За оцінками ВООЗ, третина населення земної кулі інфікована туберкульозом. Щорічно у світі туберкульозом інфікуються 9 мільйонів людей. Багато хворих на туберкульоз повністю виліковуються, проте півтора мільйони на рік помирає від цієї інфекційної хвороби.
Щогодини один хворий в Україні помирає. Існує світова домовленість щодо того, що кількість хворих на туберкульоз треба зменшити на 50% до 2015 року. У світі багато регіонів, де показники знижуються. Позитивні тенденції спостерігаються в Азії, Центральній Європі, Прибалтиці. На жаль, це не стосується країн Африки і Східної Європи, де з 1990 року кількість нових випадків зросла удвічі.
У зоні особливого ризику - країни пострадянського простору. Однак саме в Україні епідемія туберкульозу набула найбільш широких масштабів порівняно з колишніми республіками СРСР (за винятком Росії, яка тут безперечно лідирує). Водночас, парадокс, за даними соціологічних опитувань, лише 28% українців знають, що в країні лютує епідемія туберкульозу, згідно інформації ВООЗ.
Щогодини в Україні реєструється 4 хворих з туберкульозом, і кожну годину один такий хворий помирає, серед них - діти, кількість яких з кожним роком збільшується. Щороку в нашій країні вперше реєструється до 40 тисяч хворих на туберкульоз, помирає 10 тисяч. 500 тисяч українців перебувають на диспансерному обліку з приводу туберкульозного захворювання, з них 90 тисяч - з відкритою формою.
Найвищі показники захворюваності на туберкульоз у південних областях України - Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Одеській. Фахівці пояснюють це значною кількістю розташованих у цих регіонах лікарень Департаменту виконання покарань. Зазвичай, звільняючись, людина залишається недалеко від цього закладу, в цьому ж місті зважаючи і на теплі кліматичні умови і на те, що в промислових областях прожити легше, ніж в аграрних.
14