Вчені знайшли новий, більш ефективний спосіб лікування інфекцій

 

/data/blog/42638/7138a4f2b1905d3b4e210aec483edcf3.jpg

 

Вірусна і бактеріальна інфекції вимагають різного лікування, але відрізнити одну від іншої буває непросто. Тепер вчені запропонували новий підхід до вирішення цієї проблеми.

Коли пацієнт з явними симптомами гострого респіраторного захворювання і високою температурою приходить на прийом до лікаря, той повинен, насамперед, встановити, чим викликана інфекція: вірусом або бактерією. Від відповіді на це питання самим безпосереднім чином залежить вибір ефективної медикаментозної терапії: адже противірусні препарати не годяться для боротьби з бактеріями, а антибіотики безсилі проти вірусів.

Досі медики вдавалися з цією метою до діагностичних лабораторних тестів, що дозволяє ізолювати і визначити збудника даної конкретної хвороби.

Замість пошуку збудника — аналіз активності генів

Тепер група американських вчених запропонувала інший підхід до вирішення проблеми. Епідеміолог Крістофер Вудз, професор медичного факультету університету Дьюка в Даремі, штат Північна Кароліна, пояснює: «Колишній метод виконання такого роду досліджень полягав в ідентифікації специфічних інфекційних агентів. Звичайно, це дає лікареві дуже цінну інформацію, але такі тести мають два істотних недоліки: по-перше, вони потребують багато часу, а по-друге, придатні лише для виявлення вже відомих збудників. Наш новий підхід базується не на ідентифікації патогенних мікроорганізмів, а на реєстрації особливостей імунної реакції людського організму на цю інфекцію».

Весь фокус у тому, що імунна відповідь, викликана бактеріальною інфекцією, відрізняється від імунної відповіді, викликаної інфекцією вірусною. Професор Вудз і його колеги розробили методику, що дозволяє виявляти ці відмінності на основі активності ряду генів в лейкоцитах — білих кров'яних клітинах. «Ми беремо пробу крові і ізолюємо з неї в лабораторії РНК, — пояснює учений. — Це дозволяє нам виміряти активність генів. Нас цікавлять не всі, а лише цілком певні гени, про які нам відомо, що вони реагують на вірусну інфекцію».

Середня надійність експрес-тесту — понад 90 відсотків

В ході експериментів дослідники інфікували групу з 41 добровольця вірусами грипу підтипів H3N2/Вісконсін та H1N1/Брісбен, щоб простежити реакцію імунної системи на генетичному рівні. Вченим вдалося виявити близько трьох десятків генів, активність яких у відповідь на вірусну інфекцію різко зросла. Бактеріальна ж інфекція, навпаки, на активність цих генів ніяк не відбилася, що і дозволило обрати їх як маркерів.

Потім вчені провели випробування свого тесту на 102 пацієнтах, які звернулися в приймальний покій університетської лікарні зі скаргами на симптоми грипу і високу температуру. Перевіривши результати цієї нової діагностики з допомогою традиційних діагностичних тестів, дослідники переконалися у високій достовірності генетичного тесту: позитивні результати були вірні у 89 відсотках випадків, негативні — у 94.процентах.

Експрес-тест як засіб боротьби з антибиотикорезистентністю

Розробники тесту сподіваються, що його впровадження в клінічну практику дозволить скоротити застосування антибіотиків. «В рік ми реєструємо близько 23 тисяч смертних випадків, викликаних резистентністю патогенних бактерій до антибіотиків, — говорить професор Вудз. — А сприяє розвитку цієї резистентності непомірне застосування антибіотиків — їх дають деколи навіть у ситуаціях, коли вони абсолютно марні. Ми вважаємо, що наш тест допоможе лікарю швидко зорієнтуватися і відрізнити бактеріальну інфекцію, яка дійсно вимагає застосування антибіотиків, від вірусної інфекції, проти якої вони безсилі. Це знизить еволюційний тиск на бактерії, наслідком якого є розвиток резистентності».

Ще одна важлива перевага нового тесту полягає в тому, що він не реагує на той чи інший конкретний вірус, а на імунну відповідь організму, викликаний будь вірусною інфекцією. Таким чином, він ефективний навіть у випадку, якщо захворювання викликане якимось абсолютно новим, невідомим науці вірусом.

Економія часу за рахунок зменшення кількості маркерів

Нарешті, великим достоїнством тесту є те, що він здатний виявити інфекцію ще до того, як вона викличе типові клінічні симптоми: навіть якщо імунна реакція деякий час протікає зовні непомітно, вона відразу ж викликає зміни активності генів, що і реєструється тестом. Ця здатність набуває особливу цінність в умовах поширення нового пандемічного вірусу, каже професор Вудз: «Ми отримаємо можливість дізнатися, якою пацієнт вже інфікований, а який поки ні, який потребує термінової терапії, а який цілком може почекати».

Поки, правда, тест ще не готовий до застосування в клінічній практиці: аналіз займає 12 годин, а це дуже довго, особливо в екстрених випадках. Однак розробники сподіваються, що в найближчі рік-два їм вдасться помітно скоротити тривалість аналізу — насамперед, за рахунок зменшення кількості аналізованих маркерів. Є всі підстави вважати, що ефективність тесту не постраждає, якщо обмежитися вимірюванням активності не всіх трьох десятків генів, які фігурували досі в ході досліджень, а лише деяких з них. Це дозволить заощадити чимало часу.

 

vkurse.ua


30.10.2013 1380 0
Коментарі (0)

19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

565
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

2794 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2527
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6678 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

2975
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

2558

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

370

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1176

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2277

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

3085
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17027
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

637
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

911
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

253
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

685
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2035
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

34568
21.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27346 1
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

140
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

365
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

456
16.10.2024

Президент Володимир Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги.  

2195