавства. Але одне питання залишається невизначеним. Прикро, але саме це питання може стати роковим для української асоціації.

 

Ще декілька тижнів тому було помітним, що більшість європейських політиків, порушуючи тему вирішення проблеми вибіркового правосуддя в Україні, уникали згадувати при цьому ім'я Юлії Тимошенко, особа екс-прем'єра не була формалізована в тематичних офіційних документах Євросоюзу. Але сьогодні, коли час до Вільнюського саміту неминуче спливає, ситуація змінюється. Нині підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС, схоже, прямо залежить від вирішення справи Тимошенко. Як би це комусь не хотілося б, але саме ця справа нині є реальною загрозою для асоціації України, фактором, який може призвести до зриву цієї стратегічної домовленості та унеможливити підписання Угоди, принаймні, цього року.

 

Найконкретніше про це висловився міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, який заговорив про можливість підписання асоціації з Україною у 2014 році, якщо до кінця листопада не будуть виконані відповідні критерії. «Альтернативним варіантом є такий, що з Україною теж (разом з Молдовою і Грузією - ред.) підпишемо наступного року», - пролунало із вуст глави МЗС Польщі, держави, яка була і залишається найвідданішим адвокатом України на її шляху до ЄС. Це дуже тривожний сигнал, адже на фоні власних проблем і євроскептичних настроїв в деяких провідних країнах Євросоюзу доля майбутньої європейської інтеграції України їх, м'яко кажучи, не дуже тривожить.

 

Фактично, Сікорський озвучив той самий альтернативний план «Б», від якого до сьогодні всі офіційні особи в ЄС намагалися відхреститися. «Євросоюз не має і не розглядає жодного плану «Б» відносно України. Ми сподіваємося на єдиний успішний варіант - це підписання Угоди про асоціацію ЄС-Україна на Вільнюському саміті. Заради цього ми наполегливо працюємо. Це є взаємним інтересом, особливо для українського народу», - ось так можна узагальнити десятки заяв впливових європейських політиків, дипломатів, чиновників, експертів, які були оприлюднені упродовж останнього часу.

 

Але, насправді, якщо ЄС ставить за мету підписати угоди про асоціацію з Молдовою і Грузією у період діяльності чинного складу керівних європейських інституцій - вважайте, до кінця травня 2014 року (коли пройдуть вибори до Європарламенту), - то чому до цього урочистого заходу не можна «пристебнути» й Україну, якщо цього року підписання не відбудеться? Цілком реальний сценарій.

 

Інший варіант плану «Б» містить ще негативніші перспективи для України. І цю версію вже озвучив віце-президент Європейської народної партії, депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський. «Якщо Україна не підпише Угоди про асоціацію, то планом «Б» є її підписання з новим президентом, обраним у 2015 році», - написав у соціальній мережі цей польський політик. Варто зауважити, що саме Яцек Саріуш-Вольський на фінішній прямій перед Вільнюсом виступає хоча й найкритичніше, але відкрито і конкретно, намагаючись таким чином донести до української влади те, чого не можуть сказати офіційні чиновники і дипломати.

 

Символічне значення справи Тимошенко для асоціації між ЄС і Україною, до якого виявили чутливість чимало європейських лідерів, має й своїх опонентів в європейських політичних колах. Такі опоненти заявляють про неприпустимість підходу, коли підписання Угоди про асоціацію та європейське майбутнє цілої країни та багатомільйонного українського народу ставиться у залежність «від особистої проблеми однієї дами з неоднозначною політичною і бізнесовою репутацією».

 

На початку жовтня активність з підтримки офіційного Києва виявила неформальна група «Друзів України» у Європарламенті, представлена депутатами Прогресивного альянсу соціалістів і демократів. Вони підписали відкритого листа до керівників інституцій ЄС, в якому закликали Єврокомісію конкретизувати свою позицію у цьому питанні, поважати суверенність української судової системи та уникати спекуляцій щодо внутрішніх політичних процесів у державі.

 

Слід сказати об'єктивно, що такі позиції залишаються «у меншості» серед європейського політикуму і не можуть вчинити серйозного впливу на долю майбутньої угоди між Україною та ЄС.

 

Як полюбляють говорити в Брюсселі, м'яч у цій грі нині перебуває на українському боці. Іноді видається, що наша команда вже п'є шампанське у роздягальні, святкуючи перемогу у матчі, який ще не завершено. Але це не гра. Від того, які тактичні і стратегічні варіанти вигадає «тренерський штаб» на Банковій, залежить майбутнє країни та доля кожного з 46 мільйонів українців. Переважна більшість з яких бачить свою державу європейською, і не хоче відкладати таке європейське майбутнє ні на рік, ні, тим більше, на «ніколи».

 

Андрій Лавренюк, БРЮССЕЛЬ. 1 листопада 2013 року. УКРІНФОРМ


07.11.2013 545 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7461 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1115
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

618
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5637
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1387

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

463

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1282

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1013
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

349
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

407
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1349
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

693
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5732
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

441
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

306
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

645 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1090
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

946