Вибори, як випадок делегованого божевілля

Нинішня влада сформована в ситуації переляку. В 2014-ому році, коли її обирали, всі думали про загрозу великої війни і гуртувалися навколо тих, кого вважали: а) рішучими і досвідченими організаторами, б) людьми, здатними чинити спротив, в) патріотами, г) людьми з прозорими мотиваціями. Через чотири з половиною роки тодішній підхід виглядає цілком притомним. Влада, сформована в ситуації переляку, виконала «програму-мінімум».

Десь 20 місяців тому ситуація переляку вичерпалась. В новій комбінації зовнішніх і внутрішніх факторів виникли нові обставини й нові виклики. «Влада переляку» не спроможна на ці виклики відповісти.


Українське суспільство не сформувало нового запиту владної компетенції, адекватного ситуації.  Хоча – в цілому – інформація про нові виклики опинилася у відкритому доступі, ніхто з державних речників не взяв на себе сміливості довести її до громади у вигляді системного аналізу і програми дій.

Нові виклики можна окреслити так:

  • Українська кланово-феодальна економіка більше не володіє мандатом на легальне існування від умовного світового «транснаціонального центру» (ТНЦ);
  • Війна з Росією перейшла у «фазу активного виснаження», а Україна на даний час не володіє достатніми ресурсами для успішного довгострокового протистояння з мілітаризованою континентальною державою. Допомога з боку ТНЦ (в першу чергу – фінансова) стає критично значимим фактором;
  • Українські політичні еліти не спроможні до виконання складних стратегічних завдань. Ця неспроможність є не кон’юктурною, а системною. Українські політичні еліти здебільшого (дехто каже «практично повністю») складаються з неосвічених провінціалів, не здатних мислити на рівні вимог ХХІ століття;
  • Багаторічна глобальна криза ідеологій вступила у фазу реваншу світоглядного релятивізму (ознакою чого є безпрецедентні перемоги політичних популістів та перехід медіа на постмодерні рейки формування актуального порядку денного). Натомість, найбільш освічена й притомна частина українських політичних еліт орієнтувалася і орієнтується на класичні ідеології (ліберально-демократичну, неоліберальну, республіканську), які, за великим рахунком, вже відправлені до світоглядного музею. В цій ситуації виникає конфлікт «світоглядних протоколів» поміж українськими і світовими елітами.

В цих умовах необхідне радикальне «перезавантаження запиту компетентності». Цього перезавантаження не відбувається, відповідно в суспільстві виникають зони соціальної ентропії, острівці «системного божевілля».

Цей процес напряму пов’язаний з тим, що головним інструментом української політики виступають медіа, а домінуючою технологією – розповсюдження НЛП-вірусів, які діють за схемою «розхитування-криза-збірка (ремонтаж)».

Практично всі провідні політики в період виборів застосовують вірусні технології розхитування суспільства. Багатократне накладання «епідемій розхитування» на давні шизоїдні тенденції (в цілому характерне для цивілізаційних кордонів Гантінгтона) приводить до різкого посилення масових психозів.

В принципі, вибори 2019 р. – як президентські, так і парламентські – відбуватимуться, як виглядає, в парадигмі «делегованого божевілля». При тому ми маємо справу не з минущою епідемією на штиб грипу. Масове божевілля піднімається з глибин колективного (національного, масового) підсвідомого, наче лава підводного вулкану.

Певні сили (як владні так і опозиційні) хочуть шляхом розповсюдження «епідемій розхитування» відволікти увагу від власної нікчемності.

Дехто навіть говорить про технологію витіснення, подібну до психоаналітичних практик. Не забуваймо також, що теперішній політикум сформований ситуацією переляку, себто в ньому вже закладена панічна парадигма. Це приводить до того, що пошуки ворогів і зрад з пропагандистських кліше перетворюються на освячені медіа практики і стають легітимним дискурсом.

