
Сьогодні, 28 квітня, Всесвітній день споріднених міст.
Івано-Франківськ має 27 міст-партнерів, пише Фіртка з посиланням на журналіста "Експресу" Анну-Сабіну Ружицьку.
“Першу угоду про співпрацю ми підписали ще в 1990 році із румунським містом Бая Маре, - розповідає Володимир Устинський, начальник міського відділу промисловості та розвитку підприємництва. - А в 2017-ому її поновили. Аж 10 міст-партнерів маємо в Польщі. Також міста-побратими є в США, Угорщині, Білорусі, Грузії, США, Латвії, Литві, Чехії, Молдові, Португалії, Болгарії, Китаї”.
До 2014 року Івано-Франківськ мав два міста-партнери і в Росії. Це Сєрпухов та Сургут. Коли в Україні почалася війна на Сході, то представники івано-франківської влади звернулися до очільників російських споріднених міст із листом, в якому написали, що сусідня держава чинить військову агресію на території України. Якщо вони це визнають, то угоди про співпрацю будуть дійсними. Якщо ні, то угоди доведеться розірвати. Відповіді з Росії не надійшло. Тому угоди розірвали.
"Для нас Росія завжди була і є далеким зарубіжжям, - продовжує пан Устинський. - Ближчою, ментально, духовно і територіально є Європа. Ось навіть найближче партнерське місто, польський Жешув знаходиться на відстані 234 кілометри від Івано-Франківська. А найдальше місто-партнер — американський Арлінгтон, що на відстані 7622 кілометри”.
Передують підписанню угод про партнерську співпрацю візити жителів Івано-Франківська до міст з інших країн. Коли кілька раз іванофранківці відвідують якесь закордонне місто, бачать там цікавий досвід, хочуть співпрацювати. Згодом знайомляться представники влади та підписують угоди. Найбільше міста-партнери співпрацюють з Івано-Франківськом у сферах освіти, науки, культури, туризму і спорту.
"Уже сотні наших школярів, студентів, викладачів, митців їздили в партнерські міста на концертні виступи, наукові конференції, на відпочинок і навчання, а спортсмени—на чемпіонати й турніри, - додає Володимир Устинський. - Відповідно жителі партнерських міст приїжджають на такі ж події. Досвідом і практиками обмінюють лікарі. Є взаємовідвідини десятків туристичних груп. Менше, на жаль, співпрацюють бізнесмени. Але маємо домовленості, що продукцію івано-франківського хлібокомбінату та натуральні олії одного з наших підприємців продаватимуть у Польщі. Це результат співпраці представників міст-партнерів”. Підтримують міста-партнери і в біді. Коли в 2008-ому році була велика повінь, згодом дві революції, військові дії на Сході, то закордону надходило чимало фінансової і гуманітарної допомоги".
На честь міст-партнерів у центрі Івано-Франківська встановлений пам'ятний знак, на якому зображені герби міст-партнерів, написано їхні назви, відстань до них від обласного центру Прикарпаття. Причому знак зроблено так, що на ньому є місце для нових табличок. А це означає, що кількість партнерських міст буде збільшуватися.