В Івано-Франківській ЦКМЛ доплерівське дослідження проводять на сучасній апаратурі

 

/data/blog/128347/184f12f29adaaab9edbbff7f744a78af.png

 

Протягом останніх років серед обстежень, які рекомендують проходити пацієнтам, важливе місце займає доплеографія. Її призначають переважно для того, щоб визначити патологію тих чи інших судин та призначити необхідне лікування.

 

Якщо у 1994 році, коли в Центральній міській клінічній лікарні було засноване відділення ультразвукової та функціональної діагностики, тут працювало четверо лікарів і був в наявності один примітивний ультразвуковий апарат для обстеження черевної порожнини і судин шиї та старенький апарат для обстеження периферичних судин рук, ніг і голови, то на сьогодні, завдяки зусиллям головного лікаря міста Тараса Масляка, пацієнти можуть пройти у відділенні якісне обстеження. Тут працює 13 лікарів, є сім ультразвукових апаратів і новий допплерівський апарат для обстеження периферичних судин.

 

«Без доплерівського дослідження судин практично не обходиться ніяка ультразвукова діагностика. Таке обстеження дозволяє побачити не тільки стінку судини, але і рух крові. Доплерівський ефект дозволяє виявити не просто органічну судинну патологію, але й функціональні здатності судин. Ми бачимо напрям руху крові, швидкість кровотоку, а по формі кривої можемо судити: прохідна чи непрохідна судина. Власне доплерівський ефект дуже важливий для дослідження артеріального і венозного русла», – розповідає в.о. завідуючого відділенням ультразвукової та функціональної діагностики ЦМКЛ Юрій Библюк.

 

За його словами, протягом останніх років різко зросла кількість венозної патології. Якщо ще 20 років тому лікарі виявляли кілька тромбозів глибоких вен на місяць і це було високим показником, до того ж ці тромбози фіксувалися переважно в лютому-березні, то на сьогоднішній день кількість тромбозів зросла в десятки разів. Практично кожного дня медики знаходять тромбози, крім того зникла циклічність захворювання.

 

«Колись ми могли пояснити цю патологію авітамінозом, виснаженням організму. Останнім часом кількість тромбозів, на думку лікарів, зросла через різке погіршення якості продуктів харчування, велику кількість консервантів, стабілізаторів, емульгаторів, тощо. Все це впливає на згортальну властивість крові.

Найчастіше пацієнти приходять до нас із тромбозами. Тромбоз виникає тоді, коли тромб перекриває глибоку вену. Також поширеними є тромбофлебіти – запальні захворювання підшкірних вен. При тромбозі глибоких вен дуже важливо вчасно поставити діагноз, адже в перший тиждень тромб є дуже нестійким, він любить відриватися. Відірвавшись, тромб рухається до серця, звідти до легень, в такому разі людина за 5 хвилин може померти. І «швидка» навіть не встигає доїхати до пацієнта. А якщо вчасно виставити діагноз, лікар призначить хворому препарати для розрідження крові, антикоагулянти», – каже Юрій Библюк.

 

Тромбофлебіти на гомілках не настільки небезпечні, але в підшкірних венах стегна теж любить відірватися тромб, а це може призвести до тромбоемболії легеневої артерії. Тому самолікування при таких захворюваннях взагалі неприпустиме.

 

Насторожити людину мають болі в литці, або ж стегні. Нога може міняти колір, стати синюшною чи почервоніти, збільшується об’єм гомілки або стегна. Людина не може наступити на ногу. Це найбільш поширені ознаки тромбозу глибоких вен.

 

При тромбофлебіті підшкірних вен появляється так званий «червоний батіг» вздовж вен, який болючий при пальпації. При таких симптомах людина має негайно прийти до хірурга, він огляне ногу і при потребі відправить на ультразвукове обстеження судин.

 

Доплерографія допомагає також і зняти діагноз, а це не менш важливо. Деякі патології за симптомами дуже нагадують тромбоз, але вимагають іншого лікування.

 

Наприклад, при захворюванні під назвою киста Бейкера, бокова кишенька колінного суглобу заповнюється драглеподібною рідиною, секретом, який виділяється суглобом. Така патологія дуже поширена. При перенапруженні ця кишенька тріскає і гель потрапляє між м’язи гомілки. Клінічно картина нагадує тромбоз глибоких вен, але лікування тромбу неефективне. При такому ж захворюванні пацієнту потрібно лише провести пункцію цієї кисти під контролем ультразвукового апарату і призначити туге бинтування. Через 2-3 дні хворий відчує значне покращення.

 

«У Центральній міській клінічній лікарні ми впровадили лазерну абляцію при варикозі. Це щадна операція, яка полягає в тому, що ми вводимо у варикознорозширену вену лазерний світловод і під місцевою анестезією «склеюємо» цю вену. Це косметична операція, яка дає хороші результати.

Варикозне розширення вен – одна з найбільш поширених патологій. Вона передається генетично, хоча тривале перебування на ногах, або довготривале сидіння, вагітність теж можуть привести до виникнення хвороби. Її важливо своєчасно діагностувати, бо з кожним роком процес наростає, він незворотній.

При своєчасному звернені хворого за допомогою, операція полягатиме в кількох невеличких розрізах, а при запущеній формі зростає об’єм роботи і кількість розрізів. Якщо хворобу не лікувати, у пацієнта з’являються сині плями, згодом трофічні виразки.

У варикозно розширеній вені кров не рухається, а застоюється, згортається і в будь-який момент може виникнути тромбофлебіт або й тромбоз», – наголошує Юрій Библюк.

 

Він розповідає, що по якості обстежень і оперативного втручання Центральна міська клінічна лікарня перебуває на рівні кращих клінік Європи.

 

Тут також обстежують артерії нижніх кінцівок. Це дає змогу виявити наявність такої патології, як атеросклероз чи тромбоз, побачити ступінь ураження судини, що дозволяє вибрати тактику консервативного чи оперативного лікування. Доплерівський апарат допомагає лікарю віддеференціювати артеріальну патологію від неврологічної, адже часто захворювання хребта, ревматизм чи діабет імітують артеріальну патологію.

 

Медики наполягають: у випадку наявної втомлюваності в ногах, затерпання, замерзання, ситуації, коли людина проходить певну відстань і відчуває біль у литках, необхідно звернутися до лікаря і пройти допплерівське обстеження. І тоді спеціаліст порадить, до якого лікаря пацієнту потрібно звернутися за допомогою. Треба пам’ятати одне: рівень сучасної діагностики є на дуже високому рівні. Тому хворобу можна виявити на ранній стадії, а отже, досягнути повного одужання.


27.03.2017 1157 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

253
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13467 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1512
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

829
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6043
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1681

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

603

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1239

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1137
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

488
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

622
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1535
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

569
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

848
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5889
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13465
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

197
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

502
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

448
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

758 2