В Івано-Франківську подискутують про «(Не)задоволення публічними просторами»

 

/data/blog/127268/c64c5e8107e50936078576d95eb3cfeb.jpg

 

Що таке публічний простір? Які характеристики успішного, «дієвого» публічного простору? Які функції він виконує в соціальному, символічному та політичному вимірах? Чому у світі, особливо в Україні, зявляється дедалі більше незадоволення станом публічних просторів? Чи може зарадити цьому place-making, і яка в цьому роль таких громадських ініціатив?

 

Фонд ім. Г. Бьолля і платформа «Тепле Місто» запрошують долучитися до дискусії «Що таке публічний простір?», яка відбудеться в рамках презентації наукової збірки «(Не)Задоволення публічними просторами».

 

«(Не)задоволення публічними просторами» — це третє видання із серії урбаністичних студій. Над ним упорядники Світлана Шліпченко й Ігор Тищенко спільно з Центром урбаністичних студій НаУКМА працювали понад два роки. В Івано-Франківську цю новинку, що вийшла у видавництві «Всесвіт», представлять редактори збірки — Ігор Тищенко, проектний координатор CEDOS, редактор інтернет-журналу Mistosite, та Юлія Попова, координаторка програми «Сприяння демократії» Фонду ім. Г. Бьолля в Україні. Вони розкажуть про актуальність видання, дослідження міста, зокрема тенденції у розвитку його громадської складової. Тож захід буде цікавим як для урбаністів, архітекторів, соціологів, активістів тощо, так і для широкої громадськості, бо кожен із нас щодня є користувачем публічного міського простору, виходячи за поріг свого дому.

 

Збірка об’єднала понад 20 критичних статей авторів з України, США, Австралії, Індії, Нігерії та Греції. У центрі їхньої уваги — осмислення і переосмислення політичної ролі публічних просторів міста як найхарактерніших вимірів урбаністичного способу життя. І мова не лише про політичні зібрання, а насамперед про «політику простору»: зміну значень і пам’яті, образу та функцій громадських просторів, не/присутність певних груп і спільнот у цих просторах і боротьбу за них. Видання має п’ять розділів, кожен із яких присвячено певному концептуальному виміру міського громадського простору: Революція, Політики, Трансформації, Історія, Образ-Проект.

 

Автори статей пояснюють, як на громадський простір впливає комерціалізація, «ідеологія» споживацтва й сучасні інформаційно-комунікаційні технології. Ще один акцент видання — звязок публічного простору з демократією і реалізацією громадянських прав. Кілька текстів присвячені подіям Євромайдану в Україні — як яскравому прикладу повернення й віднайдення публічності саме на головному майдані країни, а також Міжнародному конкурсу «Територія гідності» (на концепцію оновленого простору в центрі Києва із меморіалізацією подій Революції Гідності), котрий став для України успішним прецедентом колективного формування візії майбутнього простору. Про те, як Майдан Незалежності взимку 2014-го перетворився на місце не тільки політики і протесту, а й скорботи, міркує професорка Пенсильванського університету Кетрін Ваннер. Інші автори аналізують тенденції трансформації публічних просторів у Києві, проблему переосмислення пострадянського спадку (явище «леноніпаду» тощо).

 

Збірка ознайомлює і з досвідом перетворення постіндустріальних об’єктів, переозначення функцій та образу публічних просторів. Скажімо, Індія, де попри активні урбанізацію та глобалізацію публічні міські простори все ще залишаються «не для жінок». Або ж США: «тиха революція» в Лос-Анджелесі у жовтні 2010 року, коли пішоходи, велосипедисти «повстали» проти монополії автомобілів, на один день перетворивши вулиці міста на живий, олюднений, громадський простір. Чи Нігерія, де у 2012-му парк Ґані Фавегінмі в Лагосі став майданчиком для артикуляції громадянських прав і протесту проти урядової політики. Ці приклади актуалізують питання «права на місто»: хто формує (може ре-формувати, пере-формовувати) публічні простори, яка у цьому процесі роль мешканців, влади, бізнесу.

 

Урбаністична збірка розповсюджується безплатно: її можна взяти в офісі Фонду ім. Г. Бьолля у Києві, а в інших містах України — подати заявку на її отримання (на сайті фонду).


09.03.2017 640 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

620
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1879
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3360
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1218
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1235
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1304 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1164

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

372

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1030

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1194
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

405
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2565
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1291
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1400
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

601
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15255
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7543
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

404
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1019 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

538
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

438
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

522