В Івано-Франківську подискутують про «(Не)задоволення публічними просторами»

 

/data/blog/127268/c64c5e8107e50936078576d95eb3cfeb.jpg

 

Що таке публічний простір? Які характеристики успішного, «дієвого» публічного простору? Які функції він виконує в соціальному, символічному та політичному вимірах? Чому у світі, особливо в Україні, зявляється дедалі більше незадоволення станом публічних просторів? Чи може зарадити цьому place-making, і яка в цьому роль таких громадських ініціатив?

 

Фонд ім. Г. Бьолля і платформа «Тепле Місто» запрошують долучитися до дискусії «Що таке публічний простір?», яка відбудеться в рамках презентації наукової збірки «(Не)Задоволення публічними просторами».

 

«(Не)задоволення публічними просторами» — це третє видання із серії урбаністичних студій. Над ним упорядники Світлана Шліпченко й Ігор Тищенко спільно з Центром урбаністичних студій НаУКМА працювали понад два роки. В Івано-Франківську цю новинку, що вийшла у видавництві «Всесвіт», представлять редактори збірки — Ігор Тищенко, проектний координатор CEDOS, редактор інтернет-журналу Mistosite, та Юлія Попова, координаторка програми «Сприяння демократії» Фонду ім. Г. Бьолля в Україні. Вони розкажуть про актуальність видання, дослідження міста, зокрема тенденції у розвитку його громадської складової. Тож захід буде цікавим як для урбаністів, архітекторів, соціологів, активістів тощо, так і для широкої громадськості, бо кожен із нас щодня є користувачем публічного міського простору, виходячи за поріг свого дому.

 

Збірка об’єднала понад 20 критичних статей авторів з України, США, Австралії, Індії, Нігерії та Греції. У центрі їхньої уваги — осмислення і переосмислення політичної ролі публічних просторів міста як найхарактерніших вимірів урбаністичного способу життя. І мова не лише про політичні зібрання, а насамперед про «політику простору»: зміну значень і пам’яті, образу та функцій громадських просторів, не/присутність певних груп і спільнот у цих просторах і боротьбу за них. Видання має п’ять розділів, кожен із яких присвячено певному концептуальному виміру міського громадського простору: Революція, Політики, Трансформації, Історія, Образ-Проект.

 

Автори статей пояснюють, як на громадський простір впливає комерціалізація, «ідеологія» споживацтва й сучасні інформаційно-комунікаційні технології. Ще один акцент видання — звязок публічного простору з демократією і реалізацією громадянських прав. Кілька текстів присвячені подіям Євромайдану в Україні — як яскравому прикладу повернення й віднайдення публічності саме на головному майдані країни, а також Міжнародному конкурсу «Територія гідності» (на концепцію оновленого простору в центрі Києва із меморіалізацією подій Революції Гідності), котрий став для України успішним прецедентом колективного формування візії майбутнього простору. Про те, як Майдан Незалежності взимку 2014-го перетворився на місце не тільки політики і протесту, а й скорботи, міркує професорка Пенсильванського університету Кетрін Ваннер. Інші автори аналізують тенденції трансформації публічних просторів у Києві, проблему переосмислення пострадянського спадку (явище «леноніпаду» тощо).

 

Збірка ознайомлює і з досвідом перетворення постіндустріальних об’єктів, переозначення функцій та образу публічних просторів. Скажімо, Індія, де попри активні урбанізацію та глобалізацію публічні міські простори все ще залишаються «не для жінок». Або ж США: «тиха революція» в Лос-Анджелесі у жовтні 2010 року, коли пішоходи, велосипедисти «повстали» проти монополії автомобілів, на один день перетворивши вулиці міста на живий, олюднений, громадський простір. Чи Нігерія, де у 2012-му парк Ґані Фавегінмі в Лагосі став майданчиком для артикуляції громадянських прав і протесту проти урядової політики. Ці приклади актуалізують питання «права на місто»: хто формує (може ре-формувати, пере-формовувати) публічні простори, яка у цьому процесі роль мешканців, влади, бізнесу.

 

Урбаністична збірка розповсюджується безплатно: її можна взяти в офісі Фонду ім. Г. Бьолля у Києві, а в інших містах України — подати заявку на її отримання (на сайті фонду).


09.03.2017 622 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11633 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1376
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

695
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5864
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1607
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1459

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

531

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1351

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1171

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1073
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

420
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

524
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1458
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

499
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

765
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5807
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

550
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

385
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

704 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1155
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

1008