В'ячеслав ЖЕГАР: Туристів з Росії в Карпатах більше немає

 

/data/blog/75654/0a8978fede0c08c42b7fe16856dc5e25.jpg

 

В'ячеслав Жегар – професійний мандрівник і організатор активних турів в гори. Перший похід здійснив по воді з батьками в 5 років. З 16-ти до 23-х років професійно займався альпінізмом.

 

З 12-ти досліджував рідні краї, безкоштовно їздячи на електричках. У 14 років сам їздив поїздами до батька на роботу в Тюменську область. Багато їздив автостопом по Європі. Кілька років жив у Данії та Словаччині. Добре знає Азію, включаючи Далекий Схід.

 

У 2000-х роках почав займатися організацією походів і активних турів. Спочатку працював з іноземцями, пізніше – з українськими, російськими і білоруськими клієнтами. З 2011 року розширив свою сферу діяльності на закордонні тури, вийшов з Карпат і організовував та проводив тури в Туреччині, Норвегії, Непалі, Індії, Австрії, Італії, Польщі і Грузії, на Кавказі, Хібінах та Канарських островах. Вважає, що такий активний вид відпочинку найкраще запам'ятовується і є найбільш цікавим.

 

– Що тебе жене із затишного дому? Звідки така тяга до мандрів, адже твої подорожі досить складні і не завжди комфортні?

Вдома не завжди затишно: багато шуму, інтернет, діти тощо. Буває затишніше в наметі під дощем. Люблю спокій і красу природи. Ну, і ще це моя професія на цей момент.

– Ти подорожуєш вже кілька десятків років. Чи сильно природа змінюється під впливом цивілізації, наприклад, в Карпатах?

Думаю, не дуже. Крім великих вирубок і куп сміття із пластикових пляшок повсюдно, особливо на популярних стоянках. Хіба що район «Буковеля» і Яремче став виглядати, як Польща.

– Хто в основному смітить у горах, на твою думку: туристи чи місцеві? І як з цим боротися?

Місцеві смітять більше, далі – псевдотуристи, які виїхали побухати, і мінімально – справжні подорожуючі. Як з цим боротися? Штрафувати на великі суми. І почати із звалищ під Фраником.

– А яка причина того, що місцеві смітять найбільше, хоч вони там живуть?

Місцевих вчать, як поклонятися богам, любити Україну, а як прибирати за собою лайно, їх не вчать. Всі знають, що треба знімати шапку перед капличкою, бухати на свята, але ніхто не розуміє, що пластик треба забирати з собою. Вирішити цю проблему можуть тільки штрафи і освіта в школі. Поки народ вважає, що природу треба експлуатувати по максимуму, що все створено для людини – і брати наші менші, і природа – це лише декорація, треба штрафувати!

– Чи існує практика у тебе в поході з туристами прибирати сміття, залишене не вами?

Завжди! Пластик спалюємо, їстівну органіку – в кущі. Банки жерстяні за один-два роки розкладаються. В обід у нас консервів немає, тільки сало, сир і хліб. Одяг спалюємо за ритуалами поклоніння місцевим духам природи.

– Ти багато подорожував автостопом. Розкажи детальніше про ці подорожі, країни, їхні особливості, дай корисні поради автостоперам.

Переваги автостопу: це безкоштовно; є можливість поспілкуватися з цікавими та відкритими людьми; краще пізнається країна. Недоліки: довго стояти; ризик зустріти маніяків; можливість опинитися далеко від залізничної станції і зупинок, в чистому полі. У Північній Європі можна використовувати англійську, у Німеччині теж. У Південній та Східній Європі потрібно знати місцеві мови.

Для подорожі автостопом рекомендується мати з собою намет і спальник максимально легкі, тоді стоп буде комфортний, інакше доведеться ламати голову, де заночувати.Добре мати ще казанок і примус для приготування гарячої їжі. Купувати продукти можна в супермаркетах – це недорого. Дівчатам по одній краще не їздити.

Можна і потрібно говорити, що ви з України. Люди можуть висловити співчуття і дати вам грошей або погодувати, просити не потрібно – самі дадуть. Якщо запитають, коли ви їли, потрібно задуматися і сказати: «Не пам'ятаю». Тоді можлива гуманітарна допомога. Якщо нічого цього вам не потрібно через гордість, розповідайте, що у вас вдома великий особняк і машина, а це просто спорт.

