«Виконати зобов‘язання перед інвесторами — така ціль будівельних компаній у військовий час», — Ірина Орловська, директорка БК Вертикаль

За даними сервісу нерухомості Lun, за останній рік квартири у новобудовах Івано-Франківська здорожчали. Чому, якщо у країні війна і ситуація з будь-яким бізнесом зараз нестабільна?

В першу чергу, це пов’язано з тим, що забудовники реагують на безліч факторів, спричинених порушеною логістикою, вартістю та наявністю будівельних матеріалів, відсутністю інженерного обладнання, валютними коливаннями тощо.

У період війни суттєво зросла собівартість самого будівництва: кількість постачальників будівельних матеріалів значно знизилась через бойові дії, адже східні області були епіцентром таких компаній. Будівельні заводи постраждали від обстрілів та повністю зупинились, а імпортні матеріали фактично стали дефіцитом.

Будівельний бізнес в Україні сьогодні переживає не найкращі часи. Стрімке зростання собівартості, нові вимоги держави щодо будівельних норм, дефіцит робочих кадрів на будівельних майданчиках, вимкнення електроенергії та безліч труднощів, пов‘язаних з роботою в умовах війни.

У такий час вживання слова «бізнес» недоречне, оскільки мова може йти лише про виконання взятих раніше зобов‘язань перед інвесторами, адже маржинальність за таких умов рівна нулю, зазначила Ірина Орловська, директорка БК Вертикаль. І саме з керівником успішної в Івано-Франківську компанії, яка понад 15 років на ринку та є представником Ради директорів Конфедерації будівельників України, ми поспілкуємося про виклики і зміни будівельної сфери, пов‘язані з війною.

Як БК Вертикаль почала роботу в умовах воєнного стану

15 березня 2022 року, коли не минуло й місяця російсько-української війни, будівельна компанія Вертикаль відновила будівництво одразу чотирьох житлових комплексів в Івано-Франківську — HydroPark DeLuxe, Lystopad, Містечко Козацьке та Містечко Мануфактура. За тиждень було відновлено роботи у ще одному проєкті — ЖК Sonata.

І перша причина прийняття такого рішення — це саме відповідальність перед Клієнтами, які очікують на житло від БК Вертикаль.

Ми працюємо на ринку більше 15 років. Подолали дві хвилі COVID-19, які істотно вплинули на темпи будівництва. Але це не порівняти з наслідками війни. З іншого боку, війна нам дала змогу стати ще сильнішими. Ми цінуємо, що разом з нашими Клієнтами проходимо цей нелегкий час, входимо у розуміння один одного і працюємо на перемогу.

Як змінилася робота компанії з моменту повномасштабного вторгнення та оголошення воєнного стану?

У перший день війни було прийнято рішення призупинити усі будівельні роботи. З часом ми адаптувалися та почали відновлювати роботу — поступово, поетапно. Те, що змінилося точно — практично всі ми почали займатися волонтерською діяльністю. Я вважаю, що обов‘язок кожного українця — допомагати нашим військовим, коли у країні війна — як мінімум, до перемоги. Тому команда Вертикаль об‘єдналася у благодійній ініціативі «Україна — мій Дім». Ми єднаємо людей по всій Україні та різних містах світу, щоб разом допомагати Збройним силам України та людям, які потребують підтримки.

Як змінився клієнт періоду до війни і після? Чи змінилися запити?

У довоєнний період попитом користувалось житло на етапі фундаменту, та зараз покупці надають перевагу готовим квартирам або житлу, близькому до здачі. Це закономірно, тому ми тимчасово зупинили продаж у секціях на етапі фундаменту та переважно продаємо житло на етапі готовності або об‘єкти у активній будівельній фазі.

Окрім того, до нас часто звертаються мешканці щодо питань перепродажу квартир, адже довіряють нам. Тому було прийнято рішення створити Вертикаль Брокеридж — легкий сервіс купівлі-продажу, у якому ми продаємо квартири та комерційну нерухомість.

Сервіс зручний, адже ми надаємо безкоштовно продавцю, тобто власнику нерухомості БК Вертикаль, повний супровід з юридичних питань, підбір Клієнтів, підготовку приміщень та професійну фото- і відеозйомку, включаючи рекламні послуги. У сервісі вже є понад 70 квартир і нещодавно ми запустили зручний сайт https://brokerage.vertykal.ua

Війна війною, а ми прислухаємось до запитів наших Клієнтів, адаптуємось та робимо усе, щоб бути максимально корисними для покупців нерухомості БК Вертикаль.

Як можете оцінити фінансовий стан БК Вертикаль на сьогодні?

