Віктор Анушкевичус: «Весільним генералом не був і не буду»

 

Останні тижні в Івано-Франківській міській раді є серйозне напруження між мером і депутатами. Яблуко розбрату — виконком, який міські обранці відправили у відставку, навіть подолавши вето голови. Про це та інше — у розмові з міським головою Віктором Анушкевичусом.

 

— Вікторе Андрюсовичу, чому ви наклали вето на рішення сесії про виконком?

— Тут є дві причини. Перша — один із пунктів рішення зобов’язує мене внести на наступну сесію склад нового виконкому. Таким чином депутати перевищили своє повноваження, бо це виключно компетенція міського голови. Друга — не бачу вмотивованості цього рішення, вважаю його більше політичним.

Безумовно, в місті багато проб­лем, але де їх нема? Якісь проблеми нам вдалося розв’язати, а якісь ні, і це стало «притчею во язицах», як вулиці Дудаєва чи Промислова. Але всі ці питання ми знаємо та працюємо над ними. Цього року Івано-Франківськ зробив серйозні кроки вперед. Усі пам’ятають 350 річницю міста, яку ми святкували на пристойному рівні. Крім того, місто визнано кращим за результатами щорічного рейтингу журналу «Фокус» (зауважу, що ми не знаємо, коли вони сюди приїжд­жають і як його проводять). Івано-Франківськ отримав почесний знак Ради Європи, а також друге місце з благоустрою у конкурсі, який проводить Кабмін. Зрештою, і виконком працював за дуже напруженим графіком.

 

— Вам часто приписують піар на відзнаках. Наскільки вони є виправдані?

— Піаром Анушкевичус не займається, попри те, що мені хочуть приліпити це на груди. Подивіться, скільки разів за останній час я був на телебаченні? Де мене бачили? Я просто працюю. Навіть на відкриття реанімаційного відділення у першій лікарні чи ковзанки на «Гірці» посилаю заступників. Вважаю, що говорити про перемоги — це правильно. Адже це перемоги іванофранківців і позитивні новини. Бо зараз теленовини схожі на кримінальну хроніку: вбили, зґвалтували, аварія і т.д. Треба говорити про позитивний настрой і я буду це робити.

 

— Для чого депутатам міняти склад виконкому?

— Щоб він був більш керованим ними, а не міським головою.

 

— А зараз виконкомом керує мер?

— Звичайно. Хоч там є представники різних політичних сил, але рішення, які хтось пробує блокувати чи просувати, через існуючий склад виконкому «протягнути» не вдається.

 

— І все ж таки депутати подолали вето…

— У тому, що вето подолано, і голосували практично всі синхронно, то Бог їм усім суддя. Вважаю, що депутати в якійсь мірі згрішили, коли голосували незадовільно, і таким чином продемонстрували необ’єктивність і заполітизованість міської ради.

 

— Ще недавно в місті вже поіменно називали майбутній склад виконкому. А потім ніби зірвалися якісь домовленості між вами та депутатами. Що сталося?

— Обговорення, дійсно, тривало. В результаті я погодився на дві речі. Перше — зменшити кількісний склад виконкому, бо 18 це забагато. А друге — щоб його членами на громадських засадах були представники національно-демократичних сил. Однак виконком хочуть перетворити з робочого органу на політичний клуб, придаток до міськради. Я ніколи не боявся відповідальності, але для цього мені треба мати фахівців, на яких я можу опертися. Виконком не буде політичним клубом, принаймні поки я є його головою. Бо я весільним генералом не був і не буду. А до того часу, поки не буде узгоджено кандидатури та враховано позиції міського голови, працюватиме цей виконком. Тому що є принцип безперервності влади й чинне законодавство.

 

— Це перший випадок в Івано-Франківську, коли рішення міськради в руках однієї людини і ця людина — не мер. Важко так керувати? Хто більше керує — Роман Онуфріїв чи ви?

