Вадим Войтик: Переконаний, найскладніше позаду

 

http://firtka.if.ua/web/useruploads/images/chat/12.jpg

 

Першого жовтня минає два роки, як «Єдиний розрахунковий центр» взяв в управління перші житлові будинки. За цей час підприємство пережило чимало: критику влади, розчарування мешканців, страйки колишніх жеківців, візити правоохоронців та навіть політичні буревії. Про це і не тільки  ми говоримо  з керівником «Єдиного   розрахункового центру» Вадимом Войтиком.

– Пане Вадиме, якщо повертатись на два роки назад, що би ви зробили інакше тоді, на «березі» комунальної реформи?

– Передовсім добре би зважив, чи варто мені за це братись. А якщо серйозно, то приділив би значно більше часу на підготовчий етап. Ми більше займались нормативною базою, натомість кадровий склад інженерної служби був не достатньо сильним. Наша команда довірливо поставилась до первинної інформації від жеків. Щодо тих же площ прибудинкових територій – деякі «глюки» доводиться виправляти й досі.
Натомість деякі ініціативи, яким на початку приділялась велика увага, і тепер залишаються незатребуваними. Ті ж електронні платежі чи єдина квитанція.

– Чи не найбільше ЄРЦ дорікають у непрозорості. Мовляв, людям безкінечно донараховують якусь плату, а чому і за що – вони не розуміють.

– Що ж, частина правди у цих докорах є. Нам слід було звернути якомога більше уваги інформуванню людей про склад, структуру квартплати, про порядок нарахування за окремі послуги. В результаті перші місяці це була не робота – а пекло. У загальну кімнату, де ми починали, набивалось по кількадесят людей, і весь робочий час йшов на спілкування. Часто – доволі емоційне. Як у таких умовах працювали економіст, бухгалтер – не уявляю.
Однак все пізнається у порівнянні. Чи знали мешканці раніше структуру квартплати? На що саме використовували їх кошти жеки? За якими критеріями формувались титульні списки капітальних ремонтів? Та й зараз, коли доходи і витрати «Єдиного розрахункового центру» вивчаються під мікроскопом, чи може громада хоча би перелічити підрядні організації інших комунальних підприємств?
Зрештою, коштом платників податків утримується чималенька армія різноманітних перевіряючих структур. Важко вже і підрахувати, скільки разів ними вивчалася правомірність того чи іншого нарахування.

– До речі, про перевірки. Ви періодично публікуєте на сайті підприємства запити на направлення контролерів. Обговорювались і кримінальні справи щодо діяльності ЄРЦ. Також набуло чинності рішення колегії Антимонопольного комітету, за яким ЄРЦ повинно заплатити чималенький штраф.

– Публікував і далі публікуватиму. Особливо у випадках, м’яко кажучи, сміливого трактування законів деякими перевіряючими. Ми працюємо в Україні, тож всім зрозуміло, наскільки непростим є ведення взагалі будь-якої виробничої діяльності.  Іноді доводиться і в суд подавати – Феміда стає переважно на наш бік у таких суперечках.
Зрештою, інструментом захисту є і наша публічність та, даруйте, все ж прозорість у буквальному сенсі. Скажімо, в нас більша частина працівників працює в open space, тобто разом у великій залі. В мене також немає окремого кабінету, зі мною в кімнаті працює ще три працівники. До того ж одна стіна прозора.  Деяким нехорошим людям це сильно заважає.
Щодо Антимонопольного комітету, то я певен – ми виграємо суд. Київські гості (а рішення ухвалювала виїзна колегія АМК) так поспішали заробити у франківського бюджету двісті тисяч, що порушили одразу декілька власних процесуальних норм.

– Що за ці два роки ви вважаєте найбільшою вдачею, і що, своєю чергою, не вдалося?

