Весняний авітаміноз: Як компенсувати нестачу вітамінів в організмі

 

/data/blog/50587/33a930d1ea9ffea0372d144c3714e2a2.jpg

 

Причиною млявості та різних нездужань є банальний весняний авітаміноз.

Багато хто навесні збільшує щоденний раціон різноманітними сирими овочами та фруктами, починає пити синтетичні вітаміни. Однак фахівці кажуть, що це хибна думка і радять підходити до цієї проблеми комплексно.

Допоможе позбутися авітамінозу якісний комплекс вітамінів та мікроелементів.

– Перша причина весняного авітамінозу – харчування, – розповідає  терапевт Олександр Агранов. – Адже в продуктах, в яких є природні вітаміни, ці корисні елементи через якийсь час розпадаються. Краще вітаміни зберігаються в сушених продуктах та консервації.

Продукти, якими харчуємося взимку, бідніші на вітаміни, ніж ті, які споживаємо влітку. Навіть ті продукти, що виростають навесні на грядці, швидкими темпами, не мають необхідної кількості вітамінів. Справді збагачені вітамінами та мінералами тільки ті овочі, які з'являються влітку.

Ще одна причина авітамінозу – те, що продукти, якими ми харчуємося взимку, дуже калорійні і потребують затрат енергії на їхнє засвоєння.

Цінність синтетичних вітамінів теж сумнівна. Навіть якщо вони не підроблені, не факт, що добре засвоюватимуться організмом. За різними даними коефіцієнт засвоєння організмом аптечних вітамінів складає 10-40%.

Окрім правильного харчування та вживання вітамінних комплексів, аби підтримати імунітет в умовах весняного авітамінозу, лікарі радять більше гуляти на свіжому повітрі, робити ранкову гімнастику й розумно планувати робочий день

Фахівці радять при виборі вітамінних препаратів не орієнтуватися на одну лише ціну за принципом «що дорожче, то краще». Насправді, дорогі й дешеві вітаміни за складом практично однакові. Насамперед зверніть увагу на склад препарату – дозування, перелік складових. Річ навіть не в самому препараті, а в засвоєнні його організмом.

Теоретично компенсувати брак вітамінів в організмі винятково завдяки споживанню певних продуктів можна. Але сумнівно, що заради цього ви готові з’їсти за день, наприклад, шість кілограмів моркви – саме стільки потрібно для того, щоб отримати добову дозу бетакаротину.

– Повноцінне засвоєння вітамінів можливе за рахунок не збільшення кількості продуктів харчування, а їхньої якості, – каже О. Агранов. – По можливості в раціон треба включати продукти, які природно зберігають вітаміни. Наприклад, якісні зернові культури. У пророщеному зерні зберігається велика кількість корисних речовин. Найбільше – в зародку. Це фактично те, що викидаємо при обробленні зерна. Якщо в борошні залишається зародок, воно буде сіруватого кольору. Борошно, яке ми використовуємо для випічки – "рафіноване". Більшу кількість вітамінів має борошно грубого помелу.

Існує таке поняття як суперпродукти. Вони містять в собі природний концентрат вітамінів та мінералів. Наприклад, це зародки пшениці (правильно оброблена), сушені ягоди, сухофрукти, горіхи, насіння (сушене, а не смажене).

Окрім суперпродуктів, є різноманітні напівлікарські трави, в яких слабо виражено лікарський ефект. Це вітамінні напої, а саме: шипшина, бруньки берези тощо.

Не менш важливими є мінерали. Це мікро- та макроелементи (калій, кальцій, магній). Іноді нестача якогось навіть мікроелементу може привести до виснаження організму. Нестача йоду в організмі приводить до хронічної втоми, а нестача цинку – до зниження імунітету та потенції.

Велику кількість корисних речовин містять соки. За кордоном є попит на суперсоки. Їх виготовляють з рослин. Популярності серед населення набув сік ноні (гавайський ноні). Також корисними є рослини адаптогени, які підвищують життєві сили, це – женьшень, родіола рожева, золотий корінь, ехінацея. Ці препарати варто вживати під наглядом лікаря, аби не виникло побічних ефектів.

 

 

Ольга МАКСИМЮК, Відідо


10.04.2014 1189 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5197 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1834 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4042 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3168 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20290 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

816

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2389
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

185
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

691
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

473
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18376
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

973
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1212 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6097 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23386 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

290
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

986 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1164 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

494