Відновити Образ Божий

 

28 листопада почався Різдвяний піст (в народі – Пилипівка, позаяк заговини на цей піст (останній день, коли їдять скоромну їжу) припадають на 27 листопада – день св. ап. Пилипа), який готує всіх правовірних до Великого Свята Різдва - великої радості зустрічі з Господом нашим Ісусом Христом і триває шість тижнів до 6 січня включно.

 

Відмінність Різдвяного посту від Великого полягає в тому, що коли Великий піст вінчається Страстями Господніми та поступово посилює відчуття скорботи, то Різдвяний піст веде нас до світлого дня Різдва та посилює відчуття радості.

 

Як відомо, учень Господній, святий апостол Пилип проповідував в Асійських країнах разом із апостолом Варфоломієм та сестрою своєю Маріам. І у Фрігії (провінція Малої Азії) в м. Ієраполі прийняв мученицьку смерть за віру (був розіп'ятий головою донизу). Святе Передання Церкви (див. праці Антіохійського патріарха Анастасія Синаїта) говорить, що перед своєю мученицькою смертю св. ап. Пилип молив Бога про покарання своїм мучителям. За це йому було об'явлено, що він упродовж 40 днів по своїй смерті не зможе увійти до Царства Небесного. Тоді св. ап. Пилип звернувся до інших апостолів із проханням, щоб усі брати та сестри постували за його грішну душу 40 днів.

 

Тому Свята Церква на Константинопольському Соборі в 1166 році, за святішого Патріарха Луки Хризоверга та благочестивого василевса (імператора) Мануїла Комнена, остаточно затвердила Різдвяний (Пилипівський) піст, як обов'язок усіх православних.

 

„Дарма ти радієш, душе, що утримуєшся від їжі,
тоді як від пристрастей ти не очищена.
У тобі немає бажання до виправлення,
ти будеш зневажена, як неправдива,
перед очима Бога,
ти будеш порівняна з бісами,
які взагалі ніколи не їдять...”
стихири Тріодні пісної

 

Свята Православна Церква вчить, що піст – це дні, коли кожен християнин покликаний Самим Господом переглянути своє життя, стан своєї душі і принести покаяння та виправлення для досягнення духовної досконалості – відновити в собі Образ Божий.

 

Досягаючи, шляхом тримання посту та молитовного стояння, тверезості своїх почуттів ми примиряємося з Богом та один з одним, вивільняємо нашу енергію для звершення справ Божих.

 

Бо віра, за словами апостола Якова, є мертвою, коли позбавлена справ і виявляється тільки на словах чи у виконанні обрядів. Тож період посту – це не просто час, коли ми маємо утримуватися від тієї або іншої їжі, що є лише допоміжним засобом. Сутність посту полягає в тому, що ми маємо забути про себе, навчитися жертвувати собою заради інших. Бо Православ'я – це не лише вчення, це спосіб життя, смерті й вічності. І віра виявляється не тільки побожністю, а й сукупністю всього діяння людини в цілому обсязі її життя.

 

Щиро віруюча людина, як „добрий воїн Христовий”, веде війну з сучасним світом „князя віку цього”, світом, який позбавлений самого поняття Істини і для якого Істина не є святою, має піднятися до „висоти смирення”, одним із засобів осягнення якого є піст. Смирення ж означає побачити свою неміч, покаятися, побороти гріхи у собі і призвати на допомогу Господа аби отримати мужності для перемоги у цій найбільшій боротьбі.

 

БРАТСТВО нагадує: Царство Боже – справа добровільна. І тільки особисто від Тебе залежить, жити Тобі в Істині чи поза Істиною – все одно Суд Божий чекає на всіх.

 

„Браття, дотримуючись посту тілесного,
будемо дотримуватися й посту духовного,
розв’яжемо всі неправдиві зв’язки,
розірвемо перепони до потрібних змін,
розірвемо неправедні писання.
Дамо голодним хліб, і дамо притулок
убогим і бездомним...”
стихири Тріодні пісної

 

Крім того, що піст є шляхом який веде нас від стану уподібнення до „скотів безсловесних” до стану „образу та подоби Божої”, ми також повинні знати про його користі в духовному, соціальному, а також медичному плані в нашому повсякденному житті.

 

В першу чергу тому, що людина, яка постує, виконуючи те, що заповідає Господь Бог, відмовляючись від забороненого, тим самим рятує себе від осуду на Страшному Суді, вона пізнає „страх Господній, як початок премудрості”.

 

По друге, піст виробляє в людині силу волі, вчить контролювати себе та привчає до подолання перешкод та труднощів, відмови від порочних звичок та пристрастей.

 

По третє, людина усвідомлює милість Господа, бо усвідомивши, що таке голод та спрага, вона стає милосерднішою до бідних та вбогих.

 

Церква подає 14 справ милосердя:

 

Для душі Для тіла

1 Грішника навернути Голодного нагодувати

2 Невігласа навчити Спраглого напоїти

3 В сумніві порадити Нагого зодягнути

4 Сумного потішити Подорожнього в дім пустити

5 Образу терпляче зносити Недужого відвідати

6 Образу серця прощати В'язня відвідати

7 За живих та померлих молитися Померлого поховати

 

Піст також перешкоджає прояву гордині між людьми з різних соціальних прошарків. Бо всі, хто постує, є рівними перед Богом і відрізняються тільки ступенем страху Божого. Більш того, піст сприяє єдності людей – оскільки всі постують та розговляються одночасно.

 

І нарешті, стан спокою, умиротворення та благодаті, які людина отримує під час посту, багато хто зберігає й надалі.

 

 

Норми Різдвяного посту

 

Якщо нема свят, то в середу та п'ятницю дозволяється рослинна їжа без олії, у понеділок, вівторок та четвер – з олією, а в суботу та неділю до 2 січня до них додається риба.

 

Риба дозволяється і у великі свята – Введення до храму Пресвятої Богородиці (4 грудня), день св. Миколи чудотворця (19 грудня), апостолів Матфея (29 листопада) та Андрія Первозванного (13 грудня), князя Олександра Невського (6 грудня), великомучениць Катерини (7 грудня) та Варвари (4 грудня) та інших, якщо вони припадають на понеділок, вівторок чи четвер. Якщо вони припадають на середу чи п'ятницю, то дозволяється олія.

 

Тож будь вірний Богові за Його милосердя до Тебе та за надання можливості провести цей час у пості, здійснюючи богоугодні справи та можливість визначити для себе істинні життєві цінності – „відновити в собі Образ та Подобу Божу”.

 

Бо як і раніше – „Твоя честь зветься вірність”.

 

Амінь

 

Cергій Чаплигін,

Братство

 

 


Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

600
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2464
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1960 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

655

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1631
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

323
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

274
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

268
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

464
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

441
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674