Великобританія готується прийняти сотні тисяч жителів Гонконгу, які рятуються від закону про національну безпеку

Протестуючий за демократію має британський паспорт під час акції 1 червня 2020 року в Гонконгу. 


Великобританія готується прийняти тисячі мігрантів з Гонконгу, відкривши у неділю візу для жителів колишньої британської колонії.

Торік Китай наклав на Гонконг закон про національну безпеку, який, на думку критиків, позбавив місто автономії та цінних громадянських та соціальних свобод, одночасно закріпивши авторитарне правління Пекіна над цією територією.

Відтоді багато відомих активістів та політиків втекли, тоді як інші почали спокійно домовлятися про переїзд за кордон. Закон передбачає криміналізацію сецесії, диверсії та змови з іноземними силами та передбачає максимальне покарання у вигляді довічного ув’язнення.

Незабаром після того, як це було запропоновано, уряд Великобританії оголосив, що забезпечить новий шлях до громадянства для власників британських національних (закордонних) паспортів, які були введені в останні роки британського панування над Гонконгом, що дозволить жителям мати статус британського громадянина, проте він не надає права довгострокового проживати у Великобританії.

Згідно з новою програмою, особи зі статусом BN (O) та члени їх сімей, що мають право, зможуть поїхати до Великобританії жити, навчатися та працювати, отримуючи право на поселення у Великобританії через п'ять років та громадянства через 12 місяців після цього.

У своїй заяві прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що, прийнявши цей крок, "ми вшанували наші глибокі історичні зв'язки та дружбу з жителями Гонконгу, і ми відстоювали свободу та автономію - які цінують як у Великобританії, так і в Гонконзі".

Згідно з даними Міністерства внутрішніх справ Великобританії, завдяки запиту CNN про свободу інформації, з липня 2019 року, коли в місті почалися антиурядові протести, жителям Гонконгу видано понад 400 000 паспортів BN (O), більше ніж загальна кількість виданих за попередні 15 років.

На момент пропозиції закону про національну безпеку кількість виданих паспортів зросла з 7515 у червні 2020 року до понад 24000 у липні.

Ці цифри також можуть бути нижчими від кількості людей, які подали заявки, оскільки пандемія коронавірусу вплинула на обробку  даних та видачу паспортів минулого літа.

До того, як Великобританія оголосила про новий шлях до громадянства, було близько 350 000 власників паспортів BN (O), але кількість людей, які мають право - тих, хто народився до 1997 року в Гонконгу, під управлінням Британії - могла сягати 3 мільйонів.

Китай серйозно відреагував на запропонований план, заявляючи, що він порушує угоду, згідно з якою Гонконг був переданий британському пануванню Китаю, а Лондон, своєю чергою, стверджує, що закон про національну безпеку неприйнятний.

На черговій пресконференції у п'ятницю прессекретар Міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь звинуватив Великобританію в "ігноруванні факту повернення Гонконгу на батьківщину протягом 24 років" і порушенні обіцянок, зроблених під час передачі.

За його словами, шлях BN(О) до громадянства "серйозно порушує суверенітет Китаю, грубо втручається у справи Гонконгу та внутрішні справи Китаю і серйозно порушує міжнародне право та основні норми міжнародних відносин".

З 31 січня, заявив Чжао, Китай більше не буде визнавати паспорти BN (O) як проїзні документи або посвідчення особи, "і залишає за собою право вживати подальших заходів".

Не зрозуміло, які практичні наслідки матиме такий крок, оскільки більшість жителів Гонконгу, будь то іноземні чи китайські громадяни, використовують ідентифікаційні картки, що видаються місцевим шляхом, для в'їзду чи виїзду з території, а також для більшості ідентифікаційних цілей.

Багато з тих, хто має право на отримання паспорта BN (O), також матиме право подати заявку на паспорт Гонконгу та, можливо, вже має його, він також може бути використаний для цих цілей.  

Паспорти BN (O) ніколи не приймалися для поїздок до материкового Китаю, де етнічні китайські жителі Гонконгу використовують дозвіл на повернення додому разом зі своєю ідентифікаційною карткою або паспортом Гонконгу.

Враховуючи обмежений обсяг цієї негайної реакції, багато хто припустив, що можуть бути здійснені подальші кроки, особливо якщо велика кількість людей виїде з Гонконгу в найближчі місяці.

Як повідомляє газета South China Morning Post, гонконзька газета, уряд Пекіна позбавив власників BN (О) Гонконгу права обіймати державні посади й, можливо, навіть права голосу.

На початку цього місяця Регіна Іп, член кабінету лідерів Гонконгу Кері Лам, припустила, що в результаті дії Великобританії Пекін може скасувати право гонконгців мати подвійне громадянство, чим не користуються люди на материку, і повністю накласти на місто закони Китаю.

"Після цього китайці в Гонконгу, які набули іноземного громадянства за власним бажанням, будуть вважатися такими, що втратили китайське громадянство відповідно до статті 9 Закону про громадянство Китаю", - сказала Іп. "Коли вони приймають свідоме рішення виїхати й, мають на увазі, відмову від Гонконгу, цілком правильно, коли їх попросять зробити вибір - Китай чи іноземна країна - іноземне громадянство або право на проживання і виборче право в Гонконгу".

Попри цю та інші загрози, дослідники оцінюють, що протягом перших трьох років дії політики до Великобританії може переїхати до 600 000 жителів Гонконгу, а можливо і набагато більше, оскільки безперервні розправи за законом про національну безпеку спонукають людей переїжджати.  

за матеріалами CNN


31.01.2021 1065
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1303
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1020
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2033
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3516
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1314
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1297

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1618

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

466

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1107

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1277
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24232
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

482
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2643
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

576
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1479
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

652
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15347
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

459
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

542
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1332 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

594
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

505