
5 грудня, о 18.00 у книгарні "Є" відбудеться презентація книги літературознавця, харизматичного викладача Франкового університету у Львові Ростислава Чопика "Менталітети".
Чому Іван Айвазовський став мариністом усіх часів і народів ? Чому Микола Гоголь зазнавши найвищої слави відмовився від усьго написаного? Чому росіянка Марко Вовчок стала класиком української літератури? Чому гуцул звучить гордо? Скільки століть Майданові? Що сказав би Тарс Шевченко про сучасні наші реалії?
Після тривалої перерви львівський літературознавець Ростислав Чопик видав нову книжку.
Читачі попередніх книжок Р. Чопика – «Переступний вік. Українське письменство на зламі ХІХ-ХХ ст.» (1998) та «Ecce Homo! Добра звістка від Івана Франка» (2002) – знають, що автор наділений умінням бачити аналізовані речі в комплексі, наскрізь: добре помічає зв’язки між окремими творами того чи того письменника, відчуває контекст, а до того ж володіє самобутнім стилем. Його праці мають дослідницький характер і зазвичай пропонують свіжі, несподівані ракурси інтерпретації, а читаються, немов художнє письмо.
Нова книжка має назву «Менталітети». На відміну від попередніх, це видання зорієнтоване не тільки на філологічну аудиторію. «Менталітети» – альбомного формату збірка есеїв, у якій автор виходить за межі літературознавства і вільно рухається думкою понад просторовими та часовими рамками. Живопис Гайвазовського, фільми Аменабара і Бортка, творчість Гоголя, Марко Вовчок, Ліни Костенко, різні моделі сприйняття України очима польських (і не лише польських) письменників, Донбас і Галичина, Росія і Крим, Європа і Османська імперія, Тарас Шевченко в контексті Революції гідности і Михайло Сорока в контексті боротьби за людську гідність у радянських таборах і на Великій зоні… На перший погляд, дуже розрізнені теми, але якимось дивом вони перетікають одна в одну, резонують, так що за окремими есеями відчутно загальний сюжет.