Теоретично, на стопі можна знайти корисні знайомства, чоловіка або дружину, роботу або клієнтів. Якщо автостоп не йде, а грошей мало, спробуйте їздити в поїздах безкоштовно.  Це теж працює в Західній Європі.

Словом, досвід цікавий, варто спробувати. Легкість автостопу за 5-бальною системою у тих країнах, де я побував: Німеччина – 5; Польща, Туреччина, Норвегія Словаччина, Чехія, Абхазія, Грузія – 4; Росія, Білорусь, Швеція, Данія – 3; Італія – 2.

– А чому Італія отримала двійку?

Бо там я цілий день стояв, і ніхто мене не підібрав (сміється).

– Розкажи про найцікавіші випадки і зустрічі.

У Польщі зупинив одного разу мужика. Говорив з ним ламаною польською, він спочатку з підозрою дивився на мене. Через 10 хвилин пом'якшав, через годину запросив поїсти в кафе, а до вечора його симпатія до мене так зросла, що він запросив мене заночувати до себе додому. А вранці дав грошей на поїзд.

Недавно теж поляк сам вночі зупинився, нагодував піцою, запросив у басейн і допоміг влаштуватися на ночівлю в автобусі на заправці. Поляки – сердечні люди! У Швеції ж якийсь тип пропонував зніматися в еротичному фільмі, я ж відмовився з моральних міркувань.

– А де найагресивніші люди?

На стопі агресивних нема, такі не зупиняються!

– Ти зараз водиш туристів різними маршрутами, розкажи детальніше про цю діяльність.

Я воджу туристів як по Карпатах, так і горами інших країн. Можу сказати, що кращого відпочинку для розуму і корисного навантаження для тіла не придумати. Свіже повітря, здорове харчування, помірні фізичні навантаження, естетична насолода природою. В горах все прекрасно: і види грандіозних хребтів, і дзюрчання струмочка, і могутні лісові дерева. А ще тепло вогнища та приємні співрозмовники, які ділять з вами труднощі і насолоди походу. Цікаві бесіди біля багаття, справжня втома ввечері перед сном, відсутність комп’ютера і телевізора, тещі і дружини – все це створює здорову атмосферу, яка ефективно лікує будь-який невроз. Це ніколи не забудеться, і ви захочете приїхати ще.

– Ти водиш туристів з різних країн, з ким найприємніше працювати, а з ким гірше?

Мені нормально з будь-якими клієнтами, незалежно від країни. Неприємно ходити з дебілами, енергетичним вампірами і садистами.

– Ось зараз війна, як із туристами з Росії?

Туристів з Росії в Карпатах більше немає. За кордоном вони ще трапляються. Якщо бути нормальною людиною і нормальним співрозмовником, можна говорити на будь-які теми і знаходити нові невідомі грані й точки зору, включаючи війну.

– Є всім відомий міф про російських туристів за кордоном і про їх хамство. Як би ти прокоментував це?

Нічого не можу про це сказати. На цей момент найгірший турист був із Сум та дві жінки з Києва. З росіянами була тільки проблема в тому, що вони зациклені на великій Росії і американській загрозі, це все.

– Про які країни ти мрієш? Куди ще хочеш потрапити?

Моя улюблена країна – Норвегія, я там був і поїду ще. А мрію... Та немає такого місця вже! Не проти поїхати в Південну Америку, США, на Кариби. Але не мрію, просто не проти (сміється).

Взагалі, нема такого, про що я мрію. Просто хочу вийти... з кола страждань і сансари! Хотів би, щоб мені траплялися адекватні клієнти, була гарна погода і красиві дівчата! Так що звертайтесь в разі чого. Мій сайт – http://www.touring.net.ua. Запрошую всіх взяти участь у наших походах!

 

 

Розмовляв Влад ТРЕБУНЯ, ГК


29.04.2015 Влад ТРЕБУНЯ 2068 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

998
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2760
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

954
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1019
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1020 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3060 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

871

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

759

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1076
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

118
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2315
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15054
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7367
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

801
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

363
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

277
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

365
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

640
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1097