Працівники Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти знайшли спосіб, яким за допомогою мобільного телефону можна «поставити на коліна» зовнішнє незалежне оцінювання.
ЗНО-2012 показало, що кількість порушень на пунктах тестування в порівнянні з минулими роками значно зменшилась. Також збільшився рівень дисциплінованості абітурієнтів – все менше дітей запізнюються на ЗНО і забувають вдома необхідні документи. Але абітурієнти продовжують намагатися використати шпаргалки та довідкову літературу у вбиральнях та коридорах пунктів тестування. Так само, як і намагаються «схитрити» мобільними телефоном. Такі результати спостереження за ходом ЗНО громадянської мережі «Опора», волонтери якої «накрили» 50% пунктів тестування по всій країні.
В Івано-Франківському регіональному центрі оцінювання якості освіти ввели додатковий захід безпеки. Про місце проведення тестування вчителів повідомляли на допомогою смс-сповіщення за 36 годин до початку іспиту. А абітурієнтам за 2 години до ЗНО присилали смс-повідомлення з нагадуванням про заборону використання мобільних телефонів, попередженням про рейд мобільних груп з металодетекторами та побажанням чесної здачі іспиту. Крім цього, абітурієнти підписувалися під листом, який роз’яснював заборону використовувати мобільні телефони.
Саме використання металодетекторів стало цьогорічним нововведенням. В Івано-Франківській області таких пристроїв було лише два. Тому абітурієнтів перевіряли мобільними групами. Проте такий захід відривав абітурієнтів від роботи над завданнями. А критики металодекторів говорили про створення абітурієнтам стресових ситуацій. Натомість, керівник Івано-Франківського ЦОЯО Богдан Томенчук вважає, що жодних стресових ситуацій не створюється, адже той, хто телефон не використовує, боятися металодетектора не буде. Зрештою, використання металодетекторів стало обов’язковою умовою. Інакше існувала небезпека провалу зовнішнього незалежного оцінювання…
Богдан Томенчук прихильник роботи на рівні загальної довіри. В одному з минулих інтерв’ю він виступив проти використання металодетекторів та запевнив, що абітурієнти – не терористи. Цієї думки він дотримується і досі, проте таки дав вказівку використовувати металошукачі. «Цього року виникла підозра, що абітурієнти додумалися до однієї схеми, коли за допомогою мобільного телефону можна поставити цілу систему зовнішнього незалежного оцінювання «на коліна». Тому ми взялися боротися про телефонів. На щастя, до цього ніхто не додумався» - пояснює Богдан Томенчук.
Про систему яка здатна «обезголовити» ЗНО працівники Івано-Франківського центру оцінювання якості дізналися 4 роки тому. На неї наштовхнулися, коли розробляли систему смс-оповіщення. І якщо її використовувати в інший спосіб – крах тестування не уникнути. Тут, за словами Томенчука, альтернативи використання метало детекторів немає. Або металошукачі, або совість. На наявність останнього в сьогоднішніх абітурієнтів сподіватися марно. «Це реальна загроза, яку можна уникнути лише відсутністю мобільного телефону. Інакше це є крах системи» - вважає керівник Івано-Франківського ЦОЯО Богдан Томенчук.
Наразі Богдан Томенчук працює над удосконаленням системи зовнішнього незалежного оцінювання. Він запевняє, що використання детекторів мало на меті не виловити дітей на хитрощах, а показати, що тестування на Прикарпатті йде чесно і його результати не можна піддавати сумніву. В підсумку, в Івано-Франківській області за допомогою метало детектора не знайдено жодного мобільного телефону.
«Я і далі дотримуюся думки, що абітурієнти – не терористи. Але якщо знайдеться хтось, хто захоче вкинути ложку дьогтю в діжку меду, то ми знайдемо важелі впливу. Впевнений, що повністю чисте і прозоре ЗНО буде вже наступного року» - говорить освітянин.