Можна проводити аналогії з тими масовими психозами які культивувалися сталінським режимом у 30-50-их роках. Різниця лише в тому, що тодішня ситуація божевілля монопольно та контрольовано делегувалася єдиним владним центром (Сталіним та його оточенням), а нинішня являє собою інтерференцію кількох конкуруючих трансляцій згідно постмодерного принципу формування порядку денного. Тобто, в нашій ситуації, контроль і «дозування» делегованого божевілля практично неможливі.

А це,  у свою чергу, означає, що розхитаний НЛП-трансляціями соціум входить в простір непевності та непрогнозованості (у простір стохастичності). В цій ситуації саме питання про вимоги компетенції щодо майбутньої влади знімається. Суспільство вимагатиме не носія компетенції, а шамана, ірраціонального майстра збірки (ремонтажу).

Власне, вибори і перетворюються на змагання шаманів, кожний з яких пропонує не раціональні методи порятунку та інтеграції в безпечну системність (як в ситуації 2014-го року), а ірраціональні методи збірки розхитаної країни в єдине (заможне, свідоме, соборне, церковне, солідарне і т.д.).

Кожний з шаманів рекламує свій бубен (опорні слогани) і свої танці (опорні обіцянки). Та частина суспільства, яка вже впала в транс та очікує чуда, зачаровано слідкує за змаганнями, сперечається про те, чий бубен і чий танець найкращі. Одночасно у прихильників «шамана А» наростає роздратування «шаманом Б» і «шаманом В». Те саме відбувається з тими, хто обрав бубни і танці шаманів «Б» і «В». Але поки суспільство перебуває в трансі, це роздратування тримається в межах «системи очікування».

В системі очікування кожний переконаний, що саме його шаман буде переможцем. Впевненість з кожним днем зростає, так саме як зростає відчуття неможливості прийняти будь-який інший варіант закінчення змагання.

В момент виходу з трансу, тобто в день оголошення результату виборів, прихильники шаманів «А», «Б», «В» будуть поставлені перед об’єктивною реальністю перемоги «шамана Г». Цей момент технологічно й буде кінцевим епізодом ремонтажу спільнот «А», «Б», «В», які вважатимуть за неможливе існувати в реальності, де перемогла спільнота «Г».

У випадку, якщо соціологічні опитування ще до виборів продемонструють беззаперечне лідерство «шамана Г», момент ремонтажу настане раніше. А ще більш ускладнює прогноз настання «часу збірки» вихід у другий тур двох шаманів .

Як би там не було, але центри, що делегують потенційним виборцям божевілля, кінець кінцем доб’ються того, що в момент перемоги будь-кого з теперішніх фаворитів президентських перегонів незадоволені спільноти оголосять про «зраду» та абсолютну неможливість існувати в новій реальності.

Ця маніфестація не буде стосуватися відповідей на виклики, перелічені вище. Вона спиратиметься на ірраціональні мотивації та вимагатиме вирішення так само, в площині ірраціонального.

Таким чином раціональний порядок денний – проблема переформатування поля компетенцій – буде замінений (або відсунутий на другий план) порядком денним, який формуватиметься в межах примарних цінностей делегованого божевілля.

В принципі, не важливо, які саме цінності делегованого божевілля стануть наріжними для початку процесу руйнування легітимного поля. Ці моменти завжди ситуативні та формуються поточними (майже не прогнозованими) подіями, емоціями та «чорними лебедями».

Важливо те, що у суспільства немає дискурсивного майданчика для тих, хто б міг виступити в даній ситуації терапевтами (психіатрами). Також малоймовірно, що дискурс делегованого божевілля прийме місцевих феодалів чи іноземних донорів в якості таких терапевтів (психіатрів).

Цей дискурс самодостатній. Відповідно, він з якогось моменту Х почне підпитувати сам себе і не потребуватиме делегування. Себто  з дискурсу делегованого божевілля він перетвориться на дискурс тотального божевілля. Зі всіма відповідними наслідками.


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

892 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

804
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1620
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2249
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4227 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3234

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

227

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

455

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

396

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

865
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

637
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

682
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

966
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1091
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

679
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6264
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1756
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31772 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1559
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

763 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

728