Значну увагу ми приділяємо стратегічному плануванню, такою є філософія компанії останні роки. Тому ми з нашою сильною командою продумували наперед різні сценарії та готувалися і до найгірших перебігів подій. За 14 років компанії ми пережили не одну кризу, тому будь-які нові труднощі ми сприймаємо як виклики, які ми впевнено приймаємо.

Один із принципів нашої роботи — це грамотне фінансове планування, яке передбачає забезпечення фінансових резервів. Ми маємо міцний фундамент і впевнені у тому, що повністю виконаємо зобов’язання перед нашими Клієнтами. Тому можу сказати так: фінансовий стан компанії навіть у таких складних умовах, як зараз, дозволяє бути впевненими у майбутньому компанії.

Я вважаю, що виконати зобов‘язання перед інвесторами — така ціль будівельних компаній у військовий час.

Ви запустили програму лояльності для українських військовослужбовців, розкажіть більше про неї

Програма лояльності діє на купівлю нових квартир для військовослужбовців та ветеранів війни. Щоб отримати додаткові знижки на нерухомість, потрібно мати документ, який підтверджує статус. До речі, оформити квартиру можна і на дружину.

Ми розробили систему лояльності, яка зараз користується значним попитом. І ми раді, що українські воїни обирають якісний Дім від БК Вертикаль.

Чи не думали про те, щоб переїхати за кордон? Адже викликів і труднощів для бізнесу в умовах війни дуже багато

Українці дуже стійка і сильна нація. Нас не вигнати з своїх домівок, не здолати сильний дух. Які б виклики нас не чекали, ми залишаємося вдома і в такий непростий час об‘єднуємося, щоб пройти всі ці випробування.

Вдома найкраще. Тут і стіни допомагають. А за кордоном нас ніхто не чекає. Тому ми цінуємо персонал та підтримуємо команду, яка залишилася вдома. Сьогодні близько третини працівників нашої компанії воюють на передовій, а ми в тилу допомагаємо та підтримуємо їх та їхні родини. 

Якою є ситуація на будівельних майданчиках? Чи змінилася динаміка будівництва?

Зараз активно ведуться будівельні роботи у п’яти житлових комплексах. Звісно це не ті об’єми, які були до війни, але ми поступово нарощуємо темпи будівництва у всіх будинках. З початком війни ми не зупиняли активні будівельні роботи в першому будинку ЖК Містечко Мануфактура. Була затримка, але компанія здала будинок у воєнний час.

Клієнти до нас звертаються, ми постійно тримаємо контакт, інформуємо про будівництво у фото- та відеозвітах та підтримуємо Клієнтів 24/7.

Роботи продовжуються, ми адаптувалися до нових непростих умов і впевнено будуємо найякісніші будинки.

В чому особливості будівельного ринку в Україні зараз? Якими є нові вимоги?

Постачальник

Виконати зобов‘язання вчасно і в повному обсязі. Так, це перша і головна вимога нас перед самими собою. В умовах, коли ціни на матеріали ростуть з кожним днем, ми шукаємо нові шляхи забезпечення матеріалами. Знаємо, що війна завершиться. Зараз важливо розуміти і входити в ситуацію один одного.

Важливо розмовляти і чути клієнта. Адже ми знайомилися в умовах мирної України. Наші плани, графіки тощо — все ґрунтувалося на тенденціях зростаючої економіки. Контекст змінився. Незважаючи на негативні впливи та ризики, ми не заморозили жоден об‘єкт, працюємо, щоб виконати свої зобов‘язання.

Якими є ваші особисті прогнози для будівельного ринку?

Якщо говорити у масштабах країни, нас чекає велике відновлення. Звісно після перемоги ми відбудуємо Україну та кожне зруйноване місто, містечко та село. По-іншому бути просто не може.

У рамках Івано-Франківська прогнозую збільшення попиту та зменшення якісної пропозиції. Не кожен забудовник зможе пройти це випробування війною, зберігши професійність команди, якість будівництва та сервіс для Клієнта. А компанія Вертикаль, я впевнена, зможе.

В умовах, коли ціни на матеріали ростуть з кожним днем, ми шукаємо нові можливості забезпечення необхідними матеріалами будівельні майданчики, у тому числі приймаючи непопулярні рішення сьогодні. Тому попереду будуть ті, хто вміє планувати, приймати виклики, змінюватися. І ми до цього готові.

Партнерський матеріал


30.01.2023 3745
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5195 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1833 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4041 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3167 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7955 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20288 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

271

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

815

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1909

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2387
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

182
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

690
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

472
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18373
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

971
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1211 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6096 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23385 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

288
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

984 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1163 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

492