В обласному центрі Прикарпаття відбудуться "Дні Донора"

 

У критичні для здоров’я моменти ми вимушені звертатися по допомогу до іншої людини: рідного або чужого, який віддасть нам частинку себе.

 

Саме в даруванні і поміщений частковий сенс слова «донор».


Донорство крові виникло понад 100 років тому після відкриття Ландштейнером груп крові. При його організації відзначали труднощі із залученням донорів.

 

Спочатку для здачі крові запрошувалися родичі пацієнтів. Масове донорство в Україні було розпочате у 30-ті роки ХХ ст. Протягом 60–70 років ХХ ст. завдяки зусиллям працівників служби крові було досягнуто значних успіхів у гематології, хірургії, онкології, трансплантології тощо. Наприкінці 80-х — на початку 90-х років ХХ ст. пропаганду донорства було занедбано.

 

В даний час в лікувальній практиці застосовують, в основному, компоненти крові, які отримують як наслідок сучасних технологій переробок крові на станціях переливаня: еритроцитарна, лейкоцитарна, тромбоцитарна маса; сироватка крові; плазма крові; фібриноген; кріоприципітат; сироватки крові та ін.. Виготовляють також окремі імуноглобуліни: анти стафілококовий, природній. Ряд захворювань гематологічного, онкологічного характеру вилікувати без застосування крові та її компонентів неможливо. А при гострій крововтраті, спричиненій травматизмом чи захворюваннями, переливання крові є інколи єдиним способом зберегти життя людини.

 

Донорство у нашій країні, на жаль, стало проблемою хворих та лікарів, а не справою суспільства. Населення малообізнане у питанні донорства крові у зв’язку з недостатнім висвітленням цієї проблеми в засобах масової інформації. Про гостру потребу донорської крові більшості нашого населення стає відомо лише тоді, коли біда стукає в двері їх дому — близька людина потрапляє на операційний стіл, у дружини тяжкі пологи, дитині необхідна багаторазова гемотрансфузія, пише "ЗК".

 

У розвинених країнах донорство крові здійснюється головним чином на безоплатній основі. Це досягається завдяки високому престижу такої форми прояву милосердя, пропаганди донорства і заохоченню безоплатних донорів. В Україні з добровільним донорством справи йдуть значно гірше. За останні 20 років кількість донорів зменшилась біль ніж у двічі. Брак донорської крові приводять до зростання рівня смертності.

 

З метою заохочення населення до здачі крові або плазми крові законодавчо передбачені відзнаки та нагороди особам, які беруть активну участь у донорському русі. Донори, які безкоштовно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разів, відповідно до статті 12 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» нагороджуються відзнакою «Почесний донор України».

 

Донорам, які здали кров або плазму крові 100 і більше разів, присвоюється звання «Заслужений донор України». На сьогодні посвідчення «Почесний донор України» мають майже 100 тис. донорів, звання «Заслужений донор України» — 60 осіб. А донору з Дніпропетровська Володимиру Костянтиновичу Ніколаєву, який здав кров та плазму крові більше 500 разів, присвоєно звання «Герой України».

 

За минулий рік 3544 донори міста, в числі яких медичний персонал, здали кров безкоштовно, що становить 72,3% від затвердженого плану. Проблеми донорства у місті стали одним із першочергових питань на останніх нарадах міського голови Віктора Анушкевичуса. Головний лікар міста Тарас Масляк, а також міський позаштатний спеціаліст з переливання крові Ярослав Козань наголошують на проблемі залучення до донорства  працівників підприємств, викладачів та студентів навчальних закладів. Виконавчий комітет вважає, що план донорства (4300 донорів) на 2013 рік може бути виконаний, навіть перевиконаний.  Тому результатом обговорення цього питання стало рішення про звернення до керівників установ міста щодо проведення «Днів Донора» у їхніх закладах. А всіх небайдужих громадян медики закликають долучитися до лав донорів. 


17.02.2013 2255 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

742 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2205
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33478
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2364
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3079
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5232 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

440

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1236

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

796

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

1004
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

322
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

611
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

666 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1190
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

991
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1088
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

854
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30235 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

957
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3947
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

531
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

565