Виготовлення закордонного паспорта: як не дати себе обдурити

 

У багатьох із нас рано чи пізно виникає потреба у виготовленні нового закордонного паспорту: чи по роботі треба кудись з’їздити, чи до рідних, чи просто у відпустку. І більшість людей йде до відділення ВГІРФО УМВС (більш звична назва - ОВІР), сплачують усі квитанції, що їм запропонують у найближчому відділенні банку і чекають на отримання паспорту. Та справа у тому, що серед тих квитанцій є й „добровільні” і зовсім зайві оплати. „Добровільні” у лапках, бо сплачувати їх змушують, користуючись необізнаністю громадян. При чому сума у різних регіонах коливається. Найбільші „добровільні” суми – це медичне страхування у розмірі 50 гривень і добровільний внесок у фонд „Правопорядок” у розмірі 30 гривень. Щодо страхування, то до недавнього часу гроші брали, а страховий поліс взагалі не видавали, і мені не відомо жодного випадку, щоб по цьому полісу були здійснені якісь страхові виплати. Ну а про внесок у фонд говорить сама його назва.

 

Нещодавно мені самому прийшлося виготовляти новий закордонний паспорт, але я вирішив підійти до питання принципово і підготуватись. До цього робив паспорт один мій знайомий, який повідомив мене, що зараз у нас виготовлення закордонного паспорту коштує близько 290 гривень, враховуючи „добровільні” оплати. Також він розповів, що разом з ним у черзі стояли люди, які відмовилися сплачувати зайві гроші, але у них документи не прийняли. Я почав шукати інформацію у мережі. Спочатку прочитав декілька інтерв’ю посадовців, які запевняли що для виготовлення паспорту необхідно сплатити тільки державне мито у розмірі 170 гривень і ще якісь незначні послуги МВС, тобто у сумі повинно бути не більше 200 гривень. Далі я натрапив на досить давнє обговорення цього питання на форумі Департаменту зв’язків з громадськістю МВС України, де знайшов багато цікавої інформації. Ось посилання на нього: http://mvsinfo.gov.ua/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?action=display;board=news2_9;num=1092655164;start=0#1

 

Зокрема, там я дізнався, що згідно пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 380 для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається:

- заява-анкета встановленого зразка (додаток 1) ( 380а-2004-п );

- паспорт громадянина України (після прийняття документів повертається);

- свідоцтво про народження (після прийняття документів повертається);

- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;

- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;

- квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

 

Відповідно до статті 103 Закону України "Про Державний бюджет на 2004 рік" ставка державного мита, що справляється за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, становить 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 170 гривень.

Анкету здавати вже непотрібно – її заповнюють на місці, також у зв’язку з переходом на новий зразок паспорту не потрібно приносити і фотокартки – вас сфотографують при поданні документів. Як бачите, ніякої згадки про медичне страхування, внесок у фонд, та навіть послуг МВС немає. Я остаточно вирішив, що буду відстоювати свою громадянську позицію і платити зайве не буду. Ще один знайомий розповів, що коли робив паспорт теж обійшовся без „добровільних” оплат. Спочатку документи у нього приймати відмовилися, але коли він рішуче попросив дати йому відповідь у письмовій формі, документи все-таки взяли.

Озброєний такою інформацією, а також роздрукованою постановою Кабміну, я вирушив оформляти закордонний паспорт. У відділенні Коопінвестбанку, яке знаходиться поруч з ВГІРФО УМВС в Закарпатській області, висить список рекомендованих оплат для оформлення паспорту. У нього входить:

1) Державне мито – 170 грн.;

2) інформаційні послуги МВС – 10,28 грн.;

3) послуги овіру (комісія банку) – 5,41 грн.;

4) послуги консультаційного характеру Дочірнього Підприємства „Ресурси-Документ” – 6,43 грн.;

5) представницькі послуги ДП „Ресурси-Документ” в МВС – 9,50 грн.;

6) перевірка документів ДП „Ресурси-Документ” – 5 грн.;

7) послуги овіру (комісія банку) – 0,62 грн. (чомусь ще одна комісія);

8) добровільний внесок у фонд „Правопорядок” – 30 грн.;

9) медичне страхування у страховій компанії „Добробут” – 50 грн.

Усього виходить 287,25 грн. Щодо законності оплати послуг Дочірнього Підприємства „Ресурси-Документ” є великі сумніви, і це питання потребує додаткового вивчення. Та скоріше за все вони також є непотрібними, адже у постанові Кабміну про них згадки немає. Але я не був повністю впевнений у цьому питанні, тому вирішив не сплачувати тільки найбільш явні 8-ий і 9-ий пункти: внесок у фонд і медичне страхування, про що й повідомив касира банку. Вона мені відповіла, що список наданий овіром і є обов’язковим до сплати. Проте я сказав, що краще знаю що є обов’язковим, а що - ні, сплатив тільки 207,25 грн. і отримав довжелезну квитанцію. Далі мене чекала довга черга у сусідній будівлі ВГІРФО УМВС, у якій я простояв 3,5 години. Коридорчик вузький, присісти ніде – це справжнє випробування навіть для мого молодого організму, не кажучи вже про літніх людей, які стояли у черзі разом зі мною. За цей час я вивчив усі інформаційні стенди, які тут є. Нагадаю, які документи потрібні для виготовлення закордонного паспорту:

- паспорт громадянина України та копія першої, другої сторінки та сторінки з пропискою;

- оригінал і копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Слід звернути увагу на те, щоб дані у довідці повністю співпадали з даними у паспорті. Людей, у яких не співпадає навіть одна буква, одразу відправляють переробляти довідку у податкову адміністрацію;

- квитанція про сплату державного мита;

- для військовозобов’язаних чоловіків віком до 25 років військовий білет або дозвіл з військкомату (для тих, хто ще не служив).

Фотографії робляться на місці цифровим фотоапаратом. Про оплату якихось послуг на стендах немає жодної інформації.

Для того, щоб на час виготовлення нового паспорту залишити у себе старий паспорт, необхідно написати заяву на ім’я начальника, отримати у нього дозвіл, а також додатково сплатити 60 гривень.

Поки ми стояли у черзі, працівники овіру провели десь 5-6 своїх знайомих без черги, а на справедливе обурення людей відповідали зухвалою посмішкою. Всі люди у черзі сплатили суму у 287,25 грн. повністю, знайшовся тільки один чоловік, який також вирішив боротися за правду і заплатив 207,25 грн., як і я. Черга просувалася дуже повільно, та нарешті прийшла і до мене. Повинен відзначити, що на заповнення моєї анкети і фотографування у працівниці овіру пішло десь 2 хвилини, весь інший час займали розмови з колегами на різні „важливі” теми. Про те, чому я не сплатив страхування і внесок у фонд мені не сказали ні слова. Сваритися не прийшлося. Прийти за паспортом сказали через 1,5 місяця. Так само без проблем прийняли документи і у другого чоловіка, що стояв у черзі разом зі мною. Отже, відстоювати свої громадянські права мені не довелося, але я отримав моральну перемогу.

Насамкінець, хочеться побажати всім громадянам України вивчати свої права і не боятися їх відстоювати перед чиновниками. І чим більше ми з вами будемо це робити, тим більше буде шансів, що в нашій країні почнуться зміни на краще.


Джерело


23.08.2011 2740 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2427
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

119

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

465
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

560
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

707
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2