В Івано-Франківську «Під абсент» поговорили про Час та Різдво

 

 

 

Минулого тижня в Івано-Франківську в меморіальній квартирі художника академіка Володимира Чернявського за спияння Культурологічної Фундації "Цинамоновий хрущ" відбувся «Традиційний філософський квартирник «Під абсент».

 

Темою бесіди була - "Час: лінійний чи циклічний? Точка Різдва в циклічному часі".

 

Учасники Традиційного філософського квартирника «Під абсент» заперечують ідею про те, що «в суперечці народжується Істина», натомість твердячи, що Істина (з великої букви) – річ не аналітична, а Синтетична, тому і бесіда  традиційно велася в режимі «приєднання» до ідей, які висловив доповідач та попередні учасники обговорення.

 

Бесіді, як завжди, передувало "ритуальне" пиття абсенту...

 

Доповідач розповів про історичну долю двох способів сприйняття часу: лінійного і циклічного. За словами виступаючого, «циклічний час виник у прадавні епохи з пам’яті людей про грандіозні природні катастрофи, які знищували більшість людей, такі як падіння астероїдів, наступи великих льодовиків. Ці катастрофи сприймалися давніми людьми, як закінчення «історичних циклів».

 

«Циклічному мисленню також сприяла участь рільницьких народів у господарських річних циклах, які налаштовували землеробів давнини на циклічне сприйняття часу.

 

Лінійне мислення часу, притаманне сучасній глобалістичній цивілізації, виникло пізніше у кочових племен Близького Сходу та Аравії, які мислили час у прив’язці до просторового переміщення під час кочів’я. Аравійці, на переконання доповідача, принесли це відчуття часу до Єгипту, звідки воно було запозичене давніми іудеями і лягло у фундамент біблійного часовідчуття.

 

В українців, сказав доповідач, сучасне лінійне відчуття часу накладається на циклічне мислення часу предків, що породжує певне «метафізичне роздвоєння». Він закінчив свій виступ цитатою про те, що «час є тим, із чим людині ніколи не вийде домовитися».

 

Після виступу доповідача учасники Традиційного філософського квартирника звернули увагу також на «метафізику часу». Зокрема відмічалося те, що часосприйняття має ще й світоглядні та метафізичні складові.

 

"Цивілізаційне переконання щодо «лінійності» часу приводить до егоїстичного мотивування життєвих цінностей. Адже, якщо час – (ілюзорно) лінійний, то на тій "лінії часу", між народженням і смертю, людською мотивацією стає «прогрес», «споживання», «колекціонування» вражень та емоцій, «накопичення» матеріальних та нематеріальних активів, які можна передати «у спадщину»".

 

"Зовсім по іншому мотивовані цивілізації з уявленням про час, як про «циклічну» субстанцію. В таких суспільствах накопичення у всіх його формах практично втрачає сенс, а головною парадигмою стає Гармонійність, Справедливість, Баланс між отриманням та Віддаванням".

 

Також виступаючі висловили припущення, що "Творець закодував в символізмі добових, річних та прецесійних циклів Землі саме найвищу - метафізичну циклічність часу, що проявлена як в Творінні світу (від Вселенського вибуху і до Вселенського Кінця світу), так і в кармічному «кругообігові душ»".

 

Учасники розмови відмітили також те, що в багатьох традиціях існує аналог Християнського свята Різдва - свята "народження" Нового Циклу часу, відродження нового життя.

 

Наступний «Традиційний філософський квартирник «Під абсент» відбудеться в традиційний перший четвер місяця, 7 лютого 2013 року, о 17.30.

 

Темою спілкування буде: "Філософія індійського духовного вчителя та містика XIX століття Шрі Рамакрішни".

