В івано-франківських ЗМІ пишуть про жінок найменше в Україні

Із 11 по 17 лютого 2019 року було проведено гендерний моніторинг публікацій в українських ЗМІ.

Серед івано-франківських медіа було досліджено 116 матеріалів у 5 друкованих щотижневих ЗМІ (Репортер», «Галичина», «Західний кур’єр», «Галицький кореспондент», «Рідна земля») та 1518 публікацій у 5 електронних ЗМІ («Курс», «Фіртка», «Галка», «Правда», «Версії»), пише Фіртка з посиланням на Волинський прес-клуб.

Тематично результати групувалися в 10 визначених тематик – політика, економіка / бізнес, освіта / наука, культура, спорт, війна, волонтерство, медицина, розваги, інше.

За період моніторингу в інтернет-виданнях було виявлено: 57% фемінітивів, 25% експерток і 31% героїнь, а також стереотипний контент.

Загалом, частка експерток (жінок, які коментують ті чи інші теми) менша майже у 3 рази, ніж експертів-чоловіків. Також жінки удвічі рідше ставали героїнями публікацій (тими, про кого пишуть).

У чотирьох інтернет-виданнях зафіксовано стереотипний щодо жінок (найчастіше) і чоловіків образи, як от: «представниці прекрасної статі, які багато досягли в кар’єрі, вперто не хочуть визнавати себе холостячками, попри відсутність штампу у паспорті» («Версії»). Чи «Українські дівчата завжди привертали увагу своєю вродою та чарівністю. Відтак для довгоногих та струнких красунь, найбільш популярною професією завжди залишався моделінг» («Правда»). Або «Старший солдат у відставці Володимир Губарчук пройшов до Яремчанської міськради в образі колишнього «атошника», який, повернувшись із фронту, як справжній герой, встановить справедливість та порядок. («Версії»).Найбільший відсоток експерток зафіксовано в матеріалах на медичну тематику (43%), про розваги (47%), а в темі волонтерства – гендерний паритет. Чоловіки як експерти домінують у публікаціях про війну (90%), спорт (86%), політику (83%), економіку (80%), культуру (79%) й освіту (76%). Загалом у одній із найпопулярніших і для жінок, і для чоловіків, рубрик – політика – чоловіки фігурують уп’ятеро частіше. Щодо героїнь, то найбільша їх частка у медичній освітній, волонтерській, розважальній тематиках. Героїв, як і експертів, найбільше у політичній, економічній, культурній, воєнній тематиках.

Загалом, лідерами за кількістю стереотипних образів серед івано-франківських сайтів стали «Версії» та «Правда», в той час, як у матеріалах «Фіртки» за період моніторингу не зафіксовано жодного стереотипу.

Водночас «Правда» розмістила кілька тематичних статей, які стосувалися гендерних питань: «Міжнародний день жінок та дівчат у науці», «Віце-спікер Геращенко розказала, чим займаються жінки-депутати у фракції Ляшка», «Стильно і зухвало: показали жінок, які першими наважились вдягнути нетрадиційний одяг».

У друкованих ЗМІ було виявлено 46% фемінітив, зовсім не зафіксовано стереотипного контенту і публікацій на гендерну тематику.

Лише в 19% жінки були експертками і в 15% – героїнями журналістських матеріалів, тобто чоловіки фігурували в друкованих ЗМІ більш ніж уп’ятеро частіше. 100% експерток зафіксовано в матеріалах на медичну тематику (передовсім у матеріалах про Уляну Супрун), паритетно/майже паритетно експерток і експертів у публікаціях про волонтерство та культуру. Експертів найбільше – у темах спорту (94%), освіти (87%), політики (86%), а також у повідомленнях на релігійну тематику, про кримінал та ДТП (рубрика «Інше»).  Хоча і для експерток, і для експертів, однією з найпопулярніших є рубрика політика, чоловіків-експертів у політиці у шість разів більше ніж жінок.

Найвищий показник залучення експерток демонструють медіа Харківської області (42%), трохи нижчі – Хмельницької (40%), Дніпропетровської (39%), Донецької і Вінницької областей (по 38%). Найнижчі показники – в черкаських (22%), івано-франківських (22%) та закарпатських (20%) медіа. Про жінок найчастіше писали теж видання Харківської області (36%), трохи менше – Полтавської та Дніпропетровської областей (по 33%), найменше – Київської (21%), Чернігівської (22%), Хмельницької та Івано-Франківської областей (по 23%).Щодо героїнь, то 100% їх у публікаціях друкованих ЗМІ на медичну і воєнну тематики, хоча за кількістю їх найбільше в темах культури й політики. Зовсім відсутні героїні в матеріалах про освіту, економіку та бізнес, волонтерство. У найпопулярнішій для обох статей тематиці – культура – про жінок писали у вісім разів рідше, ніж про чоловіків.

З усієї кількості фемінітивів, виявлених в інтернет-виданнях за період моніторингу найчастіше траплялися: акторка, співачка, директорка, завідувачка, засновниця, заступниця, призерка, чемпіонка. Серед маскулінітивів (слів на позначення посад, професій жінок у чоловічому роді) найпопулярніші – начальник, директор лікар, керівник, міністр, заступник.

Найбільше фемінітивів вживає інтернет-видання «Версії» (40 фемінітивів проти 21 маскулінітива), на другому місці – «Галка» (30/14), на третьому – «Фіртка» (25/16). У публікаціях «Курсу» кількість маскулінітивів є суттєво більшою, ніж фемінітивів (25 проти 15).

У друкованих ЗМІ за період моніторингу найчастіше вживалися координаторка, працівниця, поетеса, акторка, авторка, начальниця. Серед маскулінітивів найбільш згадувані – лікар, заступник, лідер, директор, працівник.

Найбільшу кількість фемінітивів відносно маскулінітивів використало видання «Репортер» (7 / 1), на другому місці – «Галицький кореспондент» (2 проти 1) . Найменше фемінітивів у газеті «Західний кур’єр», де за період моніторингу вжито лише 2 фемінітиви-назви у жіночому роді, а маскулінітивів – 4, та в газеті «Галичина» – 9 фемінітивів проти 18 маскулінітивів. Таким чином, жіночі посади у чоловічому роді у цих виданнях зустрічалися удвічі частіше, ніж їх відповідники у жіночому роді.

Індекс гендерної чутливості івано-франківських медіа у лютому 2019 року – середній по Україні (32%). 

 


09.03.2019 664
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

482
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4831
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1402
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1286
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2540
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3935

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

328

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1159

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1004

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

931
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

241
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10612
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

315
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

582
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5636
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1399
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

265
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

175
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

558 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

990
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

861