Від ініціативи до результатів: як проєкт «БізОН» оживив інтерес до бізнес-освіти в регіонах

Проєкт «БізОН: промоція, трансформація та інклюзивний розвиток бізнес-освіти» стартував задля популяризації безперервного навчання для підприємців та формування нової культури взаємодії між бізнесом, освітою та місцевою владою.

Протягом реалізації проєкту у чотирьох областях — Вінницькій, Київській, Одеській і Харківській — його команда фокусувалась на пошуку практичних рішень, що сприяють трансформації освіти завдяки залученню бізнес-спільноти.

«У межах проєкту кожен регіон знайшов, де докласти енергію — і у що ця енергія в підсумку перетвориться», — зазначає Любомир Чорній, керівник проєктів Центру громадської експертизи.

Саме така енергія дозволила активізувати нові освітні ініціативи, посилити регіональні зв’язки між владою, бізнесом та освітянами, а також — переосмислити роль підприємця у сучасному суспільстві.

«Підприємець — це не лише людина, яка заробляє гроші. Це той, хто генерує нові ідеї, створює робочі місця, бере відповідальність за інших і за суспільство загалом», — підкреслює Любомир Чорній.

Освіта для бізнесу і для суспільства

Проєкт охопив цілу палітру тем — від промоції шкільного підприємництва до започаткування нових програм перекваліфікації на базі індустріальних парків. У центрі — усвідомлення того, що навчання не може бути разовою подією.

«Сьогодні недостатньо навчатися раз на 3, 5 чи 10 років. Світ рухається так швидко, що навчатися потрібно постійно і протягом усього життя», — наголошує Чорній.

Павло Шеремета, професор із практики Київської школи економіки та амбасадор проєкту «БізОН», бачить у ініціативі системні зрушення:

«Ми бачимо зародження одеської бізнес-школи, трансформацію ЗВО у Вінниці, інтерес до співпраці бізнесу й освіти на Київщині та у Харкові».

Регіональні голоси: ідеї проєкту втілювались в областях

У Вінниці акцент змістився на короткотривалі освітні формати, започаткування приватного навчального закладу для підготовки сучасних інженерно-технічних кадрів та посилення ролі підприємництва у розвитку громади. За результатами проєкту започатковано ініціативу створення нового технологічного закладу вищої освіти.

«Навчання — це безперервний процес, який за якісної організації тримає підприємця актуальним», — зазначає Владислав Скальський, заступний Вінницького міського голови.

«Я б радив об’єднуватись у громадські організації — лише спільно можна змінити ситуацію», — додає Володимир Мережко, директор Вінницького Бізнес Клубу.

Однією з ключових ідей проєкту стало саме посилення ролі бізнес-об’єднань як модератора діалогу між підприємствами, освітніми закладами та місцевою владою — для спільного формування якісного освітнього середовища.

В Одесі в межах обговорень із освітянами та підприємцями зародилась ідея створення регіональної бізнес-школи, яка б готували кадри у відповідь на запити і потреби місцевого бізнесу. Крім того, окрему увагу викликала ідея розвитку шкільного підприємства.

«До мене звертались директори шкіл, щоб залучити підприємців до розмов із учнями про бізнес», — ділиться депутат Одеської міської ради Петро Обухов.

«Ми вже організували першу зустріч щодо шкільного підприємництва — сподіваюсь, з нового навчального року це стане регулярною практикою», — каже Олександр Славський, голова комісії з питань комунальної власності, економічної, інвестиційної політики та підприємництва Одеської міської ради та керівник громадського простору «На часі».

У Харкові в результаті проєкту було переглянуто зміст навчальних програм у ЗВО з урахуванням потреб місцевого бізнесу.

«Бізнес побачив, як розширити знання, отримати нові інструменти і навчити команду», — коментує Олександр Чумак, президент Асоціації приватних роботодавців.

А на Київщині відбудеться запуск програм із профтехосвіти на базі одного із індустріальних парків, що дозволить готувати фахівців за найбільш затребуваними спеціальностями.

«Ми відкриваємо профтехцентр у співпраці із індустріальним парком «Біла Церква», — лише з тими професіями, що реально затребувані підприємствами», — зазначає Юлія Жовтяк, голова Державної служби зайнятості України.

«Тут важливий симбіоз влади, освіти і бізнесу — ключових гравців, які створюють умови для підприємництва», — підкреслює Наталія Гаватюк, заступниця голови Київської обласної військової адміністрації.

Почуті голоси — перші кроки до трансформації освіти

У межах «БізОНу» ми почули десятки голосів — підприємців, освітян, представників влади. Кожен із них по-своєму окреслив, чому бізнес-освіта сьогодні важлива — і як саме вона здатна змінювати локальні екосистеми для розвитку підприємництва.

Перегляньте відео із підсумками проєкту — і дізнайтесь більше про тих, хто вже формує нову бізнес-освіту на місцях: http://bit.ly/3HUmukG

Проєкт «БізОН» започатковує майданчики для діалогу і може стати каталізатором глибших змін — за умови, що ініціативу з трансформації бізнес-освіти буде підтримано як на рівні політик, так і в щоденній практиці.

Цю ініціативу реалізує Центр громадської експертизи в межах проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні» за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та фінансування уряду Японії.

Реклама


28.06.2025 451
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2449
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19559
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3878

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2060 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

741