Від безвізу – до безвиїзду: як карантин ізолював прикарпатських заробітчан

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан. На початку пандемії COVID-19 повернення українців додому виглядало цілою епопеєю – евакуаційні рейси, чартери, довжелезні черги на кордонах, бусики-човники та підписка на самоізоляцію.

Щодня влада з усіх доступних їй майданчиків кликала земляків додому, запевняючи, що в Україні буде робота і заробіток. І докликалася.

А що далі… Вдома обіцяних робочих місць немає, гроші, зароблені за кордоном, витратити навіть в умовах карантину не важко, а назад – потрапити не так і просто.

Ситуація отримала відгук і в Європі – європейці, звиклі до дешевої української робочої сили, залишилися фактично сам на сам зі своїми полями, фермами, готелями та заводами…

Національна стратегія

Президент Володимир Зеленський декілька місяців тому анонсував національну стратегію по поверненню трудових мігрантів додому і COVID-19 тільки пришвидшив цей процес, коли світ закрився на карантин, а частина заробітчан вирішила пересидіти його на Батьківщині.

«Це хороша новина, нехай і обставини такого повернення не найприємніші ... Ми повинні зробити все і утримати цих людей ... Тисячі кілометрів нових доріг і інфраструктурні об'єкти дадуть нам необхідний імпульс для економічного розвитку і створять нові робочі місця», - сказав Зеленський у своєму черговому відеозверненні.

Програма має на меті створити сприятливі умови для розвитку бізнесу. Вона допоможе і тим, хто хоче відкрити власну справу, і тим, хто бажає розширити вже готовий бізнес. Допоможе повернути в Україну тих її громадян, котрі виїхали на заробітки, а також має зупинити тих, хто планує виїхати.

Однак, заяви – це добре, а до реальних кроків поки що справа не дійшла – за час карантину Україна фактично нічого не запропонувала своїм громадянам, окрім того, що значна частина бізнесу перебуває на паузі. І робочих місць не те, що не додалося, а їх скоротили там, де тільки могли.

Чартери для українців

Багато країн Європи через закриті кордони опинилися у ситуації браку робочої сили. Саме на наших працівниках, як виявилось, тримаються тисячі фінських ферм.

Аналогічна ситуація й у сусідній Польщі. Днями, президент служби персоналу промисловців Кшиштоф Інглот зокрема зазначив, що у країні гостра нестача людей для роботи в сільському господарстві. Фермери не зможуть зібрати урожай без сезонних робітників, які зазвичай приїжджали з України. Тому вони теж готові до організації чартерів.

За даними видання Bloomberg, за перші два тижні карантину з Польщі виїхав кожен п'ятий заробітчанин з України. А їх там, за різними даними, працює близько 2 млн.

Масла у вогонь підлив скандал, який розгорівся навколо скасування чартерного рейсу з українцями, котрі мають дозвіл на роботу, спочатку до Великобританії, а пізніше до Фінляндії.

Заперечувати не будуть

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що від країн, які чекають чартери з українськими заробітчанами, потрібно офіційне звернення.

А обов'язковою передумовою виїзду за кордон для громадян України є легальне працевлаштування строком від 3 місяців із дотриманням усіх соціальних гарантій та належних умов праці.

Після такої заяви прем'єр-міністра, соцмережі вибухнули обуренням. Мовляв, українці "стали кріпаками", а уряд - "рабовласниками".

В Уряді почали чи то виправдовувати заяви свого шефа чи то зрозуміли, що не мають законних підстав стримувати земляків. Відтак, заявили, що найближчим часом за кордон таки виїдуть кілька тисяч сезонних працівників, для яких будуть організовувати чартерні рейси українськими перевізниками.

"До нас вже звернулися декілька урядів, з тим, що очікуються організовані групи українців. Я вчора говорив с австрійським міністром закордонних справ і йдеться про 802 наших працівників, яких очікують 44 фірми. Є переговори з Ізраїлем, в понеділок очікується розмова з фінськими колегами", - відзначив віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко.

Заперечувати, за його словами, влада не буде. Але, мовляв, працевлаштування за кордоном потрібно впорядкувати згідно з тими обмеженнями, які були введені для всіх громадян України.

Закон не забороняє

За даними моніторингу "Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах", станом на 30 квітня з України виїхало 84 703 українці.

У місцевій агенції, котра займається пошуком роботи для українців за кордом, Фіртці розповіли, що під час карантину у сусідню Польщу прикарпатці їхали без проблем. Кажуть, що перші два тижні, коли тільки запровадили обмеження, то охочих практично не було, а потім ситуація стабілізувалася і люди все більше почали звертатися, щоб повернутися в Європу.

Відтак, щоб виїхати у Польщу потрібна була наявність польської робочої візи, запрошення на роботу, умови роботи від роботодавця і наявність карантинної зони, де мігрант зможе провести 14-денний карантин після перетину кордону.

«До сьогодні ми відправляли людей, хто мав візи – сезонні, робочі, воєводи, їхали також і по біометрії. Кожна людина, котра перетинала кордон повинна була мати або візу, а якщо по біометрії – то запрошення від роботодавця. До запрошення обов’язково потрібно було документ про проходження обсервації. Той роботодавець, який видавав запрошення, мав надати такий документ», - пояснює наша співрозмовниця.

Все це - умови в'їзду до Польщі для іноземних громадян, які планують працювати в країні.

Єдина проблема, яка із введенням карантину, постала перед заробітчанами  – відсутність офіційних міжнародних рейсів. Але ж, можна організувати інші законні способи перетину кордону.

«Завтра їду до Польщі є місця, є пересадка на кордоні, а також заберу з кордону Краковець», - схожі оголошення не новина у Фейсбук-спільнотах. І попит є.

