В івано-франківських ЗМІ пишуть про жінок найменше в Україні

Із 11 по 17 лютого 2019 року було проведено гендерний моніторинг публікацій в українських ЗМІ.

Серед івано-франківських медіа було досліджено 116 матеріалів у 5 друкованих щотижневих ЗМІ (Репортер», «Галичина», «Західний кур’єр», «Галицький кореспондент», «Рідна земля») та 1518 публікацій у 5 електронних ЗМІ («Курс», «Фіртка», «Галка», «Правда», «Версії»), пише Фіртка з посиланням на Волинський прес-клуб.

Тематично результати групувалися в 10 визначених тематик – політика, економіка / бізнес, освіта / наука, культура, спорт, війна, волонтерство, медицина, розваги, інше.

За період моніторингу в інтернет-виданнях було виявлено: 57% фемінітивів, 25% експерток і 31% героїнь, а також стереотипний контент.

Загалом, частка експерток (жінок, які коментують ті чи інші теми) менша майже у 3 рази, ніж експертів-чоловіків. Також жінки удвічі рідше ставали героїнями публікацій (тими, про кого пишуть).

У чотирьох інтернет-виданнях зафіксовано стереотипний щодо жінок (найчастіше) і чоловіків образи, як от: «представниці прекрасної статі, які багато досягли в кар’єрі, вперто не хочуть визнавати себе холостячками, попри відсутність штампу у паспорті» («Версії»). Чи «Українські дівчата завжди привертали увагу своєю вродою та чарівністю. Відтак для довгоногих та струнких красунь, найбільш популярною професією завжди залишався моделінг» («Правда»). Або «Старший солдат у відставці Володимир Губарчук пройшов до Яремчанської міськради в образі колишнього «атошника», який, повернувшись із фронту, як справжній герой, встановить справедливість та порядок. («Версії»).Найбільший відсоток експерток зафіксовано в матеріалах на медичну тематику (43%), про розваги (47%), а в темі волонтерства – гендерний паритет. Чоловіки як експерти домінують у публікаціях про війну (90%), спорт (86%), політику (83%), економіку (80%), культуру (79%) й освіту (76%). Загалом у одній із найпопулярніших і для жінок, і для чоловіків, рубрик – політика – чоловіки фігурують уп’ятеро частіше. Щодо героїнь, то найбільша їх частка у медичній освітній, волонтерській, розважальній тематиках. Героїв, як і експертів, найбільше у політичній, економічній, культурній, воєнній тематиках.

Загалом, лідерами за кількістю стереотипних образів серед івано-франківських сайтів стали «Версії» та «Правда», в той час, як у матеріалах «Фіртки» за період моніторингу не зафіксовано жодного стереотипу.

Водночас «Правда» розмістила кілька тематичних статей, які стосувалися гендерних питань: «Міжнародний день жінок та дівчат у науці», «Віце-спікер Геращенко розказала, чим займаються жінки-депутати у фракції Ляшка», «Стильно і зухвало: показали жінок, які першими наважились вдягнути нетрадиційний одяг».

У друкованих ЗМІ було виявлено 46% фемінітив, зовсім не зафіксовано стереотипного контенту і публікацій на гендерну тематику.

Лише в 19% жінки були експертками і в 15% – героїнями журналістських матеріалів, тобто чоловіки фігурували в друкованих ЗМІ більш ніж уп’ятеро частіше. 100% експерток зафіксовано в матеріалах на медичну тематику (передовсім у матеріалах про Уляну Супрун), паритетно/майже паритетно експерток і експертів у публікаціях про волонтерство та культуру. Експертів найбільше – у темах спорту (94%), освіти (87%), політики (86%), а також у повідомленнях на релігійну тематику, про кримінал та ДТП (рубрика «Інше»).  Хоча і для експерток, і для експертів, однією з найпопулярніших є рубрика політика, чоловіків-експертів у політиці у шість разів більше ніж жінок.

Найвищий показник залучення експерток демонструють медіа Харківської області (42%), трохи нижчі – Хмельницької (40%), Дніпропетровської (39%), Донецької і Вінницької областей (по 38%). Найнижчі показники – в черкаських (22%), івано-франківських (22%) та закарпатських (20%) медіа. Про жінок найчастіше писали теж видання Харківської області (36%), трохи менше – Полтавської та Дніпропетровської областей (по 33%), найменше – Київської (21%), Чернігівської (22%), Хмельницької та Івано-Франківської областей (по 23%).Щодо героїнь, то 100% їх у публікаціях друкованих ЗМІ на медичну і воєнну тематики, хоча за кількістю їх найбільше в темах культури й політики. Зовсім відсутні героїні в матеріалах про освіту, економіку та бізнес, волонтерство. У найпопулярнішій для обох статей тематиці – культура – про жінок писали у вісім разів рідше, ніж про чоловіків.

З усієї кількості фемінітивів, виявлених в інтернет-виданнях за період моніторингу найчастіше траплялися: акторка, співачка, директорка, завідувачка, засновниця, заступниця, призерка, чемпіонка. Серед маскулінітивів (слів на позначення посад, професій жінок у чоловічому роді) найпопулярніші – начальник, директор лікар, керівник, міністр, заступник.

Найбільше фемінітивів вживає інтернет-видання «Версії» (40 фемінітивів проти 21 маскулінітива), на другому місці – «Галка» (30/14), на третьому – «Фіртка» (25/16). У публікаціях «Курсу» кількість маскулінітивів є суттєво більшою, ніж фемінітивів (25 проти 15).

У друкованих ЗМІ за період моніторингу найчастіше вживалися координаторка, працівниця, поетеса, акторка, авторка, начальниця. Серед маскулінітивів найбільш згадувані – лікар, заступник, лідер, директор, працівник.

Найбільшу кількість фемінітивів відносно маскулінітивів використало видання «Репортер» (7 / 1), на другому місці – «Галицький кореспондент» (2 проти 1) . Найменше фемінітивів у газеті «Західний кур’єр», де за період моніторингу вжито лише 2 фемінітиви-назви у жіночому роді, а маскулінітивів – 4, та в газеті «Галичина» – 9 фемінітивів проти 18 маскулінітивів. Таким чином, жіночі посади у чоловічому роді у цих виданнях зустрічалися удвічі частіше, ніж їх відповідники у жіночому роді.

Індекс гендерної чутливості івано-франківських медіа у лютому 2019 року – середній по Україні (32%). 

 


09.03.2019 679
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

120
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1665
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3120
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1119
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1145
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1180 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

214

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1085

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

908

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

405
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

303
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2469
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1225
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1292
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

535
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15165
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7466
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

311
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

472
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

428
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

366
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

456