«Виконати зобов‘язання перед інвесторами — така ціль будівельних компаній у військовий час», — Ірина Орловська, директорка БК Вертикаль

За даними сервісу нерухомості Lun, за останній рік квартири у новобудовах Івано-Франківська здорожчали. Чому, якщо у країні війна і ситуація з будь-яким бізнесом зараз нестабільна?

В першу чергу, це пов’язано з тим, що забудовники реагують на безліч факторів, спричинених порушеною логістикою, вартістю та наявністю будівельних матеріалів, відсутністю інженерного обладнання, валютними коливаннями тощо.

У період війни суттєво зросла собівартість самого будівництва: кількість постачальників будівельних матеріалів значно знизилась через бойові дії, адже східні області були епіцентром таких компаній. Будівельні заводи постраждали від обстрілів та повністю зупинились, а імпортні матеріали фактично стали дефіцитом.

Будівельний бізнес в Україні сьогодні переживає не найкращі часи. Стрімке зростання собівартості, нові вимоги держави щодо будівельних норм, дефіцит робочих кадрів на будівельних майданчиках, вимкнення електроенергії та безліч труднощів, пов‘язаних з роботою в умовах війни.

У такий час вживання слова «бізнес» недоречне, оскільки мова може йти лише про виконання взятих раніше зобов‘язань перед інвесторами, адже маржинальність за таких умов рівна нулю, зазначила Ірина Орловська, директорка БК Вертикаль. І саме з керівником успішної в Івано-Франківську компанії, яка понад 15 років на ринку та є представником Ради директорів Конфедерації будівельників України, ми поспілкуємося про виклики і зміни будівельної сфери, пов‘язані з війною.

Як БК Вертикаль почала роботу в умовах воєнного стану

15 березня 2022 року, коли не минуло й місяця російсько-української війни, будівельна компанія Вертикаль відновила будівництво одразу чотирьох житлових комплексів в Івано-Франківську — HydroPark DeLuxe, Lystopad, Містечко Козацьке та Містечко Мануфактура. За тиждень було відновлено роботи у ще одному проєкті — ЖК Sonata.

І перша причина прийняття такого рішення — це саме відповідальність перед Клієнтами, які очікують на житло від БК Вертикаль.

Ми працюємо на ринку більше 15 років. Подолали дві хвилі COVID-19, які істотно вплинули на темпи будівництва. Але це не порівняти з наслідками війни. З іншого боку, війна нам дала змогу стати ще сильнішими. Ми цінуємо, що разом з нашими Клієнтами проходимо цей нелегкий час, входимо у розуміння один одного і працюємо на перемогу.

Як змінилася робота компанії з моменту повномасштабного вторгнення та оголошення воєнного стану?

У перший день війни було прийнято рішення призупинити усі будівельні роботи. З часом ми адаптувалися та почали відновлювати роботу — поступово, поетапно. Те, що змінилося точно — практично всі ми почали займатися волонтерською діяльністю. Я вважаю, що обов‘язок кожного українця — допомагати нашим військовим, коли у країні війна — як мінімум, до перемоги. Тому команда Вертикаль об‘єдналася у благодійній ініціативі «Україна — мій Дім». Ми єднаємо людей по всій Україні та різних містах світу, щоб разом допомагати Збройним силам України та людям, які потребують підтримки.

Як змінився клієнт періоду до війни і після? Чи змінилися запити?

У довоєнний період попитом користувалось житло на етапі фундаменту, та зараз покупці надають перевагу готовим квартирам або житлу, близькому до здачі. Це закономірно, тому ми тимчасово зупинили продаж у секціях на етапі фундаменту та переважно продаємо житло на етапі готовності або об‘єкти у активній будівельній фазі.

Окрім того, до нас часто звертаються мешканці щодо питань перепродажу квартир, адже довіряють нам. Тому було прийнято рішення створити Вертикаль Брокеридж — легкий сервіс купівлі-продажу, у якому ми продаємо квартири та комерційну нерухомість.

Сервіс зручний, адже ми надаємо безкоштовно продавцю, тобто власнику нерухомості БК Вертикаль, повний супровід з юридичних питань, підбір Клієнтів, підготовку приміщень та професійну фото- і відеозйомку, включаючи рекламні послуги. У сервісі вже є понад 70 квартир і нещодавно ми запустили зручний сайт https://brokerage.vertykal.ua

Війна війною, а ми прислухаємось до запитів наших Клієнтів, адаптуємось та робимо усе, щоб бути максимально корисними для покупців нерухомості БК Вертикаль.

Як можете оцінити фінансовий стан БК Вертикаль на сьогодні?