І така схема, як розповідає агент, дійсно працювала і працює донині. Люди організовувалися, перетинали кордон на приватних автомобілях, а за кордоном вже пересідали далі у приватні мікроавтобуси і їхали до праці.

фото: Держприкордонслужба України

А, з 4 травня, як зауважують в агенції, ситуація ще спрощується, консульські установи Республіки Польща в Україні поновлюють видачу робочих віз. У початковий період прийматимуться лише документи з метою отримання віз для виконання сільськогосподарських та садівничих робіт, а також міжнародних перевезень. Потрібно тільки зареєструватися онлайн на чергу і подати документи.

"Візи обіцяють оформляти у короткі терміни - до тижня часу", - відзначає агент.

Щодо Чехії та інших країн – то там українців із польськими робочими візами не хотіли пропускати. Так само було і з туристичними візами. Кордон могли перетнути тільки ті, хто їхав з метою роботи.

«Після відтоку наших людей, у Польщі постала гостра проблема браку робочої сили і вони йшли і йдуть на будь-які спрощення по відношенню до заробітчан», - додають у агенції.

Як бачимо, поки влада ще тільки думає, як організувати українських заробітчан, самі вони не сидять на місці. Найвідважніші й ті, хто розуміє, що в Україні окрім паперової тяганини їм запропонувати не можуть нічого, починають шукати шляхи, як повернутися в Європу і їм це вдається.

Позиція влади виглядає нелогічною. Відсутність робочих місць і належного заробітку в Україні може викликати ще більше незадоволення, а ніж сам карантин, який схоже затягнувся. Тому, чи доцільно зараз ставити якісь умови перед громадянами, не надавши належні гарантії та чи час узаконювати те, що не могли зробити дотепер.

Вже не говоримо про те, що офіційних підстав для заборони виїзду за кордон немає. Навіть за умов карантину. Конституція гарантує громадянам таке право.


04.05.2020 Марія Лутчин 7889
Коментарі ()

20.10.2020

Рівень смертності і травматизму в Україні внаслідок ДТП є одним із найвищих у Європі. Досить непроста ситуація з безпекою дорожнього руху спостерігається і на автошляхах Прикарпаття. Власне, з цього приводу порозмовляли з начальником Головного управлінн

330
16.10.2020

Щоби змінити правила гри, нам не потрібне чудо. Достатньо сформувати владу, яка вміє слухати людей і не боїться порад професіоналів. Потрібне перезавантаження всього місцевого політикуму.

1320
15.10.2020
Христина Чаплинська

Відомо, що існують не лише вдалі, але й побачення з категорії “epic fail”. Ми вирішили піти у «розвідку» і розпитати представників різної статі про їх досвід у цій справі.

815
10.10.2020
Марія Лутчин

Наша історія про подружжя лікарів Уляни та Віталія, яке 12 років чекало на свою Даринку.

18469 2
09.10.2020

Серед нових людей, які вирішили позмагатися на цих виборах, є Ігор Бартків. Він - віцепрезидент Івано-Франківської торгово-промислової палати і до цього був зовсім непублічною людиною.  

3078
07.10.2020

За креативом кандидатів містяни спостерігатимуть увесь наступний місяць. Але, банери із голослівними гаслами та виконані у чітких партійних кольорах давали зрозуміти, хто тут господар.  

1907

Україна зараз нагадує людину, яка потрапила в автотрощу, лежить серед покрученого залізяччя і з її розірваних жил фонтанує кров, а над нею схилилося кілька гнид і кажуть: зараз ми поставимо вам п'ять питань і вам стане легше.

92

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

6032

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

4209 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

10094
15.10.2020

Прикарпатські крафтові господарства ініціюють створення гастрономічної стежки. Для цього ініціатори громадської спілки "Дорога смаку Прикарпаття" залучили сім крафтових господарств.  

625
12.10.2020

Борщ є об'єднавчим чинником. Водночас приготування цієї страви, як і її походження, викликає чимало суперечок. То яким має бути правильний борщ?  

1091
07.10.2020

Культура приготування борщу увійде до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Всього до Нацпереліку елементів нематеріальної культурної спадщини рекомендовано включити п'ять елементів, серед яких - "Культура приготування укра

1404
14.10.2020

У суботу, 10 жовтня, урочисто відкрили електронні аудіогіди для Хресної дороги на території Погінського монастиря Успіння Матері Божої в селі Погоня.  

835
14.10.2020

14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці або, як кажуть в народі, Святої Покрови.

887 1
13.10.2020

У суботу, 17 жовтня, в костелі Ісуса Христа Царя Всесвіту, що по вул. Вовчинецька, 92, відбудуться події під назвою «Святий Йоан Павло II – речник діалогу».  

704
12.10.2020

Міжнародна проща Вервиці за мир в Україні та єдність Церков за збереження християнських цінностей пройшла впродовж 10-11 жовтня в Погоні.  

1296
19.10.2020

Дарницький районний суд заборонив розповсюдження тиражу книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса" без дозволу Віктора Медведчука. Суд визнав, що деякі фрази у книзі порушують честь та гідність.  

852 2
15.10.2020

При цьому Жееенбеков своїм указом відправив у відставку уряд країни.

629
15.10.2020

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк також додав, що по п’ятому питанню ще тривають обговорення.

2911
15.10.2020

У списках кандидатів не тільки чинні політики, а й чиновники, спортсмени, представники шоу-бізнесу та ті, хто хоче повернутися у «велику гру».

1467
15.10.2020

Івано-Франківщина - на першому місці серед областей за відновленням шляхів державного значення.

536