Вадим Єремейчук: Стратегія влади - страшилка, приманка і кидок

Її активне застосування почалося з моменту всім відомого меморандуму "Ющенко- Янукович" і продовжилося під час переговорів з БЮТ про велику коаліцію. Обидві операції, як ми пам'ятаємо принесли солідні "бонуси" Януковичу.

Дивно було використовувати внутрішні напрацювання на міжнародній арені, але й тут влада отримала непоганий результат. Янукович знову став рукоподаваємим, "дотиснув" питання Тимошенко, Путін з незадоволенням, але став поступливішими. Якби не Майдан, звичайно. Але він до самої тактичній схемі відношення не має, це скоріше розглядається, як форс- мажор.

Якщо бути відвертим, то підписання з ЄС залишало не так багато шансів Януковичу на переобрання у 2015-му, і всі це прекрасно розуміли. Без звільнення Тимошенко грошей не гарантували, поле для фальсифікацій і репресій ставало вужче. А без цього 2015-й не спрацьовував, Кличко "тиснув" рейтингом.

Маючи деякий "нейтралітет ", Янукович міг би й далі торгуватися, отримуючи дивіденди від обох сторін. При цьому, зберігаючи можливість провести вибори так, як йому хочеться. Тим не менше, життя підносить свої сюрпризи , так що тепер, я впевнений , ситуація для влади Сім'ї набагато гірша, ніж була б після підписання угоди асоціації , і вони б були готові на багато чого, щоб "відкотити" ситуацію назад . Але історія умовного відмін не терпить, так що після такого струсу влада активно взялася "вирішувати" питання. Очевидно, що на озброєнні залишилася все та ж схема. Її роботу ми розглянемо на самому останньому прикладі з операцією з відставки Азарова.

 

Етап перший. страшилка

Саме звернення до обласних рад південного сходу породило страх Сєвєродонецька-2 і позначило базовий страх влади. Мова навіть не йшлося про суверенітети, а про захист конституційного ладу, але всі все зрозуміли. Це відразу вибило у трьохголової опозиції найправильніший варіант розвитку подій за принципом "стрімко увійти і швидко просуватися". Страшилкою номер два, був натяк на штурм КМДА та ймовірність силового розгону.

Безумовно , опозиція в перший же день півмільйона мітингу могла б позначити народний орган, який би почав делігімітізіровать владу. Зроби це вчасно, Азаров міг би піти. Можна було б не приймати цим органом нелегітимних рішень, але позначити план у разі провалу голосування. Цього б швидше за все вистачило.

 

Етап другий. приманка

На цьому етапі, влада відмовилася від агресії і, власне, від відповідальності. З'явилися перші відщепенці і чутки про їх велику кількість. Це знову розслабило опозицію і Майдан, як тепла вода жаб, ніхто власне і не думав в потрібному напрямку.

 

Етап третій. кидок

Це, власне, саме голосування, в якому опозиції дали покричати, але все вийшло як завжди. Голосування по відставці провалено.

 

Що маємо в результаті? Опозиція отримала "облом ", виявилася без виразної програми дій, ймовірний "бліцкріг " зірвано. Не змогли взяти владу з мільйоном чоловік на площах, не зможете і з двома. Легітимних варіантів без домовленостей з владою немає. Влада показала холоднокровний спокій і завдала першої поразки Майдану, що викликало у людей почуття безнадії. Влада отримала необхідний їй час для перегрупування і перехопила ініціативу. Боротьба перейшла в позиційну. Результат для них чудовий. Значить процес перезапускається.

Починаються натяки на репресії у вигляді судів над протестуючими, пішли перевірки ВНЗ, жорсткі заяви Азарова. Це знову «страшилка». Потім, начебто, все спостовується, і Арбузов, в стилі Януковича після попадання яйця, просить про діалог та круглому столі. Це приманка.

Що буде далі, здогадайтеся самі. Сам переговорний процес з регіонами, якщо це не їх капітуляція, може стати поразкою Майдану. Навіть Кваснєвський заявив, що якщо людей стане занадто мало, то влада з радістю застосує силу. А влада домагається саме цього.

Однак, часу надто мало, цикли доводиться запускати один за іншим, тому навіть "котята " на переговори без відставки уряду йти не хочуть. Ще не відійшли від минулого фіаско. Взяли паузу. І це дає надію. Проте, позиційно, перевага, все-таки, на боці влади. Опозиція нічого крім "взяти змором" не запропонувала, і в цій війні мязів влада, все-таки, зможе протриматися довше, розпродаючи країну, якщо буде необхідно. Від влади слід чекати подальших "гойдалок", тобто чергування "страшилок" і "приманок" з їх посиленням, щоб ввести опозицію в переговорний процес. Тобто "страшилки" будуть страшніші, можливо, підкріплені все більш жорсткими діями, а "приманки" заманливіші, наприклад можуть перевести куди-небудь Захарченка.

 

Що ж робити опозиції і як протистояти даному алгоритмі? Аналогічно, можна навіть без кидка.

Головне - це творчо сформувати реальну повістку дня. Навіть журналісти інтуїтивно це відчувають і пробують знайти адреси діячів за кордоном, а також надаючи "паблісіті" "героям" беркутівської та економічної праці. Це, безумовно, корисно, але це занадто по-дрібному, щоб переламати ситуацію. Опозиція за "страшилкою" звернулася до світової спільноти з приводу введення санкцій, але це далеко не гарантований і довгий шлях. Є ж таки і внутрішній резерв.

Наприклад, ввести термін "економічний тероризм" і створити штаб боротьби з економічною тероризмом. Це дозволяє формувати події зовсім під іншим ракурсом з натяком на реприватизацію і заявити радикальну повістку - поки без радикальних дій. Уявляєте ці промови? Пограбували і мертвих, і живих, і ненароджених. 46 мільйонів заручників, частина з них в тюрмах, насильство, скорочення населення і т.д. і т.п. Бандитський клан окупував країну, олігархія, конституційний переворот рішенням корумпованого суду. Аналогій не злічити.

Більш радикальний вуличний варіант - це роззброєння «Беркута». Брати в кільце і вимагати здати спецзасоби.

По-перше, є причина, бо міністр не поніс відповідальності, а значить від них виходить реальна загроза, яку Майдан вирішив усунути прямим народовладдям, тобто є базис. Опозиція на вулиці повинна бути активною, а не пасивною. Пісні і "селебрітіс" поки «витягують», але скільки це може тривати не знає ніхто.

 

Очевидно, що також необхідно формувати і приманки для різних груп у партії регіонів. Переходь зараз і будеш прощений. Це не популярно, але без цього все одно не обійдеться, навіть, якщо Янукович вирішить йти. Так що краще зараз. Можна запрошувати їх на майдан. Пінчук на минулому Майдані ходив навкруги, нехай зараз теж прийде. Чому звернення до силовиків є, а до великого бізнесу немає ? Це теж важливо.

Іноді, мені здається, що вся проблема лідерів опозиції в тому, що вони не грали в хардкорні ігри з багатьма користувачами. Взяли б участь у кількох кланових війнах і світогляд б змінилося. Але про це буде окрема серія статей, коли народ України переможе.


06.12.2013 Тарас Возняк 1907 0
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

355
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2253
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1670
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1955
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5569 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4088

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1069

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1075

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1593

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1076
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

826
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

692
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14501
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10347
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6012
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

566
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5309 8
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28411 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

455
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

573
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

407
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

597