Вчені створили модель, яка доводить можливість подорожувати в минуле

Уявіть, що ви маєте машину часу, за допомогою якої можна вирушити у кінець 2019 року і запобігти пандемії Covid-19.

Про це пише Фіртка з посиланням на BBC NEWS Україна.

Ваше завдання у тому, щоб зустріти "нульового пацієнта" перед тим, як він підхопить коронавірус і почне поширювати його.

Звучить заманливо, хіба ні? Є, однак, одна проблемка, яка завадить здійснити місію.

Дійсно, деякі тлумачення теоретичної фізики дозволяють припустити можливість переміщення в минуле.

Ейнштейн, наприклад, знав, що його рівняння в принципі допускають переміщення в часі.

Втім, ця гіпотетична можливість стикається із так званим часовим парадоксом: суперечність, яка робить повернення у минуле логічно неможливим.


Онук, який вбиває діда

Серед кількох парадоксів, пов'язаних із мандрівками у часі, найчастіше наводять приклад, який має назву "парадокс убитого дідуся" (Grandfather Paradox).

Якщо онук у минулому вб'є свого дідуся до того, як той заведе сім'ю, то не народяться ані батько мандрівника у часі, ані він сам. Але тоді буде нікому вирушити у минуле, і дідусь залишиться живим.

Відповідно, за деякий час на світ з'явиться зловмисний мандрівник, який вирушить у минуле вбивати діда - це й створює парадокс.

Повернемося до історії з пандемією.

Якщо ви не допустите зараження нульового пацієнта, одразу виникає парадокс: у теперішньому часі пандемії не буде, і отже, у вас не виникне мотиву подорожувати в минуле і ви не зупините пандемію.

Такі ситуації залишаються улюбленою темою фантастів.

У відомому оповіданні Рея Бредбері "І вдарив грім" герой, вирушивши у минуле, ненавмисно наступає на метелика, а у сьогоденні, куди він повертається, це змінює результат президентських виборів.

Замкнений цикл логічних суперечностей начебто робить можливість подорожі у минуле ілюзорною.

Проте нове дослідження доводить, що парадокс можна обійти.


Від долі не втечеш?

Раніше домогтися цього намагалися шляхом логічних побудов. Парадокс розв'язували, наприклад, за допомогою теорії про те, що змінюючи минуле, мандрівник щоразу створює альтернативну гілку історії, в якій він повертається до зміненого його діями світу, а не до того теперішнього, з якого він вирушив (як-от у трилогії "Назад у майбутнє" або у "Термінаторі").

Інша гіпотеза стверджує, що якщо мандрівник зміг вирушити на фатальну зустріч із рідним дідом, значить вбити його у нього вже ніяк не вийде, попри усі старання.

Однак тепер два австралійських вчених запропонували математичне розв'язання цієї проблеми.

Студент фізичного факультету Університету Квінсленду Жермен Тобар та його науковий керівник професор Фабіо Коста теоретично розрахували, як поводитиметься тіло, що переміщається у часі і просторі, коли увійде до кривої подорожі в минуле.

Створена ними математична модель показує, що об'єкт, який мандрує у минуле і назад, може рухатися різними шляхами, але незмінно прийде у певну точку.

Таким чином, згідно з математичними розрахунками, дії, вчинені у минулому, не впливають на сьогодення

"Події постійно пристосовуються одна до одної таким чином, щоб прийти до єдиного незмінного результату", - розповів BBC Жермен Тобар.

Це означає, що у випадку з пандемією ви, маючи свободу волі, могли б робити у минулому що завгодно, але ніяк не змінили б кінцевий результат.

Якби вам вдалося вберегти "нульового пацієнта" від фатального кроку, то заразився б хтось інший, або навіть ви самі.

За моделлю Тобара, події окремо можуть варіюватися, але у сукупності відбуватимуться так, щоб уникнути парадоксу і призвести до того самого результату, у цьому випадку, до пандемії.


Краще зрозуміти Всесвіт

Зрозуміло, робота Тобара - це математична абстракція, яка поки що не має практичного застосування.

"Це цікаве дослідження", - каже BBC Кріс Февстер, професор математики з Йоркського університету, який також вивчає теоретичні аспекти переміщення у часі.

Він, однак, зауважує, що треба перевірити, чи відповідають абстрактні припущення, покладені авторами в основу їхньої моделі, відомим на сьогодні фізичним теоріям.

Тобар каже, що наразі займається саме цим - перевіркою математичної моделі з точки зору фізики.

Він визнає, що його робота далека від того, щоб зробити мандрівки у минуле реальністю, але бачить в ній крок до кращого розуміння законів, які керують Всесвітом.


24.11.2020 6042
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

678
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1941 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1134 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

557
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6905 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11399 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

338

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1084

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1117

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1112
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

73
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

286
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1085
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

755
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2951
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4446
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18444
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

75
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

325
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

355
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

666