 

Місце квартирника традиційне - Меморіальна квартира художника академіка Володимира Чернявського.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Традиційцний філософський квартирник "Під абсент" повернеться до класики "жанру"

 

Екхарт Толле і його бачення Шляху

 

В Івано-Франківську на Традиційному філософському квартирнику "Під абсент" говорили про "hic et nunc ". Дісталося і Фейсбуку

 

В Івано-Франківську «Під абсент» шукали Сенс08.01.2013 800 2
Коментарі (2)

Михайло 2013.01.09, 11:02
Шкода, що не вдалось відвідати.
скан77 2013.01.09, 15:29
Супер. Дуже цікаво!
10.08.2020
Тетяна Дармограй

З 2018 року в державі діє Закон України «Про запобігання і протидію домашньому насильству», однак більшість з положень цього законодавчого акту набули чинності з січня 2019 року. Для України проблема домашнього насильства є вкрай актуальною, адже ситуація в багатьох українських сім’ях просто катастрофічна.

876
10.08.2020
Люся Грибик

Про те, яким був шлях до батьківства, з якими викликами стикаються люди, які вирішили усиновити дитину — далі у розмові з журналісткою Фіртки.

747
07.08.2020

Минув рік з часу виборів, й очевидно, що в Едуарда Прощука багато чого змінилося – і в житті, й у світогляді.

474
06.08.2020
Марія Лутчин

Для чого потрібні бактеріологічні дослідження, супербактерії як наслідок COVID-19 та чому ми зловживаємо дезінфекторами Фіртка дізнавалася у лікаря-бактеріолога вищої кваліфікаційної категорії  Лариси Ярич.

3025
05.08.2020
Олена Британська

Що таке наркотик та залежність, як він впливає на мозок дитини, чим можуть зарадити батьки та чому інколи вони ж запускають цей процес?  

1097
31.07.2020
Роксолана Остапчук

Пандемія коронавірусу спіткала нас зненацька та внесла свої корективи в життя. Це торкнулося всіх соціальних сфер, в тому числі і освіти.

2189 1

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

103

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

2906

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

3715

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

6897
02.08.2020

Едуард Канарян - фіналіст шоу “МастерШеф професіонали”. Чоловік запам'ятався глядачам тим, що поєднував непоєднуване і використовував у стравах дари лісу. Нещодавно він відвідав село Старуня Богородчанського району, де на відомому вулкані при

2807
28.07.2020

Літо – час, коли потрібно не тільки відпочити, але і набратися сил, зміцнити імунітет.

954
13.07.2020

Василь Стефурак акліматизував європейських овець і вивів власну породу для проживання в українських Карпатах. Василь –  Голова ГО «Асоціація вівчарів», переможець бізнесово-розважального реаліті «Громада на мільйон» в&

4179
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях і  перенесли цю щорічну подію на Інтернет-платформу. Усі Свідки і гості будуть  переглядати програм

393 1
31.07.2020

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

878
24.07.2020

Всеукраїнська проща до Зарваниці, яка минулими роками вирізнялася присутністю величезної кількості паломників як з України, так із-за кордону, цього року відбулася набагато скромніше - онлайн. Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, який просив вірних

1678
20.07.2020

З дводенним візитом на Прикарпатті перебуває Митрополит київський і всієї України, предстоятель ПЦУ  Епіфаній. Вчора у Шешорах він очолив Божественну літургію. Сьогодні, 20 липня Митрополит очолив панахиду за жертвами НКВД в Дем'яновому лазі, і

1527
05.08.2020

У столиці Мадриді площу, на якій розташоване посольство України в Іспанії, назвали ім'ям Лесі Українки.

327
10.08.2020

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 10 серпня поїхав в Пуховицький район Мінської області для ознайомлення з ходом реалізації інвестиційного проєкту у сфері сільського господарства. Про це пише Українська правда з посиланням на державне інформагентс

135
31.07.2020

Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення до Президента України та голови Верховної Ради України щодо зміни назви Івано-Франківського району Галицький. При цьому центром району пропонують залишити Івано-Франківськ, інформує Фіртка. Н

1399 1
30.07.2020

Перший президент України Леонід Кравчук очолив українську делегацію в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

628
14.07.2020

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про державне регулювання грального бізнесу. Законопроєкт №2285-д "Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор" підтримали 248 народних депутатів, пише Фіртка з посиланням на Економічну

2762