— Керувати дуже важко. І напевно, якби на моєму місці був менш досвідчений, менш компромісний і більш амбітний, то або здурів би й пішов, або його відправили б у відставку. Я прекрасно оцінюю ситуацію. Люди довірили більшість у міській раді крайньоправим силам. Багато хто вже розчарувався у тому чи іншому депутаті, але це питання наступних виборів. Проте я б не хотів говорити про те, хто більше керує. Міський голова обраний, щоб керувати містом.

Вплив «Свободи» на прийняття рішень я не приховую. Особливо якщо вони стосуються землі: надання у приватну власність земельних ділянок чи продовження договорів оренди землекористувачам, які є чемними орендарями. На сесії з незрозумілих причин депутати їх знімають «на доопрацювання». Люди змушені чогось чекати…

Однак я несу відповідальність за прийняття рішень. Попри те, що дехто любить бігти наперед, вішати собі медальку. До речі, картина спостерігається така: якщо щось добре, то це депутати, а якщо погане — міський голова. З цим важко боротися, навіть такій компромісній людині як я, але я намагаюся, бо розумію, що гарна війна гірше, ніж поганий мир.

 

— Депутатам став поперек горла заступник з ЖКГ Микола Саєвич. Чому?

— Знайшли собі цапа-відбувайла. Із 43 депутатів, які голосували за подолання вето, 13 працюють у виконавчій владі. Якщо вони вважають, що виконком погано працює, то й самі мають звільнитися. Правда, поки що заяв ніхто не писав.

 

— Наскільки ви задоволені комунальною реформою, зокрема роботою ЄРЦ?

— Є позитивні моменти, є багато нарікань. Раніше був жек, люди знали до кого йти, подивитися в очі, посваритися… Тоді оперативніше реагували на аварії. Однак зміст реформи полягав у тому, щоб роз’єднати функції замовника й виконавця, щоб була управляюча компанія, яка збирає кошти від людей, наймає виконавців послуг і контролює якість їхньої роботи.

Я пропонував створити кілька управляючих компаній, не монополізувати роботу. Менша структура — більш гнучка та маневреніша, ближча до людей. У депутатів інше бачення, вони створили ЄРЦ. Як показала реалізація реформи, логіка була у моїх словах.

Позитивом вважаю співфінансування ремонту житла, коли мешканців залучають до часткової оплати ремонтів. І питання не так у грошах, як у тому, що вони стають учасниками процесу й потім більше шанують те, що відремонтували.

Зрештою, остаточний підсумок робити рано, а оцінку мають давати мешканці.

 

— Невже тільки мешканці? Чи не перевищує ЄРЦ повноваження, коли замовляє послуги у фірмах, власниками яких є депутати міськради?

— Це так зване приховане підводне каміння. Говорячи про монополію, я широко використовував це слово, включаючи й такі речі. Кожен із керівників малої управляючої компанії був би більш залежний, ніж один — великої, і менше слухав би чиїхось вказівок. А чи є там, чи нема використання службового становища, то це питання правоохоронних органів.

 

— На сесії депутат Михайло Сеньків дорікнув вам тим, що сніг не вивозиться. А й дійсно, за попереднього мера його вивозили, а тепер — ні. Чому? Хто за це відповідає?

— Це неправильна теза. Якби сніг не вивозився, то місто перетворилося б на суцільну Венецію. Тому або хтось цього не бачить, або не хоче бачити. Хоча, дійсно, техніки та паливно-мастильних матеріалів не вистачає. Цим займається КП ДРЕУ. На жаль, директор Володимир Юсипів зараз на лікарняному, а керує його заступник, депутат міської ради від ВО «Свобода» Віталій Бурко. Тому я не знаю, чому пан Михайло Сеньків ставив це питання мені, адже міг спитати колегу.

 

— Раніше в місті було кілька футбольних команд, які грали у професійній лізі, зараз нема жодної. Не відчуваєте провини як голова обласної федерації?

