Відень: розкішна столиця Габсбургів

 

/data/blog/126851/0960672d77718f44d4b7b568aadb9190.jpg

 

Столиця Австрії — надзвичайно багатолике місто. Тут кожен знайде для себе щось захоплююче і приємне: цікаві історичні пам’ятки, вишукана кухня, всесвітньовідомі вина, багате мистецьке життя, феєричний шопінг. Цьому одночасно затишному і розкішному місту є чим здивувати будь-кого, задовольнити будь-які смаки. Але давайте про все по порядку.

 

Історичні пам’ятки

Прогулюючись містом, помічаєш, що Відень, на відміну від інших міст з високою концентрацією палаців, пам’ятників і музеїв, зовсім не втомлює своїх гостей. Столиця Австрії  дуже зручна для туристів, оскільки майже всі головні історичні та архітектурні пам’ятки тут розташовані в одному місці. Так їх розмістив останній імператор Австро-Угорщини Франц-Йозеф, який правив країною 68 років.

 

У 1857р. двадцятисемирічний імператор розпорядився знести залишки древньої фортечної стіни навколо старого міста і на її місці побудувати широке чотирикілометрове бульварне кільце — Рінґштрассе. А вздовж Рінґштрассе на гроші нових буржуа були розбиті парки, побудовані грандіозні будівлі суспільного призначення —  опера, ратуша, парламент, біржа, національна бібліотека, міський театр, університет, ансамбль з двох музеїв-близнят – художнього і природничо-історичного.

Символ міста — це собор Святого Стефана, Steffl, як фамільярно називають його віденці. Величезний готичний собор, деякі таємниці якого не розгадані і сьогодні. На його стінах є дивовижні знаки, зображення звірів, дивних фігур і все це має певний зміст, над яким вчені роздумують дотепер. На стінах собору можна знайти середньовічні міри тканин і короваю хліба: будь-який покупець міг перевірити за ними куплений товар, і у разі обману продавця строго карали.
Щоб увійти у собор, вам доведеться проштовхуватися крізь щільну юрбу всюдисущих китайських туристів з фотоапаратами у руках, але, повірте, воно того вартує. Адже, як кажуть, хто не бачив собору Святого Стефана, той не бачив Відня. Якщо зважитись ще на один подвиг і піднятися на башту собору, подолавши 343 сходинки, то можна насолодитися фантастичним видом на місто.

 

Недалеко від собору у центрі Відня знаходиться Чумна колона, яка нагадує про страшну епідемію чуми у сімнадцятому столітті, що забрала життя багатьох жителів міста. Проте цей пам’ятник виглядає зовсім не сумно, а навпаки, ошатно і радісно. Напевно, тому, що Чумна колона була встановлена на честь перемоги над страшною недугою і зображує святих, які допомагали людям боротися з чумою.

 

До обов’язкової програми туриста належать також два палаци — Гофбурґ і Шенбрунн. Гофбурґ спочатку був середньовічною фортецею. Пізніше, з посиленням влади Габсбургів, фортеця була перебудована в розкішну резиденцію. Сьогодні Гофбурґ —  резиденція президента Австрійської Республіки, де приймають почесних гостей держави.
Шенбрунн, літня резиденція імператриці Елізабет, знаменитої Сіссі,  відома своїм чудовим парком. Саме його алеями красуня-імператриця, яка до того ж була дуже прогресивною жінкою як на свій час, здійснювала ранкові пробіжки у супроводі слуги, який на бігу… читав імператриці книги.

 

Мистецтво

Віденська Альбертіна — один з найбільших музеїв світу. Зібрання музею нараховує  приблизно 60 000 малюнків і близько мільйона гравюр. Тут можна побачити роботи Дюрера, Сезанна, Клімта, Рубенса, Пікассо та інших відомих художників.

 

Не менш цікавим є і Віденський дім мистецтв. Художник Фріденсрайх Гундертвассер створив виставковий центр, де можна побачити, як його роботи, так і найбільш цікаві виставки сучасного мистецтва. Гундертвассер придбав будівлю колишньої меблевої фабрики і повністю перебудував її у своєму характерному стилі. Несиметрично розташовані різнокольорові елементи зі скла, металу, черепиці, дерева і кераміки надали колись непоказній будівлі надзвичайно оригінального вигляду. Неподалік від Дому мистецтв знаходиться чудернацький «дім Гундертвассера». Типова реакція людини, яка побачила його вперше, приблизно така: «Це ж скільки треба випити, щоб спроектувати такий будиночок!»

 

Центром мистецького життя міста є знаменита Віденська опера. Після серйозних руйнувань, здійснених незадовго до закінчення Другої світової війни, будівлю опери змогли реставрувати і знову відкрити лише у 1955 р. Абсолютним пріоритетом в репертуарі театру є опери, в яких бере участь Віденський філармонічний оркестр. У лютому в опері відбувається знаменитий Віденський бал. На одну ніч глядацький зал перетворюється на величезний танцювальний майданчик, на якому у всьому блиску постає світське товариство Австрії та інших країн.

