В Івано-Франківську та Долині виступатимуть всесвітньовідомі голландські хорові колективи

 

 

Вони відзначатимуть знаменну дату: 100-ліття з дня народження почесного громадянина міста Долина, маестро Мирослава Антоновича.
 

Голландські хорові колективи, які відомі на весь світ своїми душевними співами та тим, що славлять українську культуру, зовсім скоро  – у  травні цього року приїдуть з концертною програмою до нашої країни. У їхньому репертуарі – проникливі літургійні та унікальні  народні твори, які залишають свій слід глибоко в серці кожного слухача.

 

Цьогоріч, 1 березня, минуло б 100 років з дня народження доктора Мирослава Антоновича, великого українця, музикознавця, композитора, оперного співака, засновника двох унікальних голландських колективів – чоловічого Візантійського хору та хору імені М.Лисенка.

 

Народився Мирослав Антонович і провів своє дитинство у місті Долина, навчався у Львові, але більшість свого життя провів у Нідерландах, де залишив велику творчу спадщину у сфері теорії та практики музикології, зокрема хорового мистецтва.  З-під пера  Мирослава Антоновича вийшли роботи про східно- та західноєвропейську музику. У міжнародних музичних виданнях публікувались його статті. Він також читав лекції на конгресах музикознавців в Утрехті, Оксфорді, Зальцбурзі, Нью-Йорку.

 

Ще з самого початку був диригентом хорів, у яких співав. Любов до України, її культури та милозвучних пісень переповнювала його. Саме тому, коли він вчився в Утрехтському університеті, Мирослав Антонович вирішив створити хор, який складався б виключно з голландців – чоловіків, але співав би на Богослужіннях українською мовою у візантійському обряді. Звідси й назва «Візантійський хор». Метою його створення було відкрити голландцям красу східного обряду та культуру українського народу. 28 лютого 1951 року відбулася перша репетиція, а вже через два місяці хор відспівав у каплиці шпиталю св. Антонія в Утрехті першу Службу Божу. Звістки про хор швидко поширилися в Голландії та за її межами.

 

Візантійський чоловічий хор з Утрехту є живим доказом твердження, що музика має успіх там, де слів замало, що вона переходить національні, культурні та лінгвістичні кордони. Бо хоча Візантійський хор співає майже виключно українську музику, між хористами, крім диригента не було і немає ні одного українця. Повний склад хору налічує сорок голландців різних професій, котрих зачарувала українська пісня і які під умілим вишколом маестро Антоновича так удосконалили її виконання, що стали одним із кращих хорів Європи та безперечно заслужили собі на назву «голляндські козаки».

 

Від часу свого заснування хор майже без перерви пропагує українську пісню концертами в Амстердамі, Роттердамі, Люксембурзі, Парижі, Римі, Брюсселі, Кельні, Мюнхені. Він підкорював своїм співом публіку Західної Європи, США, Канади. Де б хор голландських козаків не виступав – його приймали з відкритим серцем та величністю за пропаганду української хорової культури. Під керівництвом Мирослава Антоновича, який був диригентом колективу понад 40 років, хор дав понад 3000 концертів. Колектив мав також цілий ряд передач по радіо з Голландії, Німеччини, Англії, Італії та інших країн, наспівав цілий ряд довгограючих платівок.

 

Не менш відомий хор імені Миколи Лисенка, який Мирослав Антонович заснував 1996 року. 16 травня 1998 року співаки дали перший концерт у церкві св. Яна в Утрехті. Програма концерту включала українські літургійні та світські співи, а також фрагменти українських опер.

 

Хор імені Лисенка налічує 40 співаків – чоловіків та жінок, – які разом підтримують та промоціюють світові українську культуру, хоча усі корінні голландці. Доктор Мирослав Антонович та пан Паул Гаккеннес  упродовж десяти років були художніми керівниками хору. За роки існування колектив відвідав багато країн світу та чотири рази виступав в Україні, в тому числі з величезним турне по всій країні (від заходу до сходу:Долина-Вінниця, Черкаси, Кривий Ріг-Донецьк). Репертуар хору постійно оновлюється, а його концерти завжди збирають аншлаги.

 

У 2006 році  Мирослав Антонович відійшов у вічність. Паул Гаккеннес шукав альтернативи, як далі продовжувати діяльність хору. Через декілька місяців новим керівником стала пані Ірина Горванко. За її керівництва хор ім. М. Лисенка зробив помітні поступи, особливо в українській мові, та збагатився новими піснями. Далі з часом диригенти змінювались і зараз хором диригує – п. Інна Огарок  – уродженка м. Донецька, в 1988 році закінчила школу культурної освіти в Донецьку як хоровий диригент і культурний-асистент, в 1998 році здобула освіту хорового диригента і професора хорових дисциплін в Державному інституті культури в Харкові. З 2008 по 2010 році навчалася в Міжнародному університеті Бреда (NHTV), що спеціалізується на управлінні дозвіллям.  Упродовж останніх років поєднує діяльність з різними хорами і танцювальними ансамблями, як диригент, художній керівник,  виконавиця,  тур-менеджер. Із 2014 року  працює диригентом хору ім. М. Лисенка.

 

Візантійським хором зараз диригує пані Ірина Горванко, уродженка Івано-Франківська, – віддана українській музиці людина, яка у 1993 році закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Після переїзду до Нідерландів вона навчалася у Брабантській консерваторії в місті Тілсбург за спеціальністю хоровий диригент.

 

Голландський хор ім. Лисенка разом з Візантійським хором з Утрехта гастролюватимуть містами України з 22 по 29 травня. Виступатимуть вони у Львові, Івано-Франківську та у Долині.

 

В Івано-Франківську концерт відбудеться 25 травня, у місті Долина – 27 травня.


20.04.2017 622 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9413 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1237
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

645
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5737
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1554
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1418

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

491

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1306

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1140

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1035
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

383
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

459
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1399
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

453
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

724
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5769
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

477
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

341
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

669 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1114
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

969