Виключно українські автори: книжкова добірка від Фіртки

І знову привіт, друзі, Фіртка разом з нашим книжковим оглядачем Остапом Микитюком підготували нову добірку цікавих книг.


Якось так склались зорі (і я цьому надзвичайно радий), що у сьогоднішній книжковій добірці зібралися виключно українські автори. Без довгих і нудних передмов — ми починаємо!


І почну я з досить неформальної (в багатьох сенсах) книжки, яка з’явилась минулого року у київському видавництві «Люта справа»«Невдячна свиня, або Мене немає вдома» Банді Шолтеса. Це мега екстраординарна книжка і її складно з чимось сплутати.

Воно і не дивно, адже Банді Шолтес — ужгородський письменник з угорської родини художників. Для нього (і географічно і ментально) і українська, і західна культура завжди були не чужими. Мало того, саме оце мультикультурне і космополітичне починає прослідковуватись у його книзі ще більше ніж у попередніх.

За сюжетом (а в мене немає сумнівів, що і насправді теж) Банді вирушає у довгу подорож до Голландії. Десятки друзів, тисячі кілометрів Європою, недоспані ночі, алко і бед-тріпи… все заради моменту. Моменту відчуття, що ти живий. Загалом, вчитуючись у «Мене немає вдома» моє перше враження від смішної, сатиричної, подекуди іронічної історії перетікає у відчуття екзистенції, відчуття того, що ми живемо один раз і все ж таки варто навчитись сприймати себе справжнього і жити з насолодою, а не існувати у своїх «днях бабака». Зрештою. В кожного своє сприйняття, сподіваюсь, що ви побачите у книжці Банді щось, що не встиг помітити я.


Наступною книжкою, керуючись настроєм попередньої я обрав новинку харківського видавництва «Фабула» (практично «з печі», як то кажуть). Це новий роман молодої української письменниці Ярослави Литвин  — «Рік розпусти Клауса Отто Баха». За збігом обставин, у цій книжці теж багато Німеччини.

Головний герой 43-річний Клаус з Кіля — рядовий електрик, любитель жіночих колготок (добре, що хоч тільки на жіночих ногах), інтроверт і трошки боягуз. В його житті не так вже й багато чогось світлого, він постійно себе у всьому обмежує, мало спілкується з людьми й практично не подорожує на відміну від  своїх земляків. А ще він катастрофічно самотній.

Одного разу перепивши пива зі своїм чи не єдиним другом та вражений історією його любовних походеньок, Отто наважується на відчайдушний крок — зареєструватись на сайті знайомств і знайти собі українку. Певний час йому й у цьому не щастить, аж поки він не знайомиться з дівчиною Веронікою. Їх стосунки стрімко розвиваються, Клаус сильно закохується, але при першій згадці про потенційну зустріч дівчина несподівано зникає! Отто спершу почувається обдуреним, потім розчавленим, зрештою віднаходить у собі сили й вирішує поїхати в Україну, щоб знайти її, свою справжню любов — Вероніку. Отут то і починається найцікавіше…

Ярослава завуальовуючи за гротеском й іронією на сторінках свого нового роману показує (на перший погляд) дещо перебільшену українську реальність, в яку потрапляє Отто. Але вчитавшись, ми починаємо розуміти, що все набагато страшніше…все саме так і є.


Своїм вже святим обов’язком я вважаю писати якнайчастіше про українські мальописи. От і цього тижня мені до рук потрапив ще один — «Максим Оса» Ігоря Баранька. Не секрет, що у мальописі найчастіше описуються пригоди якогось супергероя. Оскільки мальопис український, то і герой повинен бути теж українським.

Так вже повелося, що саме козаки у нашій тисячолітній історії застовпили за собою першість в цьому плані. Отож, головний герой Максим Оса, хорунжий, борець за справедливість, безстрашний і надзвичайно розумний та кмітливий. Ми знайомимося з ним на цвинтарі (що окрім промальовки коміксу наштовхує, як може здатися на початку, на загальний настрій) над власною могилою.

За останні тижні його життя перевернулось з ніг на голову: контузія у морській битві, знайомство з божевільним кошовим отаманом Матвієм Хвостом, зрада коханої та власна могила на додачу. Придушеного думками, емоціями та  горілкою, його знаходить посіпака місцевого князя Кричевського. Максиму хочуть запропонувати розслідувати зникнення отамана Хвоста. Але ця історія виявляється пов'язаною з ним більше ніж він взагалі міг здогадуватись. Цей мальопис, попри свою похмурість і чорно-білу промальовку заворожує своєю динамічністю й заплутаністю. І я вкотре переконуюсь, що не «марвелами» і «дісі» єдиними. Попереду в українського коміксу грандіозне майбутнє.


А завершую я сьогоднішню добірку ще одним мандрівним романом —«Боже[Я]вільна» Юлії Гудошник, який з’явився у чернівецькому «Видавництві 21» у 2019 році. Перед нами захопливий щоденник мандрівника.

У цій книзі, Юлія без зайвих вигадок розповіла власну історію подорожей Китаєм, Німеччиною, Таїландом, Данією, Америкою та Японією. Ця книжка сповнена переживаннями, враженнями та спостереження Юлії. Щоразу опиняючись у черговій країні, авторка покидає свою зону комфорту, стикаючись не тільки з географічними, але і ментальними особливостями.

Кожна країна постає у «Боже[Я]вільній» не просто розділами, що перетікають з одного в інший, а повноцінними фільмами (дозволю собі таке порівняння). Пригадую, як ми з Юлею презентували цю книгу у Харкові й ця книга стала для мене справжнім відкриттям. Це той окремий випадок, коли книга виступає справжнім телепортом між тобою і місцями, де побувала авторка. Смачно, насичено і максимально пізнавально!

І на цій ноті, кажу вам до зустрічі, друзі.


27.01.2021 1241
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

288
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1603 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1836 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2661
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2388 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7628

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

401

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1106

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1178

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1966
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

342
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

719
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

962
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43467
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

993
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2012
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35214 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

339
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

552
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

693
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1019