Вибори у США: як американці обирають 47-го президента

У США обирають 47-го президента країни. На пост глави держави претендують демократка Камала Гарріс та республіканець Дональд Трамп.

Вашингтон — територія демократів, які, як правило, тут набирають найбільше голосів. Але у столиці США не вирішується доля виборів.

Все вирішать сім так званих штатів, що коливаються, пише Фіртка з посиланням на Deutsche Welle.

Кореспондент DW Роман Гончаренко з Вашингтона розповів про перебіг і атмосферу виборів.


Дональд Трамп проголосував у Флориді


Кандидат від республіканців Дональд Трамп проголосував на виборах президента. Він прибув на виборчу дільницю в курортному місті Палм-Біч на південному сході штату Флорида разом із дружиною Меланією. 

Сенатор-республіканець від штату Огайо Джеймс Девід Венс, якого Трамп оголосив своїм кандидатом у віцепрезиденти, також уже проголосував на виборах. Політик відвідав дільницю в Цинциннаті з дружиною та дітьми й зізнався, що віддав голос за свого однопартійця.

"У мене гарне передчуття щодо цієї гонки", — зазначив Венс.

І в 2020-му, і в 2016 році Трамп здобув перемогу в Огайо з перевагою у вісім відсоткових пунктів. 

Суперниця Трампа Камала Гарріс вважала за краще проголосувати поштою кількома днями раніше. Вона заповнила бюлетень в Мічигані та відправила його до Каліфорнії. Вона спостерігатиме за перебігом голосування в Говардському університеті, який закінчила в 1986 році. "Саме там я вперше балотувалася на виборну посаду" — представниці студентської ради, пояснювала Гарріс кілька років тому. 

Чинний президент Джо Байден достроково проголосував у штаті Делавер — на дільниці в Нью-Каслі, поблизу Вілмінгтона, де знаходиться його приватна резиденція. Байден та його дружина Джилл спостерігатимуть за перебігом виборів з Білого дому, жодних публічних виступів президент не планує.

До перших теледебатів з Трампом 27 червня Байден був найвірогіднішим кандидатом від Демократичної партії, проте менш ніж через місяць після невдалого виступу заявив, що не буде ще раз балотуватися в президенти, а згодом активно підтримував Гарріс.


У Джорджії закривали дільниці через російські погрози


Дві виборчі дільниці в окрузі Фултон у штаті Джорджія зачинили приблизно на пів години, а людей з них — евакуювали через погрози вибухів, які виявилися неправдивими. Державний секретар штату, республіканець Бред Раффенспергер заявив про російське втручання в день голосування.

"Схоже, вони замишляють щось недобре. Вони не хочуть, щоб у нас були гладкі, чесні й точні вибори, і якщо їм вдасться змусити нас боротися між собою, вони зможуть вважати це перемогою", — цитує його слова Reuters.

Зі свого боку Федеральне бюро розслідувань (ФБР) заявило, що йому відомо про фейкові погрози вчинення вибухів на виборчих дільницях у кількох штатах. Багато з цих повідомлень були надіслані з російських доменів електронної пошти.

За словами представника ФБР, тільки в Джорджії в день голосування надійшло понад два десятки неправдивих погроз про закладені бомби, більшість з яких — в окрузі Фултон.

Раніше цього дня ФБР спростувало нібито здійснений від його імені заклик голосувати віддалено через високу загрозу терористичних актів на виборчих дільницях. Там заявили, що опублікований в інтернеті відеозапис є підробленим, попри логотип ФБР. 

Бюро також відмежувалося від ще одного приписуваного йому відеоролика: запис містить підроблений пресреліз з твердженням, що керівництво п'яти в'язниць в Аризоні, Джорджії та Пенсільванії нібито вступило в змову з однією з політичних партій і сфальсифікувало результати голосування ув'язнених.

"Спроби обдурити громадськість за допомогою неправдивого контенту щодо оцінок загроз і діяльності ФБР спрямовані на підрив нашого демократичного процесу та підрив довіри до виборчої системи", — наголосили у ФБР. 


Перед виборчими дільницями в США — черги


Перед виборчими дільницями у США утворилися черги. Дональд Трамп скористався цим і вкотре розкритикував суперників з Демократичної партії.

"Радикальні комуністи-демократи хочуть, щоб ви зібрали речі та вирушили додому.

Ви повинні віддати свій голос, незалежно від того, скільки часу це займе. Залишайтесь у черзі!", — написав він у соціальній мережі X.


Інвестори Нью-Йоркської біржі ставлять на перемогу Трампа


Інвестори, судячи з усього, роблять ставку на перемогу на виборах президента США кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа. Акції Trump Media & Technology Group зросли на понад 10 відсотків перед початком основної сесії торгів на фондовому ринку США.

