Відчути майбутнє: трансформація мовного простору

Одним із найтонших детекторів суспільно-політичних змін у певному культурному середовищі є мова. В першу чергу, її розмовна, «вулична» складова, яка надзвичайно чутливо реагує на суспільні настрої, пріоритети і тренди. За двадцять років незалежності український культурний гештальт пережив принаймні чотири «перезавантаження», які знайшли своє відображення у мовній стихії.

 

Перша трансформація відбулась у 1989—1994 роках. Основною тенденцією мовних перетворень стало насичення української мови словами, похідними від лексем англійської. Це була тенденція певного «перекодування» мовного простору на глобалістичні сенси і світоглядні маркери. Саме тоді у мову міцно увійшли такі слова як «спонсор», «бренд», «піар», «комп’ютер», «файл», «сайт» та багато інших. Ця тенденція розгорталась всупереч офіційній доктрині мовних змін, яка була спрямована, в першу чергу, на відродження архаїчних та літературоцентричних форм мовлення. Офіційна доктрина не враховувала мовних реалій і базувалась на теоретичних розробках міжвоєнного та радянського періодів. Відповідно, в ті часи було закладено певний розрив між «мовою вулиці», яка йшла шляхом природної функціональності і «мовою ЗМІ», де запанувало філологічно-схоластичне відношення до мови. Головним критерієм «мови ЗМІ» став критерій «чистоти мовлення», що з часом набуло гротескних форм специфічного та мертвонародженого «телевізійного діалекту» (зокрема в нашій «ГалиЧині»J).

 

Вже тоді, двадцять років тому, стала відчутною тенденція мовного конфлікту між потребами україномовного міського простору і філологічною пропозицією, творці якої вперто відмовлялись визнати за містом специфічні міські мовні потреби. Спроби низки літераторів створити «мову українського міста» наштовхувались на несприйняття «філологічної більшості», яка пропонувала дуже консервативні варіанти розвитку словника. Як наслідок, міська молодь продовжила конструювати свої сленги на базі російських та англійських (переважно переведених крізь «російській фільтр») лексем.

 

Критичним періодом, коли мовна трансформація почала втрачати свою динаміку, став період 1995—2002 років. В цей період фактично склалася «мова української вулиці», яка відображала незавершеність та еклектику суспільно-політичного розвитку України епохи Кучми. В цій мові нероздільно переплелися україно-російські білінгварні словоутворення з американськими сленговими лексемами («бакси», «гріни», «понти», «шняга», «попадос», «тєрпіла», «відксероксити», «коннектитися», «емельнути», «есемеска-попрошайка», «фігачити», «піндоси», і т.п.) Власне ці макери мовного гештальту чітко відобразили складання нової української спільноти – «неосовка».

 

Культура українського неосовка знайшла своє відображення у тому продукті маскульту, який намагався відобразити «реальну Україну». Наприклад, у серіалі «Леся і Рома», у романах О.Ульяненка і пізніх творах Л.Подрев’янського. В принципі, вже на початку двотисячних склалася малодинамічна і самодостатня розмовна мова напівукраїнізованих міст, яка віддзеркалює певний тип світосприйняття – лінивої відстороненості від процесів життя, спрямованості на матеріальні цінності та пріоритети кримінальної ієрархії – «не будь лохом». Це мова людей споглядального типу, які перечікують життя і намагаються «не напрягатись», не брати участі у великих соціальних проектах, уникати відповідальності тощо. Цій мові однаково чужі як інтелігентська архаїка, так і технічна напруженість індустріальних та інформативних сленгів.

 

Після 2002 року розвиток смс-культури додав до неосовкової мови ще й елементів комунікативної необов’язковості, характерних для смс-повідомлень. Власне, політичні події 2003—2008 років підтвердили достатню адекватність неосовкової мови, якою, з легкої руки політтехнологів, почали користуватись політики. Знамените «ці руки ніколи не крали» є блискучим прикладом неосовкового слогану, який побудований на затвердження споглядальної пасивності – руки, які не роблять.

 

Так само пострадянський слоган «Справедливість є! За неї варто боротись!» містив у себе констатацію вже десь існуючої справедливості.

Слоган «Покращання життя вже сьогодні!» так само пасивний, тому що передбачає, що хтось відсторонений буде це життя «покращувати».

Політики взірця 2011 року говорять вже виключно совковим «новоязом», у якому присутня мішанина опорних сигналів зі «старих пісень про головне», мовна еклектика «кровосісь» та образливих епітетів, характерних для мови базарних торговок. Будь-яке вкраплення «високого стилю» сприймається даним гештальтом як «понти» і «грузилово». Ці трендові відношення сконцентровано у знаменитій фразі шоумена С.Шустера, адресованої до політиків: «Говоріть простіше, люди вас не розуміють!»