– Як мені здається, вдалося розмежувати функції управителя житлового будинку від крайнього на всі випадки життя жеку. Не секрет, що однією з причин жеківської кризи було перевантаження будинкових балансоутримувачів чималим обозом додаткових обов’язків, за які до того ж ніхто не збирався оплачувати. Натомість їх виконання йшло на шкоду прямим обов’язкам.
Сильно змінилася робота паспортної служби: вона тепер працює щодня, паспортисти видають більшу частину довідок з єдиної автоматизованої бази за лічені секунди. Виведення зі складу сталої складової квартплати плати за електроенергію дозволило подолати кризу розрахунків з обленерго: скільки «нагоріло», стільки і заплатили. Аналогічне рішення по поточних ремонтах дозволило в принципі зняти питання «нема коштів». Пригадуєте, як колись: потрібно ринву поміняти – нема грошей. Зараз – прошу дуже.
Ще є величезний пласт невидимої роботи, яка насправді і є головним обов’язком управителя. Мова про ведення будинкових баз, документів, огляди всієї господарки, планування робіт наперед. Перед інженерною службою чітко поставлене завдання: перехід від аварійної роботи до планового обслуговування. Тут наш прогрес не надто очевидний, але він точно є.
Працює контакт-центр. Дехто досі не вірить, що записується та опрацьовується кожен дзвінок, кожне звернення. Краще, думають люди, піти і посваритись «в жек».
Діє ринок послуг. Нехай він ще не надто широкий, але він точно є. Працюють переважно приватники, які достеменно усвідомлюють всі ризики та вимоги. Замовниками їх послуг у кінцевому сенсі є мешканці, а отже, халтура чи, даруйте, халява не пройде.  
Щодо невдач, то це, звісно, певна неповороткість всієї системи. Надто велике господарство. Ще й політика впливає. Я про знамениті листівки «Заплатив ЄРЦ – оплатив вибори Сичу». З острахом чекаю чергових політичних баталій, аби дізнатись, кому цього разу ЄРЦ збирає на вибори.

– Реформі два роки, а дахи і далі течуть.

– Переконаний, що два роки тому і зараз – це дві великі різниці. Ще недавно після кожного великого дощу я з острахом йшов на роботу, чекаючи на обурені делегації із залитих помешкань. Однак за час роботи ЄРЦ ми доволі сильно підтягнулися у цьому питанні. Капітально відремонтовано чи улаштовано понад 40 дахів. Поточним ремонтом виконано з півтори сотні.
Звісно, цього замало. Але найперше дахи течуть там, де власники не бажають брати участь у ремонті цих дахів. Ну або там, де саме ЄРЦ чи його підрядні організації не запропонували людям виконання такого ремонту.

– Це називають перекладанням відповідальності з ЄРЦ на людей.

– Відповідальність на людях є вже в силу того, що вони мають у власності нерухоме майно. А власність, як це написано в Конституції, зобов’язує. Але це не лише відповідальність, це ще й можливість одержувати від свого майна певні вигоди. Скоро ми запропонуємо мешканцям цікаву програму додаткових надходжень за рахунок альтернативного використання спільного майна.

– А як щодо виконання програми міської ради по прибудинкових?..

– Ми вважаємо цю ініціативу надзвичайно успішною. Упорядковані нами двори вигідно контрастують з сусідськими. Причому, зверніть увагу, що мова майже завжди йде про комплекс робіт, який підрядники ЄРЦ виконують спільно з підрядниками департаменту комунального господарства чи управління капбудівництва. У свіжо зроблені двори ми ще й землю плануємо завести та якісь кущики спільно з мешканцями висадити.

– Здається, «Єдиний розрахунковий центр», попри критику, не втомлюється виступати з ініціативами. Так нещодавно вами було оприлюднено проект рішення, за яким передбачається можливість улаштування у дворах багатоповерхівок платних паркувальних майданчиків.

– В першу чергу той проект передбачає порядок обмеження руху та правила паркування. В наших подвір’ях все тісніше від автомобілів, які до того ж наступають на куці зелені зони. Мешканці будинків, особливо «безлошадні», повинні мати чіткий алгоритм прийняття рішень з цього питання. Зрештою, як і з усіх інших. Що ж до плати, то це якраз одна зі складових можливостей заробітку будинку на самого себе.

– Чого ще чекати від ЄРЦ?

– Вже осінь, і ми загалом закінчуємо ремонтний сезон-2013. Його я вважаю успішним – роботи виконані у понад 600 будинках міста. Ближчим часом плануємо організувати семінар для будинкових голів та активістів. Якщо спрацює – проводитимемо його регулярно. В листопаді на конкурсі обиратимемо підрядників 2014-го року.
На вулиці Івана Павла II завершуємо облаштування сучасного центру обслуговування. Є гарні напрацювання в інтернет-блоці. На дворі все ж XXI століття.

