22 червня Івано-Франківський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з Обласним наркологічним диспансером до Всесвітнього Дня боротьби з наркоманією провели круглий стіл на тему: «Співпраця державних та громадських організацій у профілактиці вживання наркотиків».
Мета круглого столу - ефективна взаємодія та співпраця громадських та державних організацій у сфері профілактики вживання наркотиків.
В роботі круглого столу взяли участь партнерські урядові та неурядові організації, що працюють в даній проблематиці (ВБНОН УМВС області, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управління у справах сім’ї, молодіжної та тендерної політики, молодіжний міськвиконком, центральна міська клінічна лікарня, департамент соціальної політики, управління освіти, кримінальна міліція і справах неповнолітніх; ГО «Віра в майбутнє», «Пласт», обласна та міська організації Товариства Червоного Хреста, Реабілітаційний центр «Захід-шанс», «Закон і порядок».
Протягом 8 років в м. Івано-Франківську диспансерна група наркоманії зросла на 103 % і станом на 01.01.2011 р. становить 491 особу. Це свідчить про стрімкий ріст наркоманії у місті.
Також занепокоєння викликає ріст профілактичної групи наркоманії, яка збільшилась в 12 разів і станом на 01.01.2011р. становить 505 осіб проти 41 особи в 2003р.
Треба відмітити, що кiлькiсть наркозалежних з кожним роком збільшується, а їх вiк - зменшується. Наркоманiя молодшає i затягує у свої тенета все бiльше й бiльше людей вiком вiд 16 до 20 рокiв. У деяких сiм’ях iснують поколiння наркоманiв, де наркотики вживають i дорослi, i діти.
Схильність до наркотичної залежності властива людям різною мірою, однак визначити її заздалегідь практично неможливо, тому єдиною гарантією може бути лише категорична відмова від спроб вживання наркотичних засобів.
Проблема наркоманії тісно переплетена з ВІЛ-інфекцією, одним з шляхів передачі якої є ін’єкційне введення наркотиків, крім того для даної категорії осіб є типовою ризикована поведінка. Спостерігається поширення вживання наркотиків, а також високий рівень сексуальної активності серед підлітків та молоді. Тому на часі стоїть питання поліпшення санітарно-просвітницької роботи у місті, внаслідок чого підвищиться свідомість населення щодо заходів профілактики ВІЛ-інфекції.
Вагомим фактором у роботі з проблем наркоманії та ВІЛ-інфекції є колізії чинного законодавства, що гальмують чи унеможливлюють якісне надання послуг та зняття стигми і дискримінації щодо даних уразливих груп.
З метою подолання бар’єрів у наданні та збільшенні комплексу послуг є актуальною робота громадських організацій, в основі якої є спілкування з безпосереднім оточенням отримувачів послуг. Ключовим моментом протягом останніх років є зростаюче лідерство, адвокація та професійна спроможність неурядових організацій.
Саме з цією метою була створена громадська організація «Консультативно-реабілітаційний центр «Право на життя», головною метою якої є забезпечення та захист законних соціальних, економічних, професійних та інших інтересів її членів, а також: сприяння розвитку медичних та соціальних програм зменшення шкоди та замісної терапії, впровадженню нових підходів первинної, вторинної та третинної профілактики ВІЛ-інфекції, інших соціально-небезпечних хвороб та СНІД-асоційованих захворювань серед людей, які вживають наркотичні речовини.