— Щороку ми виділяли з міського бюджету приблизно 600 тис. грн., десь стільки ж я знаходив спонсорських коштів, допомагали й інші. Але, на жаль, в нашій області немає спонсорів, які б могли собі дозволити утримувати футбольну команду. Мінімальний бюджет клубу Першої ліги приблизно 5 млн. грн., а максимальний — 15‑20 млн. На жаль, на Прикарпатті не знайшлося людини, яка б і мала гроші, і любила футбол.

 

— А вам відомо про плани голови ОДА щодо нового інвестора?

— Ні, він мені про це нічого не говорив.

 

— Які завдання на 2013 рік?

— Необхідно зробити великий об’єм роботи у дорожньому будівництві. Це стане пріоритетом №1. Плануємо закрити найпроблемніші питання: Дудаєва, Промислова, Проектна тощо. Надіюся, що вдасться «вибити» кошти на початок будівництва моста через Бистрицю-Солотвинську.

Другий пріоритет — садочки. Плануємо відкрити кілька нових закладів. Першим буде садочок на Вовчинецькій, 210. Згодом — Вовчинець, Хриплин, Угорники. Дякувати Богу, в місті позитивна демографія: за 2012 рік населення збільшилося майже на 1000 осіб. А подвійно я радий тому, що і в мене народився перший внук.

Крім цього, будемо модернізувати освітянські й медичні заклади — у продовження реформи, яку започаткували раніше.

 

— Не плануєте балотуватись на третю каденцію?

— Про це говорити зарано. З одного боку, я витрачаю дуже багато нервів і здоров’я, а з іншого — знав, на що йду. Щоб я пішов на третій термін, має бути збіг багатьох речей. Єдине скажу твердо: якщо піду, то задекларую конкретні справи та об’єкти, які зобов’язуюся виконати, але за умови, що мешканці підтримають тих кандидатів, які будуть йти зі мною. Щоб більше не було того, що є зараз, щоб усі знали: за все відповідає виключно міський голова, тому що обрали і його, і депутатів, яких він просив підтримати. Тільки так можна питати з міського голови по повній програмі.

 

Тетяна Соболик,

Репортер


18.01.2013 1051 15
Коментарі (15)