Значну увагу ми приділяємо стратегічному плануванню, такою є філософія компанії останні роки. Тому ми з нашою сильною командою продумували наперед різні сценарії та готувалися і до найгірших перебігів подій. За 14 років компанії ми пережили не одну кризу, тому будь-які нові труднощі ми сприймаємо як виклики, які ми впевнено приймаємо.

Один із принципів нашої роботи — це грамотне фінансове планування, яке передбачає забезпечення фінансових резервів. Ми маємо міцний фундамент і впевнені у тому, що повністю виконаємо зобов’язання перед нашими Клієнтами. Тому можу сказати так: фінансовий стан компанії навіть у таких складних умовах, як зараз, дозволяє бути впевненими у майбутньому компанії.

Я вважаю, що виконати зобов‘язання перед інвесторами — така ціль будівельних компаній у військовий час.

Ви запустили програму лояльності для українських військовослужбовців, розкажіть більше про неї

Програма лояльності діє на купівлю нових квартир для військовослужбовців та ветеранів війни. Щоб отримати додаткові знижки на нерухомість, потрібно мати документ, який підтверджує статус. До речі, оформити квартиру можна і на дружину.

Ми розробили систему лояльності, яка зараз користується значним попитом. І ми раді, що українські воїни обирають якісний Дім від БК Вертикаль.

Чи не думали про те, щоб переїхати за кордон? Адже викликів і труднощів для бізнесу в умовах війни дуже багато

Українці дуже стійка і сильна нація. Нас не вигнати з своїх домівок, не здолати сильний дух. Які б виклики нас не чекали, ми залишаємося вдома і в такий непростий час об‘єднуємося, щоб пройти всі ці випробування.

Вдома найкраще. Тут і стіни допомагають. А за кордоном нас ніхто не чекає. Тому ми цінуємо персонал та підтримуємо команду, яка залишилася вдома. Сьогодні близько третини працівників нашої компанії воюють на передовій, а ми в тилу допомагаємо та підтримуємо їх та їхні родини. 

Якою є ситуація на будівельних майданчиках? Чи змінилася динаміка будівництва?

Зараз активно ведуться будівельні роботи у п’яти житлових комплексах. Звісно це не ті об’єми, які були до війни, але ми поступово нарощуємо темпи будівництва у всіх будинках. З початком війни ми не зупиняли активні будівельні роботи в першому будинку ЖК Містечко Мануфактура. Була затримка, але компанія здала будинок у воєнний час.

Клієнти до нас звертаються, ми постійно тримаємо контакт, інформуємо про будівництво у фото- та відеозвітах та підтримуємо Клієнтів 24/7.

Роботи продовжуються, ми адаптувалися до нових непростих умов і впевнено будуємо найякісніші будинки.

В чому особливості будівельного ринку в Україні зараз? Якими є нові вимоги?

Постачальник

Виконати зобов‘язання вчасно і в повному обсязі. Так, це перша і головна вимога нас перед самими собою. В умовах, коли ціни на матеріали ростуть з кожним днем, ми шукаємо нові шляхи забезпечення матеріалами. Знаємо, що війна завершиться. Зараз важливо розуміти і входити в ситуацію один одного.

Важливо розмовляти і чути клієнта. Адже ми знайомилися в умовах мирної України. Наші плани, графіки тощо — все ґрунтувалося на тенденціях зростаючої економіки. Контекст змінився. Незважаючи на негативні впливи та ризики, ми не заморозили жоден об‘єкт, працюємо, щоб виконати свої зобов‘язання.

Якими є ваші особисті прогнози для будівельного ринку?

Якщо говорити у масштабах країни, нас чекає велике відновлення. Звісно після перемоги ми відбудуємо Україну та кожне зруйноване місто, містечко та село. По-іншому бути просто не може.

У рамках Івано-Франківська прогнозую збільшення попиту та зменшення якісної пропозиції. Не кожен забудовник зможе пройти це випробування війною, зберігши професійність команди, якість будівництва та сервіс для Клієнта. А компанія Вертикаль, я впевнена, зможе.

В умовах, коли ціни на матеріали ростуть з кожним днем, ми шукаємо нові можливості забезпечення необхідними матеріалами будівельні майданчики, у тому числі приймаючи непопулярні рішення сьогодні. Тому попереду будуть ті, хто вміє планувати, приймати виклики, змінюватися. І ми до цього готові.

Партнерський матеріал


30.01.2023 1311
Коментарі ()

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

544
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

436
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

914
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

11848 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1480
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2817

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

71

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

232

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

723

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2083
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

150
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1316
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

690
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

241
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

377
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

468
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

779
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3467
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

265
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

455
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

750
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

951