Вчені знайшли новий, більш ефективний спосіб лікування інфекцій

 

/data/blog/42638/7138a4f2b1905d3b4e210aec483edcf3.jpg

 

Вірусна і бактеріальна інфекції вимагають різного лікування, але відрізнити одну від іншої буває непросто. Тепер вчені запропонували новий підхід до вирішення цієї проблеми.

Коли пацієнт з явними симптомами гострого респіраторного захворювання і високою температурою приходить на прийом до лікаря, той повинен, насамперед, встановити, чим викликана інфекція: вірусом або бактерією. Від відповіді на це питання самим безпосереднім чином залежить вибір ефективної медикаментозної терапії: адже противірусні препарати не годяться для боротьби з бактеріями, а антибіотики безсилі проти вірусів.

Досі медики вдавалися з цією метою до діагностичних лабораторних тестів, що дозволяє ізолювати і визначити збудника даної конкретної хвороби.

Замість пошуку збудника — аналіз активності генів

Тепер група американських вчених запропонувала інший підхід до вирішення проблеми. Епідеміолог Крістофер Вудз, професор медичного факультету університету Дьюка в Даремі, штат Північна Кароліна, пояснює: «Колишній метод виконання такого роду досліджень полягав в ідентифікації специфічних інфекційних агентів. Звичайно, це дає лікареві дуже цінну інформацію, але такі тести мають два істотних недоліки: по-перше, вони потребують багато часу, а по-друге, придатні лише для виявлення вже відомих збудників. Наш новий підхід базується не на ідентифікації патогенних мікроорганізмів, а на реєстрації особливостей імунної реакції людського організму на цю інфекцію».

Весь фокус у тому, що імунна відповідь, викликана бактеріальною інфекцією, відрізняється від імунної відповіді, викликаної інфекцією вірусною. Професор Вудз і його колеги розробили методику, що дозволяє виявляти ці відмінності на основі активності ряду генів в лейкоцитах — білих кров'яних клітинах. «Ми беремо пробу крові і ізолюємо з неї в лабораторії РНК, — пояснює учений. — Це дозволяє нам виміряти активність генів. Нас цікавлять не всі, а лише цілком певні гени, про які нам відомо, що вони реагують на вірусну інфекцію».

Середня надійність експрес-тесту — понад 90 відсотків

В ході експериментів дослідники інфікували групу з 41 добровольця вірусами грипу підтипів H3N2/Вісконсін та H1N1/Брісбен, щоб простежити реакцію імунної системи на генетичному рівні. Вченим вдалося виявити близько трьох десятків генів, активність яких у відповідь на вірусну інфекцію різко зросла. Бактеріальна ж інфекція, навпаки, на активність цих генів ніяк не відбилася, що і дозволило обрати їх як маркерів.

Потім вчені провели випробування свого тесту на 102 пацієнтах, які звернулися в приймальний покій університетської лікарні зі скаргами на симптоми грипу і високу температуру. Перевіривши результати цієї нової діагностики з допомогою традиційних діагностичних тестів, дослідники переконалися у високій достовірності генетичного тесту: позитивні результати були вірні у 89 відсотках випадків, негативні — у 94.процентах.

Експрес-тест як засіб боротьби з антибиотикорезистентністю

Розробники тесту сподіваються, що його впровадження в клінічну практику дозволить скоротити застосування антибіотиків. «В рік ми реєструємо близько 23 тисяч смертних випадків, викликаних резистентністю патогенних бактерій до антибіотиків, — говорить професор Вудз. — А сприяє розвитку цієї резистентності непомірне застосування антибіотиків — їх дають деколи навіть у ситуаціях, коли вони абсолютно марні. Ми вважаємо, що наш тест допоможе лікарю швидко зорієнтуватися і відрізнити бактеріальну інфекцію, яка дійсно вимагає застосування антибіотиків, від вірусної інфекції, проти якої вони безсилі. Це знизить еволюційний тиск на бактерії, наслідком якого є розвиток резистентності».

Ще одна важлива перевага нового тесту полягає в тому, що він не реагує на той чи інший конкретний вірус, а на імунну відповідь організму, викликаний будь вірусною інфекцією. Таким чином, він ефективний навіть у випадку, якщо захворювання викликане якимось абсолютно новим, невідомим науці вірусом.

Економія часу за рахунок зменшення кількості маркерів

Нарешті, великим достоїнством тесту є те, що він здатний виявити інфекцію ще до того, як вона викличе типові клінічні симптоми: навіть якщо імунна реакція деякий час протікає зовні непомітно, вона відразу ж викликає зміни активності генів, що і реєструється тестом. Ця здатність набуває особливу цінність в умовах поширення нового пандемічного вірусу, каже професор Вудз: «Ми отримаємо можливість дізнатися, якою пацієнт вже інфікований, а який поки ні, який потребує термінової терапії, а який цілком може почекати».

Поки, правда, тест ще не готовий до застосування в клінічній практиці: аналіз займає 12 годин, а це дуже довго, особливо в екстрених випадках. Однак розробники сподіваються, що в найближчі рік-два їм вдасться помітно скоротити тривалість аналізу — насамперед, за рахунок зменшення кількості аналізованих маркерів. Є всі підстави вважати, що ефективність тесту не постраждає, якщо обмежитися вимірюванням активності не всіх трьох десятків генів, які фігурували досі в ході досліджень, а лише деяких з них. Це дозволить заощадити чимало часу.

 

vkurse.ua


30.10.2013 1409 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

202
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1326
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2422 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3580
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2903
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2111

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

579

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

427

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1602

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1760
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

251
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

472
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

767
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4924
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

328
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

842
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10089
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

466
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

219
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

342
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

370
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

688