В Івано-Франківську «Під абсент» поговорили про Час та Різдво

 

 

 

Минулого тижня в Івано-Франківську в меморіальній квартирі художника академіка Володимира Чернявського за спияння Культурологічної Фундації "Цинамоновий хрущ" відбувся «Традиційний філософський квартирник «Під абсент».

 

Темою бесіди була - "Час: лінійний чи циклічний? Точка Різдва в циклічному часі".

 

Учасники Традиційного філософського квартирника «Під абсент» заперечують ідею про те, що «в суперечці народжується Істина», натомість твердячи, що Істина (з великої букви) – річ не аналітична, а Синтетична, тому і бесіда  традиційно велася в режимі «приєднання» до ідей, які висловив доповідач та попередні учасники обговорення.

 

Бесіді, як завжди, передувало "ритуальне" пиття абсенту...

 

Доповідач розповів про історичну долю двох способів сприйняття часу: лінійного і циклічного. За словами виступаючого, «циклічний час виник у прадавні епохи з пам’яті людей про грандіозні природні катастрофи, які знищували більшість людей, такі як падіння астероїдів, наступи великих льодовиків. Ці катастрофи сприймалися давніми людьми, як закінчення «історичних циклів».

 

«Циклічному мисленню також сприяла участь рільницьких народів у господарських річних циклах, які налаштовували землеробів давнини на циклічне сприйняття часу.

 

Лінійне мислення часу, притаманне сучасній глобалістичній цивілізації, виникло пізніше у кочових племен Близького Сходу та Аравії, які мислили час у прив’язці до просторового переміщення під час кочів’я. Аравійці, на переконання доповідача, принесли це відчуття часу до Єгипту, звідки воно було запозичене давніми іудеями і лягло у фундамент біблійного часовідчуття.

 

В українців, сказав доповідач, сучасне лінійне відчуття часу накладається на циклічне мислення часу предків, що породжує певне «метафізичне роздвоєння». Він закінчив свій виступ цитатою про те, що «час є тим, із чим людині ніколи не вийде домовитися».

 

Після виступу доповідача учасники Традиційного філософського квартирника звернули увагу також на «метафізику часу». Зокрема відмічалося те, що часосприйняття має ще й світоглядні та метафізичні складові.

 

"Цивілізаційне переконання щодо «лінійності» часу приводить до егоїстичного мотивування життєвих цінностей. Адже, якщо час – (ілюзорно) лінійний, то на тій "лінії часу", між народженням і смертю, людською мотивацією стає «прогрес», «споживання», «колекціонування» вражень та емоцій, «накопичення» матеріальних та нематеріальних активів, які можна передати «у спадщину»".

 

"Зовсім по іншому мотивовані цивілізації з уявленням про час, як про «циклічну» субстанцію. В таких суспільствах накопичення у всіх його формах практично втрачає сенс, а головною парадигмою стає Гармонійність, Справедливість, Баланс між отриманням та Віддаванням".

 

Також виступаючі висловили припущення, що "Творець закодував в символізмі добових, річних та прецесійних циклів Землі саме найвищу - метафізичну циклічність часу, що проявлена як в Творінні світу (від Вселенського вибуху і до Вселенського Кінця світу), так і в кармічному «кругообігові душ»".

 

Учасники розмови відмітили також те, що в багатьох традиціях існує аналог Християнського свята Різдва - свята "народження" Нового Циклу часу, відродження нового життя.

 

Наступний «Традиційний філософський квартирник «Під абсент» відбудеться в традиційний перший четвер місяця, 7 лютого 2013 року, о 17.30.

 

Темою спілкування буде: "Філософія індійського духовного вчителя та містика XIX століття Шрі Рамакрішни".

 

Місце квартирника традиційне - Меморіальна квартира художника академіка Володимира Чернявського.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Традиційцний філософський квартирник "Під абсент" повернеться до класики "жанру"

 

Екхарт Толле і його бачення Шляху

 

В Івано-Франківську на Традиційному філософському квартирнику "Під абсент" говорили про "hic et nunc ". Дісталося і Фейсбуку

 

В Івано-Франківську «Під абсент» шукали Сенс



08.01.2013 2014 2
Коментарі (2)

Михайло 2013.01.09, 11:02
Шкода, що не вдалось відвідати.
скан77 2013.01.09, 15:29
Супер. Дуже цікаво!
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

1227
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4527
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1129
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1256
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1703
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2694 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

166

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

328

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1216

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1335
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1296
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26860 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1042
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

300
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7953
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3315
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1564
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1078
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

463 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

667
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

710
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4689