Верховинці ініціюють обласну нараду зі створення високогірного госпітального округу

 

/data/blog/126521/8221871226cc5af9be1edf4fc972e9a6.b648364d139ae7a9357c0956b60e2ffd

 

Нараду за участю депутатів місцевих рад Косова та Верховини, Івано-Франківської обласної ради та ОДА, Департаменту охорони здоров’я та представників Міністерства охорони здоров’я присвятять функціонуванню потенційного госпітального округу з центром у Косові.

 

На сесії Верховинської районної ради прийняли рішення звернутись з цього приводу до обласної влади. На нараді хочуть обговорити створення госпітального округу з врахуванням особливості надання медичної допомоги у  гірській місцевості, за що активно борються депутати облради від партії «ВОЛЯ» Олег Атаманюк та Ольга Федишина.

 

Присутня за сесії райради очільниця фракції «ВОЛЯ» Ольга Галабала зазначила, що проект про створення госпітальних округів на Івано-Франківщині повернули на доопрацювання.

 

Він передбачав крім трьох, запропованих Кабміном госпітальних округів – у Франківську, Калуші та Коломиї, ще два у гірських районах області – з центрами у Надвірній та Косові.

 

«Зараз порядок функціонування цих госпітальних округів спочатку напрацьовується Департаментом охорони здоров’я ОДА і передається на затвердження в МОЗ і Мінрегіонбуд, та виноситься на засідання Кабміну. Планують запровадити спеціальний режим функціонування гірських госпітальних округів та їх фінансування», - зазначила Галабала.

 

Створення високогірних госпітальних округів, виходячи зі специфіки області, - є принциповим питанням для «ВОЛІ». Воно ж виявилося каменем спотикання для обласних і міністерських чиновників. Чиновники в Києві бажають максимального укрупнення і наполягають на створенні лише трьох госпітальних округів на Прикарпатті. Як зазначає депутат Ольга Федишина, Київ без урахування думки місцевих жителів нав’язує їм ту схему округів, яку вважає за потрібне.

 

«Ця реформа проходить без інформування людей. Більшість навіть не знають, що таке госпітальний округ і для чого він планується, які медичні послуги пацієнти зможуть отримати і де саме. Не беруть до уваги думку жителів гірських районів, не враховують особливості місцевої інфраструктури та відсутність нормальних доріг. Такий підхід може призвести до зростання рівня смертності через неможливість вчасно доставити хворого в лікарню. Тому мають проводитись громадські обговорення, розширені наради на рівні району та області за участі фахівців медичної галузі. А зараз виходить так, що згори диктують області, скільки округів має бути, і крапка», - зазначає Федишина.

 

Голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк нагадав, що згідно з законодавством, до госпітального округу пацієнта треба доставити в межах однієї години. З віддалених сіл Верховинщини дістатися за цей час до Косова проблематично, що вже казати про Калуш чи Коломию.

 

«Особливо загострюється проблема в зимовий період, бо нас розділяє перевал. В негоду іноді його взагалі неможливо подолати, бо дороги не встигають чистити. Потрібно, щоби у Верховині були збережені дільничні лікарні, система невідкладної меддопомоги. Ми зараз готуємо пропозиції», - зазначив Шкіндюк.

 

Депутат обласної ради, лікар-хірург Олег Атаманюк власне і виступив з ініціативою створити високогірний госпітальний округ, який би об’єднував Косівщину і Верховинщину з центром у Косові. Цей зручно хворим, аргументує він. До прикладу, пацієнти з хронічною нирковою недостатністю тричі на тиждень приїздять у Косів на діаліз.

 

«Госпітальний округ об’єднуватиме в собі цілу низку лікувальних установ, які будуть перепрофільовані і продовжуватимуть працювати. Так, добратись з віддалених сіл Верховинщини до Косова займатиме понад годину, тому варто було би організувати роботу округу наступним чином. Лікарню інтенсивного лікування першого рівня залишити у Верховині – там надаватиметься невідкладна допомога. А на Косівщині доречна лікарня інтенсивного лікування другого рівня. Перед Кабміном стоятиме завдання дофінансувати ці лікарні і забезпечити їх всім необхідним», - пояснює Атаманюк.

 

На сесії депутати, громадськість та медики об'єдналися, щоби напрацювати пропозиції. Зійшлися на тому, щоби провести виїзну нараду, де їх можна буде обговорити. Адже життя мешканців району безпосередньо залежить від того, де буде створений госпітальний округ. Сесія прийняла рішення підготувати відповідне звернення до керівних органів влади.

 

Нагадаємо, початково, Кабмін запропонував створити три госпітальні округи на Прикарпатті з центрами в Івано-Франківську, Коломиї та Калуші, де будуть розташовані належно оснащені лікарні, що надаватимуть медичні послуги вторинного рівня.

 

В результаті спільної роботи народного депутата Юрія Дерев’янка, депутатів обласної ради Ольги Федишиної та Олега Атаманюка до МОЗу подали проект з розрахунку на 5 госпітальних округів, в тому числі з Надвірнянським та Косівським. Депутати піднімали це питання і на рівні області, відстоюють на державному.


26.02.2017 345 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1764
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

437
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14404 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1669
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

947
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6314

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

722

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1537

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1340

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1225
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

578
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

730
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1641
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

660
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

953
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5997
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14040
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

333
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

626
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

551
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

867 2