В Івано-Франківську міська рада зазіхає на квадратні метри Ратуші

 

 

Знайомство з Івано-Франківськом найчастіше відбувається з його центральної частини, де увагу гостей привертає одна зі знакових споруд міста − Ратуша, у якій розміщується Івано-Франківський краєзнавчий  музей. Він є, так би мовити, прологом перед знайомством з містом та областю загалом. Саме тут можна дізнатись про те, чим цікавий, багатий та гордий Прикарпатський край.

 

Проте, схоже, що невдовзі ходити буде нікуди, адже Івано-Франківська міська рада накинула оком на третій поверх краєзнавчого музею.

 

Нещодавно на сторінці краєзнавчого музею у соцмережі Фейсбук з’явився заклик про допомогу :

 

«Мистецький простір для громадськості, чи зала для «мерських» прийомів?! З 1958 року у ратуші працює обласний Івано-Франківський краєзнавчий музей. Допоки будівля музею перебувала в обласній власності, музей «не штормило». У 2012 році ратушу було передано у власність міста… З приходом нової міської влади почали виникати проблеми. Зараз міська влада намагається забрати її для власних потреб. І нам з вами слід вирішити, що важливіше для громади – історико-мистецький простір, якого і так не вистачає, чи чергова бюрократична установа?».

 

Спершу міські чиновники намагались отримати приміщення, змінивши умови користування площами. Мова йде про 120 квадратних метрів, які, впевнене керівництво музею, міська рада планує використовувати як зал для засідань.

 

Втім директор краєзнавчого музею Ярослав Штиркало підписати угоду про внесення змін до договору безоплатного користування приміщеннями музею відмовився.

 

Директор пояснює, що на третьому поверсі музею була постійно діюча експозиція народного мистецтва, тепер тут знаходиться виставкова зала, у якій проводяться міжнародні та всеукраїнські виставки. Планування таких заходів відбувається на рік вперед.

 

До прикладу, в січні цього року Івано-Франківський краєзнавчий музей презентував культурно-мистецький проект «Військово-польовий АРТ». Ініціатором та автором проекту був Павло Ротар – Віце - президент Асоціації «Україна-Франція», рядовий боєць Національної поліції України ГУНП у м. Києві.

 

У травні в рамках Міжнародного мистецького фестивалю країн Карпатського регіону «Carpathian Space» у Івано-Франківському краєзнавчому музеї проходив ряд виставок посольств країн-учасниць фестивалю. Зокрема: художня виставка «Від Дунаю до Карпат» (Болгарія);  фотовиставка (Польща);  виставка живопису Давида Шарашидзе (Грузія);  виставка «Франц Кафка» (Чехія); художня виставка (Словаччина); візуальний проект «Малий Карпатський Лабіринт» (Молдова); фотовиставка «Угорщина очима українських фотохудожників» (Угорщина).

 

Однак «не дотиснувши» дирекцію музею віддати залу добровільно, щоб відвоювати поверх, у мерії вирішили розпочати судову тяганину.

 

Директор музею Ярослав Штиркало каже, втрата музейних приміщень негативно позначиться на туристичному потенціалі краю та іміджі міжнародної музейної справи. У випадку, коли не буде місця для проведення виставкових заходів, від них доведеться відмовлятись.

 

«Нас хочуть позбавити можливості працювати на змінних виставках. Ми працюємо як для громади міста й області, так і для туристів, для тих, хто до нас приїжджає. При позбавленні нас третього поверху фактично одна із форм діяльності музею припиниться. Такими темпами, думаю, музей виживуть повністю», - констатує Ярослав Штиркало.

 

 

На підтвердження серйозності намірів 27 липня цього року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради подав до Господарського суду про спонукання до укладення угоди про внесення змін до «Договору безоплатного користування (позички)».

 

У позові виконком посилається на необхідність використання частин нежитлових приміщень будівлі у цілях облаштування, обслуговування і підтримання в належному стані оглядового майданчика, а також забезпечення належного функціонування послуги з державної реєстрації шлюбу «Шлюб за добу».

 

Варто нагадати, Івано-Франківськ цього року приєднався до пілотного проекту Міністерства юстиції "Шлюб за добу". Перший такий експрес-шлюб відбувся 14 лютого саме у приміщенні міської Ратуші. Тоді на церемонію завітав і міський голова Руслан Марцінків. Однак, урочиста церемонія проводилась на другому поверсі Краєзнавчого музею. Та й за рішенням того ж виконавчого комітету такі церемонії можна проводити ще в Івано-Франківській обласній філармонії та Івано-Франківському академічному обласному музично-драматичному театрі імені Івана Франка.