 

Деградація мови дозволяє прогнозувати доволі сумні сценарії розвитку української цивілізації. Інтелектуали й далі віддалятимуться від «людей які не розуміють» і замикатимуться у вузьких і тільки їм цікавих темах, політики продовжать грати на найпримітивніших інстинктах і забобонах, які неосовкова мова дозволяє для широкої трансляції.

 

Таке суспільство приречено на спрощення систем внутрішньо соціальної регуляції, на виродження інститутів консалтингу та інтелектуального супроводу. Ці функції можуть будути перенесеними за межі України, звідки здійснюватиметься «віддалений контроль» за суспільством, яке перебуватиме у пошуках щоденного заробітку і примітивних насолод («хліба і видовищ»). Ті суспільні групи і партії, які виступають проти цього сценарію фактично базують свою ідеологію на тому ж неосовковому гештальтному мовленні, де відбувається вічне розділення між «своїми» і «чужими», «знаючими» невігласами і «заблукалими» знаючими.

 

Готуймося до гіршого.

 

Аналітична агенція «Фіртка-магус»


Коментарі (3)

G20 2011.01.22, 01:47
Очень интересные замечания. В этом контексте хотелось бы обратить внимание на феномен телевизионной рекламы. Если раньше в рекламе использовалась "украинская латынь" то есть нефункционирующая литературная "мова" то теперь в рекламе господствует бытовой суржик. Раньше рекламный мальчик вместо "Вау!" кричал "Ой лышенько!" и это было смешно. Теперь рекламный мальчик кричит "Классно!" и это уже уступка реальности, которая упорно не хочет влезать в мёртвые формы теоретиков и диванных идеалистов. Украинский язык продолжит свой дрейф в сторону глобального неолингварного "общеязыка" и через тридцать лет вместо русского и украинского будем иметь две лингвистические помойки, почти идентичные по своему дыбильному наполнению.
НИК 2011.01.22, 13:08
ПИСАВ ТАК САМО ЄШКІЛЬ ДЕСЬ З ПІВРОКУ ТОМУ В РЕПОРТЕРІ-"РЄПІ". ПОВТОРЯЮ: Є МОВА ОФІЦІЙНА, І МИ НЕЮ ПИШЕМО, ЧИТАЄМО. Є МІСЬКА ПОБУТОВА МОВА МОЛОДІ ДО 35р- ПЕРЕПОВНЕНА СЛЕНГАМИ (МОСК., ЮД І АНГЛ.). Я ЛЮБЛЮ ГОВОРИТИ ПО СВОЄМУ ДО СВОЇХ. СЕ ТЕСТ НА СВОЇХ- ВОРОГИ СИЧАТ, КУЛЬТУРНІ -ТИХО ФУКАЮТ. І ВСІ ТРИ БУДУТ ДОВГО ЖИТИ. ТАК ШО РАНО ТИ, МОСКОФІЛ, НАШУ ЛІТЕРАТУРНУ У МЕРТВУ ЛАТИНЬ ЗАПИСАВ. ХОЧЕШ НАМ ВЗАМІН НАШОЇ МОВИ В ОСВІТІ ВПИХНУТИ "ВИСОКОРАЗВІТУЮ", НАСТУП-ЛЄНІЄ І Т.П. ПІДВЕТЕСІ, ПАДЛИ, ЩЕ МИ ХОЧЕМ ВАШУ "МАТЬ" ЗРОБИТИ МОВОЮ ПІЯКІВ, ШІСТОК І ПАРАШНИКІВ. І БОГ НАМ ПОМОЖЕ - ВІДБЕРЕ У ВАС І ВАШИХ ВОРОГІВ РОЗУМ.
Ш.Холмс 2011.01.27, 10:06
Народження російської мови відбувалося на початках 2 тисячоліття з книжної (т.зв. "церковнослов’янської") мови Кирила і Мефодія. Розмовною "мовою" в предків росіян у той час були різні угро-фінські говірки, від яких тепер залишилися матюки типу х-й, й-б і т.п. Якби не носії християнства, які прийшли на ці землі з Києва. там би й досі калякали по-московитськи чи по-мордовськи чи наріччям якоїсь чуді білоглазої. Русини-українці на свою ж голову навчили ті народи писати і говорити по-руськи, але справжньої розмовної української мови (набагато старшої від штучно-книжної російської) вони так і не навчилися і чомусь її досі дуже не люблять(((
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1830
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1140
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1406 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3938 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33988
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2992

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

423

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

847

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1827

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1159
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1208
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

722
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

596
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12284
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1588
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1371
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30548 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

898
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

345
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

419
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

457