
25 грудня о 15.00 в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки відреставрованих сакральних творів у рамках відзначення 5-річчя проекту "Врятуймо скарби разом".
Домінантою виставки буде релікварій Святого Пантелейомона 1889-року. Релікварій Святого Пантелейомна -- це дерев’яна скринька, у якій вірогідно зберігалися мощі святого, передає Фіртка з посиланням на ГК.
"На стінках релікварію є зображення Божої Матері, Святого Пантелеймона та розп’яття. З написів грецькою мовою наразі вдалося розшифрувати дату - це або 1749 або 1889 рік", - розповіів на прес-конференції організатор проекту, реставратор Валерій Твердохліб. - Такі речі робили монахи у монастирях. Ікони намальовані на фоні морських пейзажів, на узбережеі видно ще кілька церковних споруд, що дає підставу думати, що монах міг малювати це просто з вікна монастиря. Грецька мова підказує, що цей мощовик могли намалювати монахи Афо".
Ці гіпотези ще потребують наукового підвтердження. Мощовик міг потрапити у краєзнавчий музей у 80-их роках, коли радянська влада закривала церкви і з конфіскованих об’єктів дозволяла працівникам музеїв відбирати у фонди найцінніші речі. Простежити, з якої церкви цей релікварій наразі не вдалося. Директор краєзнавчого музею Ярослав Штиркало каже, що релікварій Святого Пантелеймона - один з найцінніших об’єктів скаральної колекції музею.
В той час, як держава не виділяє коштів на реставрацію, завдяки благодійно-мистецькому проекту "Врятуймо скарби разом" десятки ікон та сакральних скульптур отримали нове життя. Їх, а також фотографії Юрія Бакая з процесу реставрації, можна буде побачити на виставці, присвяченій 5-річчю проекту.
Святий Пантелеймон є відомим цілителем та пркорвителем воїнства. Цей факт підштовхнув організаторів проекту присвятити цьогорічну виставку допомозі українським воякам, які зараз вооюють на Сході.
Відтак, усі бажаючі зможуть скласти добровільні пожертви у спеціальну скриньку в музеї або помилитися до Святого за здоров’я українських вояків.