Додали в ціні й папери інших пов'язаних з колишнім президентом компаній. Вартість розробника програмного забезпечення Phunware, якого штаб Трампа найняв під час передвиборчої кампанії 2020 року для розроблення програми для смартфона, зросла приблизно на дев'ять відсотків. Акції платформи для обміну відео Rumble, в яку інвестував кандидат у віцепрезиденти від республіканців Джеймс Девід Венс, зросли більш ніж на чотири відсотки.

Опитування громадської думки показують, що суперники йдуть ніздря в ніздрю в кожному з семи штатів, що "коливаються", зазначає агентство Reuters. Тим часом учасники платформи ринку прогнозів Predictit оцінюють ймовірність перемоги Трампа в 62 відсотки, а перемоги Гарріс — у 38 відсотків.


У центрі для відвідувачів Конгресу затримали чоловіка з сигнальним пістолетом


У центрі для відвідувачів Конгресу США у Вашингтоні затримали чоловіка з сигнальним пістолетом. Як повідомила поліція в соціальній мережі X, його зупинили для перевірки.

"Від чоловіка пахло паливом, у нього були ліхтар і сигнальний пістолет".

На час роботи правоохоронців центр для відвідувачів закрили, всі екскурсії в Капітолії скасували. У столиці США в день виборів значно посилили заходи безпеки через можливі заворушення.


У штабі Гарріс закликали набратися терпіння до закінчення підрахунку голосів


У виборчому штабі Камали Гарріс закликали до терпіння в очікуванні результатів голосування.

За словами представниці штабу Джен О'Меллі Діллон, у семи штатах, що "коливаються", діють різні правила підрахунку голосів, тому мине певний час, перш ніж з'являться результати голосування в ключових штатах, які, як очікується, визначать підсумки виборів. 


Що треба знати:

  • 5 листопада у Сполучених Штатах Америки громадяни обирають 47-го президента країни.
  • Претендентами на цю посаду є нинішня віцепрезидентка США в адміністрації Джо Байдена, представниця Демократичної партії Камала Гарріс та попередній американський президент, республіканець Дональд Трамп.
  • Виборчі дільниці у день виборів у більшості штатів відкриваються о 7-й годині ранку за місцевим часом. Першими виборчі дільниці відкрилися о 13-й годині за київським часом — у штатах Індіана та Кентуккі на східному узбережжі США. У цих же штатах першими завершиться голосування — о 1-й годині ночі за київським часом 6 листопада. Останніми закриються дільниці у штаті Аляска — о 8-й ранку за київським часом.
  • У більшості штатів виборці мали можливість проголосувати завчасно, ще до основного дня голосування. Цією можливістю, за даними агентства AP, скористалися близько 77 мільйонів американців.
  • Вибори президента США є непрямими, тобто їх виграє не той кандидат, який набрав найбільше голосів виборців, а той, у кого за підсумками голосування виявиться необхідна для перемоги кількість голосів виборників. Саме колегія виборників, до якої входять 538 осіб, обирає президента і віцепрезидента США. Для перемоги кандидату необхідна абсолютна більшість — щонайменше 270 голосів виборників.
  • У більшості штатів попередні результати виборів оголошуються одразу після завершення голосування. Довше зазвичай триває підрахунок голосів у так званих "хитких" штатах, де переможець невідомий наперед і де перемога для кожного кандидата має неабияке значення. Наперед невідомо, коли буде оголошено переможця виборів, — залежно від результатів це може бути як у ніч після виборів (починаючи з близько третьої ночі за Києвом), так і наступного ранку або, можливо, навіть через кілька днів або тижнів.
  • Окрім виборів президента, у цей день американські виборці також обирають близько третини членів Сенату США, а також новий склад Палати представників США. Крім того, відбуваються вибори губернаторів і законодавчих зборів в окремих штатах.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вибори у США: у маленькому містечку оголосили результати голосування

Гарріс і Трамп відвідали "хиткі штати" перед виборами президента США

Гарріс обійшла Трампа у штаті, де той перемагав двічі


Коментарі ()

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1278
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

816
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1184
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

4328 13
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3238
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7418 7

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

226

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

450

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

407

І це ж нас жахають Хеловіном ті самі люди, які водять Маланку і Вертепи, заводячи чорта до церкви на Різдво, скачуть через багаття і запускають віночки в ніч на Івана Купала, святять яйця і ковбасу на Пасху і яблука на Спаса?

997
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

334
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

469
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17499
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1334
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

8830 4
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8302 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

732
04.11.2024

Фільм "Медовий місяць" режисерки Жанни Озірної здобув Ґран-прі на 53 Київському міжнародному кінофестивалі "Молодість" і приніс авторці почесну статуетку "Скіфський олень".

225
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

148
30.10.2024

Верховна Рада 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт №11225 щодо вдосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.  

957
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

662
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

659