– Пане Вадиме, ви активний користувач соціальних мереж…

– Так, і не вважаю це шкідливою звичкою! Звісно, що читати про себе та свою роботу критичні відгуки не надто приємно. Однак доволі часто це допомагає десь щось підправити, а в чомусь – і взагалі змінити бачення. Зрештою, звернення через соцмережі допомагають і людям. Скажімо, я був свято переконаний, що мешканці будинку на Желехівського не погодяться на дольову участь з капремонту аварійного даху. Але не без помочі фейсбука таку згоду ми отримали, і вже за три тижні люди мали нову покріплю.

– В журналістику повертатись не плануєте?

– Я ніколи не забував, що моїм першим місцем роботи стала редакція новоствореної міської газети «Західний кур’єр». З пресою прямо пов’язана більша частина моєї робочої біографії. Зрештою, і зараз я залишаюсь, як ви щойно згадали, активним блогером.
Втім, так вже склалися обставини, що міський голова та депутатська більшість довірили таку масштабну та нову справу. Можливо, найважливішу у моєму житті. Переконаний, найскладніше позаду. ЄРЦ заслуговує довіри все більшої частини іванофранківців, і ще до завершення мого контракту досвід нашої комунальної реформи переймуть у багатьох містах України.
А далі – подивимось.

 

Розмовляв Ростислав ТВЕРДОХЛІБ, ЗК


Коментарі (10)

Хам 2013.09.21, 12:13
О то ви файно підмітили, що ваша робота залежить виключно від погодніх умов, дахи течуть, сніг падає, листя з дерев. Поезія
Шановний діма 2013.09.21, 12:29
А Жиди тут причому, коли ви пісяєте у під`їзді і розкидаєте бички
коментаторам 2013.09.21, 15:18
Тільки ті, які у своєму житті щось значне і суттєве зреалізували, мають моральне право ганити інших. Але, зазвичай, успішні не критикують, бо знають, що ціна успіху встелена труднощами і помилками. А ЄРЦ таки доказало свою спроможність.
Мешканець 2013.09.22, 23:25
Хто скаже, де подивитись нарахування до квартплати за поточні ремонтні роботи, які саме роботи проводились та детальний кошторис по цих робіт? Бо люди підписують папери підрядникам, а потім в рахунках досить великі суми за ці роботи
Вадим Войтик 2013.09.23, 11:11
Виконання робіт можна переглянути, наприклад, на карті. Скоро там будуть і фотозвіти з кошторисами. http://62.122.204.249/map/index21.php? d_s=01&m_s=01&y_s=2013&d_e=31&m_e=12&y_e=2013&z=15
Мешканець 2013.09.24, 01:16
Дякую, п.Вадиме за відповідь, я знав, що ви читаєте коментарі. Поки що зелені цифри на карті показують зовсім не ті будинки, до яких вони б мали належати, хоча це несуттєво. Візьмемо, наприклад, будинок по Карпатській, 14 - за серпень виконано робіт по ремонту на суму 1476 + 1045 грн. Квартир більше сотні,тобто виходить приблизно 25-30 грн за роботу з квартири. А в рахунку за квартплату сума вже 70 грн. Як це пояснити?
марія 2013.09.24, 10:57
побачила та здивувалася - згідно карти, у моєму будинку, що на на хмельницького 78 прибирають, я живу у першому під'їзді, ніякого "Прибирання підвалів, технічних поверхів та покрівель там немає" У НАШ ПІДВАЛ ЗАЙТИ НЕМОЖЛИВО, ДВЕРІ ТРИМАЄМО ВІДКРИТИМИ,БО ЗАПАХ БОЛОТА,А ПОКРІВЛІ, П.ВОЙТИК,ЦІКАВО КОЛИ ТАМ І ХТО ПРИБИРАВ ЇХ
Сергій Чирва 2013.09.24, 22:26
Сила ЄРЦ у підрядниках... Через них іде знімання грошей у мешканців через завищені кошториси, через неправомічні халявські роботи... Чого варте збирання підписів при перевірці вентдимканалів? А варте 30 гр з кожного... А хто буде проти, то відключать газ...
Олександр 2013.09.24, 23:54
Можливо, щось десь відремонтували, але коштом жильців. Те саме могли робити і ЖЕКи. А в плані прибирання прибудинкових територій роботи не видно взагалі, при тому, що плата зросла. За таку роботу має бути соромно.
ннн 2013.09.25, 09:55
по
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1754
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1099
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1354 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3882 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33943
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2940

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

400

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

820

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1788

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1137
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1159
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

693
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

568
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2051
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12260
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1562
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1349
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

626
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

321
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

391
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

436
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1327