Від безвізу – до безвиїзду: як карантин ізолював прикарпатських заробітчан

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан. На початку пандемії COVID-19 повернення українців додому виглядало цілою епопеєю – евакуаційні рейси, чартери, довжелезні черги на кордонах, бусики-човники та підписка на самоізоляцію.

Щодня влада з усіх доступних їй майданчиків кликала земляків додому, запевняючи, що в Україні буде робота і заробіток. І докликалася.

А що далі… Вдома обіцяних робочих місць немає, гроші, зароблені за кордоном, витратити навіть в умовах карантину не важко, а назад – потрапити не так і просто.

Ситуація отримала відгук і в Європі – європейці, звиклі до дешевої української робочої сили, залишилися фактично сам на сам зі своїми полями, фермами, готелями та заводами…

Національна стратегія

Президент Володимир Зеленський декілька місяців тому анонсував національну стратегію по поверненню трудових мігрантів додому і COVID-19 тільки пришвидшив цей процес, коли світ закрився на карантин, а частина заробітчан вирішила пересидіти його на Батьківщині.

«Це хороша новина, нехай і обставини такого повернення не найприємніші ... Ми повинні зробити все і утримати цих людей ... Тисячі кілометрів нових доріг і інфраструктурні об'єкти дадуть нам необхідний імпульс для економічного розвитку і створять нові робочі місця», - сказав Зеленський у своєму черговому відеозверненні.

Програма має на меті створити сприятливі умови для розвитку бізнесу. Вона допоможе і тим, хто хоче відкрити власну справу, і тим, хто бажає розширити вже готовий бізнес. Допоможе повернути в Україну тих її громадян, котрі виїхали на заробітки, а також має зупинити тих, хто планує виїхати.

Однак, заяви – це добре, а до реальних кроків поки що справа не дійшла – за час карантину Україна фактично нічого не запропонувала своїм громадянам, окрім того, що значна частина бізнесу перебуває на паузі. І робочих місць не те, що не додалося, а їх скоротили там, де тільки могли.

Чартери для українців

Багато країн Європи через закриті кордони опинилися у ситуації браку робочої сили. Саме на наших працівниках, як виявилось, тримаються тисячі фінських ферм.

Аналогічна ситуація й у сусідній Польщі. Днями, президент служби персоналу промисловців Кшиштоф Інглот зокрема зазначив, що у країні гостра нестача людей для роботи в сільському господарстві. Фермери не зможуть зібрати урожай без сезонних робітників, які зазвичай приїжджали з України. Тому вони теж готові до організації чартерів.

За даними видання Bloomberg, за перші два тижні карантину з Польщі виїхав кожен п'ятий заробітчанин з України. А їх там, за різними даними, працює близько 2 млн.

Масла у вогонь підлив скандал, який розгорівся навколо скасування чартерного рейсу з українцями, котрі мають дозвіл на роботу, спочатку до Великобританії, а пізніше до Фінляндії.

Заперечувати не будуть

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що від країн, які чекають чартери з українськими заробітчанами, потрібно офіційне звернення.

А обов'язковою передумовою виїзду за кордон для громадян України є легальне працевлаштування строком від 3 місяців із дотриманням усіх соціальних гарантій та належних умов праці.

Після такої заяви прем'єр-міністра, соцмережі вибухнули обуренням. Мовляв, українці "стали кріпаками", а уряд - "рабовласниками".

В Уряді почали чи то виправдовувати заяви свого шефа чи то зрозуміли, що не мають законних підстав стримувати земляків. Відтак, заявили, що найближчим часом за кордон таки виїдуть кілька тисяч сезонних працівників, для яких будуть організовувати чартерні рейси українськими перевізниками.

"До нас вже звернулися декілька урядів, з тим, що очікуються організовані групи українців. Я вчора говорив с австрійським міністром закордонних справ і йдеться про 802 наших працівників, яких очікують 44 фірми. Є переговори з Ізраїлем, в понеділок очікується розмова з фінськими колегами", - відзначив віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко.

Заперечувати, за його словами, влада не буде. Але, мовляв, працевлаштування за кордоном потрібно впорядкувати згідно з тими обмеженнями, які були введені для всіх громадян України.

Закон не забороняє

За даними моніторингу "Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах", станом на 30 квітня з України виїхало 84 703 українці.

У місцевій агенції, котра займається пошуком роботи для українців за кордом, Фіртці розповіли, що під час карантину у сусідню Польщу прикарпатці їхали без проблем. Кажуть, що перші два тижні, коли тільки запровадили обмеження, то охочих практично не було, а потім ситуація стабілізувалася і люди все більше почали звертатися, щоб повернутися в Європу.

Відтак, щоб виїхати у Польщу потрібна була наявність польської робочої візи, запрошення на роботу, умови роботи від роботодавця і наявність карантинної зони, де мігрант зможе провести 14-денний карантин після перетину кордону.

«До сьогодні ми відправляли людей, хто мав візи – сезонні, робочі, воєводи, їхали також і по біометрії. Кожна людина, котра перетинала кордон повинна була мати або візу, а якщо по біометрії – то запрошення від роботодавця. До запрошення обов’язково потрібно було документ про проходження обсервації. Той роботодавець, який видавав запрошення, мав надати такий документ», - пояснює наша співрозмовниця.

Все це - умови в'їзду до Польщі для іноземних громадян, які планують працювати в країні.

Єдина проблема, яка із введенням карантину, постала перед заробітчанами  – відсутність офіційних міжнародних рейсів. Але ж, можна організувати інші законні способи перетину кордону.

«Завтра їду до Польщі є місця, є пересадка на кордоні, а також заберу з кордону Краковець», - схожі оголошення не новина у Фейсбук-спільнотах. І попит є.

І така схема, як розповідає агент, дійсно працювала і працює донині. Люди організовувалися, перетинали кордон на приватних автомобілях, а за кордоном вже пересідали далі у приватні мікроавтобуси і їхали до праці.

фото: Держприкордонслужба України

А, з 4 травня, як зауважують в агенції, ситуація ще спрощується, консульські установи Республіки Польща в Україні поновлюють видачу робочих віз. У початковий період прийматимуться лише документи з метою отримання віз для виконання сільськогосподарських та садівничих робіт, а також міжнародних перевезень. Потрібно тільки зареєструватися онлайн на чергу і подати документи.

"Візи обіцяють оформляти у короткі терміни - до тижня часу", - відзначає агент.

Щодо Чехії та інших країн – то там українців із польськими робочими візами не хотіли пропускати. Так само було і з туристичними візами. Кордон могли перетнути тільки ті, хто їхав з метою роботи.

«Після відтоку наших людей, у Польщі постала гостра проблема браку робочої сили і вони йшли і йдуть на будь-які спрощення по відношенню до заробітчан», - додають у агенції.

Як бачимо, поки влада ще тільки думає, як організувати українських заробітчан, самі вони не сидять на місці. Найвідважніші й ті, хто розуміє, що в Україні окрім паперової тяганини їм запропонувати не можуть нічого, починають шукати шляхи, як повернутися в Європу і їм це вдається.

Позиція влади виглядає нелогічною. Відсутність робочих місць і належного заробітку в Україні може викликати ще більше незадоволення, а ніж сам карантин, який схоже затягнувся. Тому, чи доцільно зараз ставити якісь умови перед громадянами, не надавши належні гарантії та чи час узаконювати те, що не могли зробити дотепер.

Вже не говоримо про те, що офіційних підстав для заборони виїзду за кордон немає. Навіть за умов карантину. Конституція гарантує громадянам таке право.


04.05.2020 Марія Лутчин 9801
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3763 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273