
Сьогодні в Прикарпатському університеті відбулось громадська зустріч для обговорення створення нової Народної Конституції України.
Участь у дискусії взяли фахівці в сфері конституційного права а також громадські активісти, представники органів місцевого самоврядування, науковці, журналісти, повідомляє новинар Фіртки.
Захід пройшов в рамках проекту «Використання світового експертного досвіду та проведення публічних консультацій в процесі внесення змін до Конституції України», що впроваджується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Загальносуспільна напруга в Україні формує нові запити сусупільства до змін і фундаментом майбутніх перетворень може стати робота над положеннями нової Конституції.
«Саме наша організація є ініціатором цього заходу і ми проводимо його по всій Україні, спочатку в обласних центрах, потім у прифронтовій зоні. Ми акцентуємо увагу не на суті самих змін а на змісті процесу. Це має бути не закритий процес, а національний діалог, коли кожен громадянин може взяти участь в обговоренні положень Конституції і відповідно запропонувати якісь зміни», - зазначив директор міжнародного центру перспективних досліджень Сергій Кіщенко.
На думку експертів Конституція, яка приймається за результатами широкого суспільного обговорення , має не лише більшу легітимність, а й створює у громадян відчуття відповідальності та виробляє бажання захищати цю Конституцію, відстоювати її положення.
«До кінця цього року Парламент повинен розглянути і проголосувати чи не проголосувати 300-стами голосами за зміни до Конституції. З цого приводу є досить гостра полеміка, яка стосується і питання децентралізації, і питання так званого «особливого» статусу Донбасу, яке найбільше розколює укрраїнське суспільство. Ми не можемо сказати чи в Парламенті знайдеться 300 голосів необхідних для внесення змін до Конституції. Якщо їх не набереться, то постає питання яка ж тоді альтернатива. Адже всі вважають, що Конституцію міняти треба, питання тільки в який спосіб. Наша ініціатива, до якої я належу, це коаліція громадських організацій експерних середовищ під назвою «Народна Конституція» таку альтернативу пропонує. А саме не змін до Конституції діючим складом Парламенту, а прийняття нового тексту Конституції , спеціально скликаними установчими зборами, куди оберуть не політиків, а юристів, експертів, філософів, представників духовенства. Для того, щоб запустити цей процес, наша коаліція написала закон і найближчим часом ми запропонуємо його на розгляд Верховної Ради. І якщо Верховна Рада погодиться з такою логікою, то це б відкрило дорогу до обрання в 2016 році спеціальних установчих зборів, завданням яких буде написати, прийняти Конституцію і винести її на всенародне обговорення», - наголосив народний депутат України V, VI, VIIскликань Тарас Стецьків.
Також Тарас Стецьків звернув увагу на те, що в установчі збори мають входити не діючі політики, судді і міністри, а мають обиратися люди, які не мають відношення до влади і особи, які розроблятимуть Конституцію, не мають права на протязі 10 років бути народними депутатами та міністрами.
Народний депутат наголосив, що в новій Конституції статус окупованих територій Донбасу та анексованого Криму мають бути визнаними тимчасово окупованими територіями без жодних «особливих» статусів.
«Саме цей «особливий» статус є гангреною і який дезінтегрує і фрагментує українську державу. Під зовнішнім тиском запакували в змінах до Конституції і децентралізацію, яка потрібна і «особливий» статус, який є категорично несприйнятним, це власне вносить розкол у Парламенті.Якщо в суспільстві буде належна політична згода, то процес прийняття Конституції через установчі збори завершиться на протязі 2016 року», - пояснив нардеп.