Вадим Єремейчук: Стратегія влади - страшилка, приманка і кидок

Її активне застосування почалося з моменту всім відомого меморандуму "Ющенко- Янукович" і продовжилося під час переговорів з БЮТ про велику коаліцію. Обидві операції, як ми пам'ятаємо принесли солідні "бонуси" Януковичу.

Дивно було використовувати внутрішні напрацювання на міжнародній арені, але й тут влада отримала непоганий результат. Янукович знову став рукоподаваємим, "дотиснув" питання Тимошенко, Путін з незадоволенням, але став поступливішими. Якби не Майдан, звичайно. Але він до самої тактичній схемі відношення не має, це скоріше розглядається, як форс- мажор.

Якщо бути відвертим, то підписання з ЄС залишало не так багато шансів Януковичу на переобрання у 2015-му, і всі це прекрасно розуміли. Без звільнення Тимошенко грошей не гарантували, поле для фальсифікацій і репресій ставало вужче. А без цього 2015-й не спрацьовував, Кличко "тиснув" рейтингом.

Маючи деякий "нейтралітет ", Янукович міг би й далі торгуватися, отримуючи дивіденди від обох сторін. При цьому, зберігаючи можливість провести вибори так, як йому хочеться. Тим не менше, життя підносить свої сюрпризи , так що тепер, я впевнений , ситуація для влади Сім'ї набагато гірша, ніж була б після підписання угоди асоціації , і вони б були готові на багато чого, щоб "відкотити" ситуацію назад . Але історія умовного відмін не терпить, так що після такого струсу влада активно взялася "вирішувати" питання. Очевидно, що на озброєнні залишилася все та ж схема. Її роботу ми розглянемо на самому останньому прикладі з операцією з відставки Азарова.

 

Етап перший. страшилка

Саме звернення до обласних рад південного сходу породило страх Сєвєродонецька-2 і позначило базовий страх влади. Мова навіть не йшлося про суверенітети, а про захист конституційного ладу, але всі все зрозуміли. Це відразу вибило у трьохголової опозиції найправильніший варіант розвитку подій за принципом "стрімко увійти і швидко просуватися". Страшилкою номер два, був натяк на штурм КМДА та ймовірність силового розгону.

Безумовно , опозиція в перший же день півмільйона мітингу могла б позначити народний орган, який би почав делігімітізіровать владу. Зроби це вчасно, Азаров міг би піти. Можна було б не приймати цим органом нелегітимних рішень, але позначити план у разі провалу голосування. Цього б швидше за все вистачило.

 

Етап другий. приманка

На цьому етапі, влада відмовилася від агресії і, власне, від відповідальності. З'явилися перші відщепенці і чутки про їх велику кількість. Це знову розслабило опозицію і Майдан, як тепла вода жаб, ніхто власне і не думав в потрібному напрямку.

 

Етап третій. кидок

Це, власне, саме голосування, в якому опозиції дали покричати, але все вийшло як завжди. Голосування по відставці провалено.

 

Що маємо в результаті? Опозиція отримала "облом ", виявилася без виразної програми дій, ймовірний "бліцкріг " зірвано. Не змогли взяти владу з мільйоном чоловік на площах, не зможете і з двома. Легітимних варіантів без домовленостей з владою немає. Влада показала холоднокровний спокій і завдала першої поразки Майдану, що викликало у людей почуття безнадії. Влада отримала необхідний їй час для перегрупування і перехопила ініціативу. Боротьба перейшла в позиційну. Результат для них чудовий. Значить процес перезапускається.

Починаються натяки на репресії у вигляді судів над протестуючими, пішли перевірки ВНЗ, жорсткі заяви Азарова. Це знову «страшилка». Потім, начебто, все спостовується, і Арбузов, в стилі Януковича після попадання яйця, просить про діалог та круглому столі. Це приманка.