Макс 2013.01.18, 21:10
"Вплив «Свободи» на прийняття рішень я не приховую. Особливо якщо вони стосуються землі: надання у приватну власність земельних ділянок чи продовження договорів оренди землекористувачам, які є чемними орендарями. На сесії з незрозумілих причин депутати їх знімають «на доопрацювання». Люди змушені чогось чекати…" - ЦЕ НАЗИВАЄТЬСЯ ПРОСТИМ І ЗРОЗУМІЛИМ СЛОВОМ - КОРУПЦІЯ!!!!! ЩО НЕ ЯСНО? СВОБОДА "РУЛИТЬ"!!!!((((
Макс 2013.01.18, 21:13
"Невже тільки мешканці? Чи не перевищує ЄРЦ повноваження, коли замовляє послуги у фірмах, власниками яких є депутати міськради?" - ЦЕ ТАКОЖ КОРУПЦІЯ!!!!!!(((((((
Калуш 2013.01.18, 21:57
Треба не соплі думати, а працювати. Крокодилячі сльози не для мера.
ivfrank 2013.01.18, 22:39
!кошти на початок будівництва моста через Бистрицю-Солотвинську" - основна передвиборча обіцянка !!!...ЖОДНОГО КРОКУ У ВИРІШЕННІ ДАНОГО ПИТАННЯ НЕ ЗРОБЛЕНО !!!
Остап 2013.01.18, 22:45
Ніколи не думав, що буду підтримувати мера, але з на тлі цеї голоти - мер "красавєц". З ним він і третій раз виграє.
svoboda 2013.01.19, 08:45
Плох тот солдат что не мечтает быть генералом......
Ілько 2013.01.20, 03:34
Він забув,як попередньої каденції з бігбордів не злазив. І одягнений,і роздягнений,і з посмішкою ,і без.Свобода йму трохи хвоста прикрутила І сама цим займається.Він забув,як з ратуші"дарував"франківцяи вишикувані в ряд карети швидкої допомоги,незабувши прихопити одну машину для себе.І все це за бюджетні кошти громади,а подавалося,як за свої.І депутати в ньго були,Такий собі"Блок за Анушкевичуса".Подивіться поіменно,де ті депутати опинилися,на яких посадах,скілько майна громади прихопили.А Свободі потрібно робити висновки.Якщо зараз йому під зад коліном не дадуть, то дійсно він може проскочити на третій термін,але тоді вже Свободі не світить половина у міськраді.Тут Анушкевичус правий.І полетять тоді свободівські голови з виконавчої влади, з комунальних підприємвст точно так само швидко,як туди призначалися.Тому,думаю,у свободівців повинен спрацювапи інстинкт самозбереження.І нехай гризуться.Для громади це вигідно.Один олного пантрувати будуть.Бо якщо змовляться,то деребан буде повний.Вони ж всі туди йдуть не громаді служити,а щось для себе урвати,а народу красивими словами локшину на вуха вішають.Франківці,бутьте пильними!
юра 2013.01.20, 08:33
Нащо ви вибирали Анушкевичуса якщо він такий поганий.
чудо 2013.01.20, 11:18
Анушкевичус класний мер. Виборці це оцінять...але вже після того, як завершиться його каденція і містом керуватимуть ті всевдопатріоти, які окрім балачок нічого більше робити не можуть і не хочуть
свободівець іван 2013.01.20, 15:16
Ми думали, що йдуть патріоти, прийшло гімно.
Наталія 2013.01.20, 16:28
Вікторе Андрюсовичу ! Дійсно, думалось, що "свободівці" не ставитимуть Вам палки в колеса, а все навпаки, працюватимуть на благо МІСТА. А все як у ВЕРХОВНІЙ РАДІ.! Ця політизація вже просто, надоїла. Тримайтесь, Ви все вірно робите. Дай Вам, Боже , здоров"я, терпіння а "свободівцям" мудрості.
НАТАЛІЯ 2013.01.20, 16:31
ШАНОВНІ СВОБОДІВЦІ, де ваш "свободівець" КОЛКОВСЬКИЙ ?
борис 2013.01.20, 16:47
Усі вони артісти!!!І Мер і Свобода дбають тільки про власний добробут, прикриваючись турботою про мешканців Франківська.Але чого МИ ЗА НИХ ГОЛОСУЄМО???Хіба першого терміну Андрюсовича було недостатьно,щоб зрозуміти-який це прибалтієць?А голитьба ,що зараз окупувала міськраду.?Вони що-будуть рятувати наше місто???Ха-ха..У владу треба вибирати людей с достатком і гідністью патріота міста...Ось Калушу в цьому питанні пощастило,хоча після останніх виборів,напевно і Насалику буде важко,бо дємагогі і злидарі не дадуть працювати на благо міської громади...
Борис 2013.01.20, 16:58
Щоб далеко не ходити і довго не говорити-треба проїхати на рідну вулицю Онуфрієва і попитати його сусідів-як змінився автомобільно- хатний стан умов життя за останні два роки іх сусіда-і все буде зразу зрозуміле...
Борису 2013.01.21, 09:32
А й справді, як "змінився автомобільно- хатний стан умов життя за останні два роки Онуфрієва"? Розкажіть, бо ж цікаво.
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2234
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

875
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

928
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

927 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2812 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1481

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

517

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

668

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

348

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1022
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2096
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1086
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

810
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

335
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14993
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7306
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

742
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

298
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

210
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

302
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

586
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1040