В ІФНМУ на кафедрі патофізіології провели майстер-клас в рамках унікального студентського наукового дослідження

 

 

На кафедрі патофізіології Івано-Франківського національного медичного університету відбувся майстер-клас «Моделювання пересічення сідничного нерва на щурі з ушиванням».

 

Майстер-клас відбувся в рамках 86 науково-практичної конференції студентів і молодих вчених із міжнародною участю «Інновації в медицині». Його провели студенти-медики під керівництвом кандидата медичних наук, доцента Зіновія Ящишина, інформує прес-служба ІФНМУ.

 

Майстер-клас став одним з етапів довготривалої наукової роботи з дослідження регенерації периферичного нерва після його повного ушкодження. Цей студентський науковий проект триває вже пів року, сам Зіновій Ящишин займається цією роботою вже два роки. Дослідження під керівництвом доцента Ящишина проводить команда з шести студентів: третьокурсники Іван Онисько, Ігор Балюк, Тетяна Скрипник, Марія Герот, Яна Калин та четвертокурсниця Ольга Давиденко.

 

Студенти з вересня 2016 року провели 25 успішних операцій на дослідних тваринах (щурах). На першому етапі дослідження студенти оперували сідничний нерв тваринки. Після цього, починаючи з другого дня після операції, вони опромінювали оперовану задню ліву лапку тваринки зеленим спектром за допомогою низькочастотного світлодіодного лазера «Спектр ЛЦ». Після цього прооперовані нерви забирали на морфологічне дослідження. Забір нервів здійснювали на третю, сьому, 15, 30, 60 і 90 доби після операції, аби подивитися, як відновлюється нерв.

 

На майстер-класі студенти виконали чергові дві операції на дослідних тваринках. Завдяки відеокамері, яка встановлена безпосередньо в операційній, за ходом операцій в прямому ефірі спостерігали студентські групи в навчальних кімнатах фізіологічного корпусу.

 

«Ми досліджуємо, як різні спектри лазера впливають на регенерацію нервової тканини, — розповідає Зіновій Ящишин. — Портативний лазер, який ми використовуємо, з’явився зовсім недавно, тому ця технологія не до кінця вивчена. Саме тому ми й проводимо ці дослідження. Ми побачили, що після повного пересікання відбувається повне відновлення рухової функції та чутливості. При чому терміни регенерації пришвидшуються в два рази. Загалом ця робота може тривати кілька років із залученням різноманітних методів дослідження, вона має перспективу перерости у кандидатську дисертацію, а також може вийти у клінічну практику».

 

«Ми побачили, що вже на шістдесяту та дев’яносту добу відбувається повне відновлення, — розповідає студент Іван Онисько. — Якщо до 15 доби спостерігалися дегенеративні зміни, то починаючи з тридцятої доби відбувалося відновлення нерва, і на шістдесяту та дев’яносту добу ми спостерігали повноцінне відновлення морфології нерва».
Студенти протягом пів року також перевіряли функції нерва. На 60 добу тваринку помістили на бігову стрічку і побачили, що рухова функція лапки повністю збережена, також юні дослідники перевіряли чутливість (голкою на біль та кригою на температуру) і побачили чітку реакцію на ці подразники.

 

«Ми досліджували вплив зеленого спектру лазера, і можемо впевнено стверджувати, що за його допомогою регенерація нерва відбувається за два-три місяці, — продовжує Іван Онисько. — В той час, як прооперовані тварини, яким для порівняння ми не проводили лазерного опромінення, відновлювались через чотири-п’ять місяців. Це дослідження є дуже перспективним і актуальним, особливо в час, коли в Україні йде війна, адже в майбутньому цю технологію можна буде застосовувати для швидшого одужання людей після хірургічних втручань».

 

Результати свого дослідження студенти представили на 86 науково-практичній конференції студентів і молодих вчених із міжнародною участю «Інновації в медицині». Ця доповідь посіла перше місце з 17 робіт на секції патофізіології, фармакології і фізіології. Юні науковці будуть продовжувати дослідження й далі — попереду вивчення впливу інших спектрів лазера.

 

 

 

 

 

 


29.03.2017 725 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

253
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13466 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1511
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

829
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6042
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1680

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

603

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1427

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1239

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1137
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

487
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

621
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1535
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

568
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

847
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5888
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13463
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

197
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

501
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

448
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

758 2