Кухня

Скажу зразу: в «кулінарний тур» до Відня краще їхати разом з чоловіком. Просто не кожна жінка здолає самотужки віденського шніцеля, дуже смачну, але величезну за розміром відбивну котлету. В деяких віденських кафе навіть акції проводяться: хто з’їсть цілий шніцель, тому дають безкоштовно другий. А от улюблена страва цісаря Франца-Йозефа — «тафельшпітц» — цілком легка. Це варена яловичина з приправами і хроном, до якої часто подають варену картоплю. Видно, не дуже вибагливим був великий імператор. Що ще слід обов’язково спробувати у Відні? Звичайно ж, торт «Захер». Продається цей знаменитий торт у кондитерській готелю «Sacher», звідки його розсилають на замовлення у різні країни світу. Смаком цей шоколадний торт дещо нагадує «Празький». Ще один знаменитий десерт — апфельштрудель, яблучний рулет. За вмінням його готувати віденські парубки колись обирали наречену. Не залишать вас байдужими і «Марілленкньодельн» — морозивні кульки з абрикосовим джемом всередині.

 

Кава

Чому я виділила каву в окремий підпункт? Бо кава — це не їжа, а спосіб життя, особливо у Відні. Пити і вибирати каву у цьому місті — це справжня наука. Скажімо, у віденських кав’ярнях не можна замовляти просто «чашечку кави» — це все одно що у сигаретному кіоску попросити просто «пачку цигарок». Ось лише деякі з кавових шедеврів, які вам запропонують у віденських кав’ярнях: «Кайзермеланж» — кава з яєчним жовтком і двома ложками меду. «Францисканер» — чорна кава з великою кількістю молока, так, щоб напій нагадував колір ряси монаха францисканця. «Фіакр» — чорна кава з вишневим лікером, причому перед подачею лікер підпалюють. «Марія-Терезія» — кава мокко з апельсиновим лікером і вершками, «Шале Гольд» — слабка кава, колір якої схожий на золотий. «Перекинутий Нойманн» — збиті вершки, залиті кавою з молоком.

 

Шопінг

Центральна вулиця Відня Кернтнерштрассе — справжній рай для шопінгу. Причому представлені тут не лише бутіки елітних марок, а й цілком демократичних, типу Zara, H&M.  Ціни нижчі, ніж в аналогічних магазинах  в Україні. Те ж стосується й косметики, і парфумерії. Ні, я все розумію: митниця, податки, транспортні витрати… Попри це, той факт, що мої улюблені парфуми у центрі Відня коштують відчутно дешевше, ніж у центрі рідного Станиславова, викликав у мене легкий шок. Важливим є також те, що ризик придбати підробку тут мінімальний — діючі в Австрії закони відносно підробок значно суворіші, ніж українські.

 

Сувеніри

Ну, зображеннями цісаря Франца-Йозефа, які на різноманітних предметах і у безлічі варіацій пропонують віденські сувенірні крамнички, нас, галичан, не здивуєш. Може, навіть у вашої бабусі завалявся десь у скрині портрет вусатого імператора. Якщо ні, можна придбати на згадку тарілочку чи горнятко з портретом цісаря або імператриці Елізабет. Оригінальним подарунком, хоч і досить дорогим, будуть вироби зі стразів Swarovski. Незважаючи на те, що засновник цієї легендарної марки Даніель Сваровскі народився на півночі Австро-Угорщини, в горах Богемії, австрійці вважають Swarovski своєю національною гордістю.

 

Варто потішити рідних і близьких знаменитим віденським вином — «гойріґе». Любителі сухого вина будуть від нього в захваті. «Гойріґе» може бути як червоним, так і білим.

 

Говорити і писати про Відень можна  безкінечно довго. Ще більше часу знадобиться, щоб побачити, відчути, спробувати усе, що варте уваги у цьому чарівному місті. Як з усмішкою зауважила моя нова віденська знайома: «Ну, щоб ознайомитися з Віднем, і місяця буде мало!» Думаю, вона цілковито мала рацію.

 

Олена БУЧИК
Івано-Франківськ – Відень – Івано-Франківськ
З архіву  газети «Західний кур’єр»


03.03.2017 10241 3
Коментарі (3)

Igor Chizh 2017.03.04, 06:36
Стаття про Відень, а на фото- Прага. Даєш "БЕЗВІЗ " українцям!
Olenka Golovina 2017.03.05, 09:27
Пражскій Град у статті про Відень, профісійна журналістика, чо))))))
Ліна 2018.01.27, 15:37

А чому на фото Прага?

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

332
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

654
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1938
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3415
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1252
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1258

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1399

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

400

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1054

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1220
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

432
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

472
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1426
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

622
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15289
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

421
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1127 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

557
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

460
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

541