Що буде далі, здогадайтеся самі. Сам переговорний процес з регіонами, якщо це не їх капітуляція, може стати поразкою Майдану. Навіть Кваснєвський заявив, що якщо людей стане занадто мало, то влада з радістю застосує силу. А влада домагається саме цього.

Однак, часу надто мало, цикли доводиться запускати один за іншим, тому навіть "котята " на переговори без відставки уряду йти не хочуть. Ще не відійшли від минулого фіаско. Взяли паузу. І це дає надію. Проте, позиційно, перевага, все-таки, на боці влади. Опозиція нічого крім "взяти змором" не запропонувала, і в цій війні мязів влада, все-таки, зможе протриматися довше, розпродаючи країну, якщо буде необхідно. Від влади слід чекати подальших "гойдалок", тобто чергування "страшилок" і "приманок" з їх посиленням, щоб ввести опозицію в переговорний процес. Тобто "страшилки" будуть страшніші, можливо, підкріплені все більш жорсткими діями, а "приманки" заманливіші, наприклад можуть перевести куди-небудь Захарченка.

 

Що ж робити опозиції і як протистояти даному алгоритмі? Аналогічно, можна навіть без кидка.

Головне - це творчо сформувати реальну повістку дня. Навіть журналісти інтуїтивно це відчувають і пробують знайти адреси діячів за кордоном, а також надаючи "паблісіті" "героям" беркутівської та економічної праці. Це, безумовно, корисно, але це занадто по-дрібному, щоб переламати ситуацію. Опозиція за "страшилкою" звернулася до світової спільноти з приводу введення санкцій, але це далеко не гарантований і довгий шлях. Є ж таки і внутрішній резерв.

Наприклад, ввести термін "економічний тероризм" і створити штаб боротьби з економічною тероризмом. Це дозволяє формувати події зовсім під іншим ракурсом з натяком на реприватизацію і заявити радикальну повістку - поки без радикальних дій. Уявляєте ці промови? Пограбували і мертвих, і живих, і ненароджених. 46 мільйонів заручників, частина з них в тюрмах, насильство, скорочення населення і т.д. і т.п. Бандитський клан окупував країну, олігархія, конституційний переворот рішенням корумпованого суду. Аналогій не злічити.

Більш радикальний вуличний варіант - це роззброєння «Беркута». Брати в кільце і вимагати здати спецзасоби.

По-перше, є причина, бо міністр не поніс відповідальності, а значить від них виходить реальна загроза, яку Майдан вирішив усунути прямим народовладдям, тобто є базис. Опозиція на вулиці повинна бути активною, а не пасивною. Пісні і "селебрітіс" поки «витягують», але скільки це може тривати не знає ніхто.

 

Очевидно, що також необхідно формувати і приманки для різних груп у партії регіонів. Переходь зараз і будеш прощений. Це не популярно, але без цього все одно не обійдеться, навіть, якщо Янукович вирішить йти. Так що краще зараз. Можна запрошувати їх на майдан. Пінчук на минулому Майдані ходив навкруги, нехай зараз теж прийде. Чому звернення до силовиків є, а до великого бізнесу немає ? Це теж важливо.

Іноді, мені здається, що вся проблема лідерів опозиції в тому, що вони не грали в хардкорні ігри з багатьма користувачами. Взяли б участь у кількох кланових війнах і світогляд б змінилося. Але про це буде окрема серія статей, коли народ України переможе.


06.12.2013 Тарас Возняк 1189 0
06.12.2021
Уляна Мокринчук

Магія залаштунків сцени, актор - професія чи захоплення, а може діагноз? Хто вони молоді "служителі театру", які вони в повсякденному житті. Фіртка зазирнула у світ мистецтва та спробувала знайти відповіді на ці питання.

402
01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

843
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1662
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2323
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

4287
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

3785

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

548

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

1697

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

15662 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

2670
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

1795
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7469
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16404
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

565
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

6061
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7550 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

7863
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3373
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

459
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

609
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2628
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3245