В Івано-Франківську розпочали боротьбу за збереження архітектурного обличчя міста. Перший крок - примусовий демонтаж вивісок, які не відповідають вимогам порядку їх розміщення.
Сьогодні у обласному центрі працівники КП «Івано-Франківський міський рекламно-інформаційний центр» розпочали роботу з демонтажу вивісок в центральній частині Івано-Франківська, на площі Ринок (біля Ратуші) з будинку №2, який є архітектурним надбанням міста.
Свого часу, міська влада дала підприємцям рік, аби вони за цей час змінили всі вивіски та привели їх у належний стан.
За словами директор рекламно-інформаційного центру Вікторії Шахоріни, вивіски повинні бути виготовлені лише з природних матеріалів та мати колір, який відповідає тону фасаду будинку. Оскільки підприємці не виконали вимоги, то владі довелось вдаватися до більш радикальних методів.
«Є рішення виконавчого комітету про примусовий демонтаж вивісок, так як було прийнято рішення виконкому у 2011 році про порядок розміщення вивісок саме в історико-архітектурній зоні міста. Були проведені громадські слухання, дотримані всі вимоги і на той час, жодних заперечень не було. Підприємцям дали рік на виконання рішення. Проте, на сьогодні, жодна вивіска за цей час не помінялася. Саме тут, у історико-архітектурній частині міста, вивіски повинні бути виготовлені з дерева, металу, скла або їх імітувати, також має бути відповідність кольору вивіски до фону фасаду», - пояснює Вікторія Шахоріна.
Самі ж підприємці обурені такими діями комунальників та запевняють, що мають всі дозвільні документи на встановлені вивіски.
«Є тут момент, коли вивіска не вписується в архітектурний ансамбль. Але комунальне підприємство немає право самостійно вчиняти такі дії, на це є відповідні органи. Я вважаю, що якщо є та реклама чи вивіска, яка не відповідає історичному центру міста, то вони повинні звернутися до суду, тільки тоді, згідно його рішення, демонтувати вивіски. Більше того, ми вже не раз переробляли вивіски і сьогодні у нас є погоджені на них документи», - скаржиться Микола Ладовський, пишуть Версії.
У Вікторії Шахоріни на це є свій аргумент.
«Ті вивіски, які зараз є не були встановленні незаконно, але вони повинні відповідати певним нормам, які прийняло місто», - каже пані Вікторія.
Проте, довго працювати представникам рекламно-інформаційного центру не довелося, після того, як була демонтована перша вивіска, інші підприємці перекрили власними автівками дорогу до будинку.
Вікторія Шахоріна наголошує, що у будь-якому випадку роботи з демонтажу будуть продовжуватися.
«Сьогодні, нам абсолютно перешкоджають роботі, поставили машини перед вишкою. Та ми знайдемо інший шлях, можливо перекриємо на день площу Ринок, тоді зможемо спокійно працювати», - додала Вікторія Шахоріна.
Версії поцікавилися, що з цього приводу думає Ігор Панчишин, начальник відділу охорони культурної спадщини міськвиконкому. З його точки зору, у ситуації яка склалася, частково винна і сама влада, яка свого часу видавала дозволи на розміщення цих вивісок.
«Насправді у місті з рекламою та вивісками повна каша. Вони не відповідають ні будинкам, ні стилю міста. Люди вже перейшли поріг. До тепер, погоджували та вбудовували неадекватні речі, на це були свої причини, - не було генплану, не було історико-архітектурного плану, який би це регулював. Окремі речі сьогодні зруйнували стратегію міста. Звичайно, такі вивіски не відповідають засадам структури міста. Це буде болісно, але потрібно щось робити», - вважає Ігор Панчишин.
На разі конфлікт між комунальниками та підприємцями триває і жодна зі сторін не збирається поступатися.