Великдень 2017: коли пекти паски і фарбувати яйця

 

/data/blog/129407/03668c79317f7692557dc555d39683aa.jpg

 

Великдень, День Святого Христового Воскресіння, - один з найголовніших свят для православних християн.

 

Його обов'язкові атрибути - паски (паски) і крашанки (писанки). У 2017 році Великдень святкується 16 квітня, але коли ж потрібно (і, головне, можна з точки зору церковного статуту) готувати пасхальне частування?

 

У магазинах зазвичай паски продають задовго до самого Дня Святого Христового Воскресіння. Це пояснюється тим, що виробники хлібо-булочної продукції хочуть реалізувати якомога більше пасок.

 

 

Починати готувати великодні частування, паски, писанки, м'ясо, сирні і молочні страви, потрібно в суботу з самого ранку. В суботу їду вже можна святити в церкві, але ось є її не можна до неділі.

 

 

Печуть паски з самого ранку суботи, адже це досить тривалий і трудомісткий процес. Він може затягнутися до самого обіду або навіть до вечора, дивлячись, скільки пасок готується. Все починається з того, що господиня ставить опару, заправлене дріжджами або закваскою.

 

 

Після того як паски охололи, їх прикрашають глазур'ю, присипкою, цукатами. У тісто зазвичай додають родзинки, але іноді ще й корицю, але вона, як то кажуть, «на любителя». Ось так і виходить, що часто господині в суботу проводять на кухні цілий день. Одночасно з випічкою пасок слід зайнятися писанками. Яйця зазвичай варять в цибулинні, фарбують натуральними барвниками або розмальовують.

 

 

Зверніть увагу на те, що перед тим як почати процес приготування тіста для паски, слід закрити вікна і двері, щоб не було протягів.

 

 

Досвідчені господині кажуть, що паски люблять тишу, і вони абсолютно праві. Справа навіть не в тому, що так велить церковна традиція, а в тому, що якщо в будинку менше розмовляють, то і господиня, зайнята на кухні важливою справою, менше відволікається. В результаті у неї обов'язково виходить дуже смачне і солодке святкове частування.

 

 

До речі, щодо солодощі. Паски в обов'язковому порядку повинні бути не тільки здобними, пишними, але і солодкими. Це не той випадок, коли потрібно хвилюватися про зайві калорії. В кінцевому підсумку, адже Великдень всього один раз в рік і ви ж не мають наміру є паски у великих кількостях?

 

 

Вважається, що справжнісіньку, оригінальну, паску роблять із сиру. У сир додають вершки, цукор, сухофрукти, родзинки, цукати. Іноді інгредієнтів може бути більше (додають яйця, масло вершкове), але це вже за смаком.

 

 

Таким чином, паски не можна пекти за тиждень. Яйця теж не слід готувати і фарбувати заздалегідь. Для цього є спеціальний день - субота.

 

Однак, багато сучасних жінки дуже зайняті на роботі, з дітьми, і тому у них просто не може бути вільного часу в суботу на підготовку святкового частування. В цьому випадку можна зайнятися випічкою, наприклад, в четвер (якщо, звичайно, буде вільний час). А ось в п'ятницю піч паски і фарбувати яйця забороняється церковним статутом.

 

 

Напередодні Дня Святого Христового Воскресіння - Страсна п'ятниця, день, коли Ісуса розіп'яли на Христі. В цей день слід думати про «вічні» питання, про сім'ю, дітей, і не рекомендується веселитися.

 

 

Що ж стосується понеділка, вівторка та середи, перших днів Страсної седмиці, особливої тижні Великого Посту, то якщо в ці дні готувати святкове частування, то воно до неділі може бути вже не дуже свіжим.

 

 

Як ми вже говорили, починають святити в церкві паски, писанки з суботи, а їдять їх уже в неділю, коли настає свято. Вважається, що якщо спробувати в день Пасхи дванадцять пасок, то здійсниться навіть найнеймовірніше бажання і весь рік людині супроводжуватиме успіх. Чому саме дванадцять пасок? Мабуть, за кількістю учнів Ісуса.

 

ukr.media


14.04.2017 1751 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12225 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1423
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

761
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5908
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1624
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1477

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

546

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1183

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1086
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

437
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

551
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1475
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

513
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

781
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5822
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12628
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

418
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

400
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

716 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1167