 

З квітня 2014 по грудень 2016 року діяв договір безоплатного користування площами (позички).

 

У 2016 році дирекція музею зверталась до міського голови щодо продовження договору на безоплатне користування приміщеннями загальною площею 2017 м2 для розташування фондових, експозиційних, виставкових, службових та виробничих залів.

 

Проте незважаючи на це 15 березня 2017 року в угоді про внесення змін до Договору безоплатного користування (позички) та в акті приймання-передачі позички площі були зменшені до 1783,93 м2.

 

У зв’язку із введенням в експлуатацію оглядового майданчика, приміщення №1, 2, 14, 16 розташовані на першому поверсі, №44 – на другому, № 56, 58 – на третьому, №61 – на четвертому та №69 – на п’ятому поверсі розділені для спільного користування.

 

У приміщенні виставкового залу №54, площею 120 м2 в запропонованій угоді від 15 березня 2017 року позичкодавець – виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, виділив музею лише 15,88 м2.

 

Як йдеться у позовній заяві, угода та акт-передачі підписані не були. Натомість Управління культури, національностей та релігій ІФ ОДА направило лист, у якому не погоджується із запропонованим примірником додаткової угоди у частині площі орендованих приміщень та пропонує залишити третій поверх у користуванні музею.

 

 

 

В Управлінні культури національностей та релігій ІФ ОДА наголошують у рішенні сесії Івано-Франківської обласної ради від 8 червня 2012 року про передачу будівлі чітко прописано, що будівля Краєзнавчого музею, пам’ятка архітектури, передається з обласної комунальної власності у міську комунальну власність за умови надання в безоплатне користування Івано-Франківському краєзнавчому музею всіх займаних ним приміщень.

 

«Відповідно до цього рішення сесії очевидно, що відносини мають розвиватися у правовому полі. Івано-Франківський міськвиконком повинен надавати ці площі обласному краєзнавчому музею, адже у ньому знаходиться повний музейний фонд колекцій – це державний музейний фонд, а не якась приватна колекція», - наголошує керівник Управління культури національностей та релігій ІФ ОДА Володимир Федорак.

 


(акт прийняття-передачі)

 

Чиновник зауважує, що музей ціннісний, як для міста, так і для області. Відтак, каже Федорак, проводитимуться перемовини між представниками ОДА та Івано-Франківським міськвиконкомом. Якщо не буде відповідного розуміння в цьому контексті, констатує чиновник, питання доведеться вирішувати у суді.

 

За словами Володимира Федорака, додаткова угода, яку пропонував Івано-Франківський виконавчий комітет музею щодо передачі третього поверху, «не робить йому честі».

 

«Потрібно діяти згідно Закону. Припустимо у колізії, коли мерія має свої плани, в такому випадку має бути надана абсолютно рівнозначна площа, куди музей може перейти. Але таких варіантів, наскільки мені відомо, немає. Позиція обласної адміністрації абсолютно на стороні Краєзнавчого музею. Очевидно юристи Управління культури відстоюватимуть її у суді», - зазначає Володимир Федорак.

 

Чиновник додає, керівництво міста жодних попередніх узгоджень з Управлінням культури ІФ ОДА щодо передачі третього поверху музею не проводило: не було ні телефонних, ні усних, ні письмових звернень. Така позиція, зізнається Федорак, виглядає дивною та недержавницькою.

 

В Управлінні культури констатують - це неприємний інцидент.

 

Також додає Володимир Федорак, раніше, коли йшла мова про облаштування оглядового майданчика відбулась серія нарад, тоді міський голова Руслан Марцінків особисто телефонував. На спільній зустрічі мера та директора музею обговорювалось це питання. В ситуації з третім поверхом Ратуші нічого такого не було.

 

Щодо проведень у приміщенні Ратуші «Шлюбів за добу» є взаємні домовленості з директором музею Ярославом Штиркалом.

 

Володимир Федорак відмітив, в управлінні працюють над модернізацію музею, пишуться бізнес-плани, міжнародні проекти, щоб вишукувати кошти для його розвитку.

 

За його словами музей, як у 2012 році, так і зараз працює для потреб громадян області та Івано-Франківська і туристів, котрі приїжджають у край.

 

Вочевидь крапку в цій справі ставитиме суд. Слухання в Господарському суді Івано-Франківської області за позовом виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради відбудеться уже 22 серпня, о 10.00.

 

Олена Британська


Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

628
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1167
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2491
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1349
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1987 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2917

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

670

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

752

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1655

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1640
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

339
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

453
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18361
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7475
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3652
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1039
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10775
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

288
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

285
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

474
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

447
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

679