В яких прикарпатських медзакладах первинна допомога буде безкоштовною

У медреформі, яка дуже непросто триває по всій Україні, настав черговий етап. І якщо спершу пацієнти підписували угоди з лікарями (не всі це зробили, і це не страшно), то тепер медзаклади підписують договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). А пацієнтам з того що?

За «первинку» платити не треба

Нагадаємо, медреформа стартувала цього року і триватиме до кінця 2020-го. Почали з первинної медичної допомоги – сімейних лікарів. Українці мали укласти угоду з таким лікарем, обравши того, кому довіряють, незалежно від місця проживання. Саме до нього тепер треба йти з будь-якими скаргами на здоров’я, пише Репортер.

Сімейний лікар веде постійний огляд у групі ризику (хворих на гіпертонію, діабет), лікує найпоширеніші хвороби, навіть веде вагітність, якщо вона проходить без ускладнень. Він же за потреби направлятиме до спеціалізованих лікарів – ­гастроентерологів, гінекологів, офтальмологів тощо – а ті вже надаватимуть вторинну медичну допомогу. Далі йде третинний рівень, до якого належать онкологи й хірурги.

«Хороший лікар, який ще до реформи брав сумку на плече і йшов до хворих, матиме тепер велику зарплату, бо до нього запишеться багато пацієнтів. А той, що працював не надто старанно, але досі отримував так само, тепер матиме менше», – каже Василь Височанський, регіональний координатор з підтримки медреформи.

Роботу медзакладів фінансуватиме держава – через НСЗУ, а для цього їм треба підписати договори зі службою. Сума від НСЗУ залежить від того, скільки пацієнтів отримують послуги у поліклініці чи лікарні. Так само й зарплата у лікаря зростатиме залежно від кількості людей, які підписали з ним декларацію.

Крім того, державні заклади ставатимуть автономними, тобто перетворяться на некомерційні комунальні підприємства. Наприклад, головний лікар зможе сам розпоряджатися кош­тами лікарні, розширювати чи скорочувати штат, залучати благодійників і грантову допомогу.

Медзаклади, які підписали договір з НСЗУ, надаватимуть пацієнтам усі послуги «первинки» безкоштовно. До них належать прийом і лікування в сімейного лікаря та аналізи. Частину послуг «вторинки» також із часом планують зробити безкоштовними.

До речі, підписати договори з НСЗУ можуть не лише державні медзаклади, а й приватні лікарні та навіть лікарі, що працюють як підприємці. Тим приватникам, які долучилися до реформи й підписали договір, за пацієнтів теж платитиме держава, тобто послуги у них будуть безкоштовними.

Долучаються приватники

На сьогодні в Івано-Франківській області договір з НСЗУ підписали 19 медичних закладів. Під час першої хвилі – чотири, під час другої – 15. З державних закладів це Калуський, Тлумацький, Брошнів-Осадський, два Коломийські, Городенківський, Івано-Франківський, Делятинський, Рогатинський, Снятинський та Ямницький центри надання первинної допомоги, Білоберізька амбулаторія, Кутська та Косівська міські лікарні. Також договір підписали два приватні товариства – «Асклепій» і «Медекс Плюс» – і три приватні лікарі, ФОПи: Білик Роман Павлович, Супик Галина Михайлівна і Глебчук Сергій Андрійович.

Загалом в Україні долучилися до реформи 596 медзакладів. Наприкінці листопада – на початку грудня розпоч­неться третє вікно можливості підписати угоду з НСЗУ. Аби подати документи, заклад повинен мати чинну ліцензію на медичну практику за спеціальностями педіатрія / терапія / загальна практика-сімейна медицина.

«Заклади готуються до третьої хвилі подачі документів до НСЗУ, виробляють ліцензії. Зараз ще не відомо, скільки точно лікарень і медцентрів подадуть заяву, але їх буде багато, – каже Юлія Монюк, головний спеціаліст з організації первинної медико-санітарної допомоги Івано-Франківської ОДА. – Ті, що підписали договір, уже отримуватимуть кошти від служби на зарплату медпрацівникам, закупівлю лабораторних послуг і кошти на невідкладну допомогу. Тому первинка в них уже буде безкоштовною».

Декларації приносять гроші

Комунальне некомерційне підприємство «Тлумацький міський центр первинної медико-санітарної допомоги» був у четвірці перших, хто підписав договір з НСЗУ.

«Ми уклали договір ще у червні 2017 року, а вже в липні заклад став комунальним, – розповідає керівниця центру Оксана Мельник. – З понад 18 тисяч населення Тлумацької ОТГ декларацію з нами підписали більш як 12 тисяч місцевих, а ще близько 2000 – з інших територіальних громад».

За словами Оксани Мельник, з того часу зарплати у лікарів стали значно вищими. Наприклад, в однієї молодої сімейної лікарки, яку обрало багато людей, зарплата зросла з майже 5 тис. грн до понад 15 тис. На сьогодні заклад має 67 % підписаних декларацій.

«Якщо раніше, щоб зацікавити лікаря працювати в селі, ми суміщали посади, щоб він міг отримувати нормальну зарплату, то сьогодні він має значно більший оклад, – каже Оксана Мельник. – Фінансування до лікарні приходять вчасно, заборгованості з боку держави нема. З часу нашого існування як комунального центру ми закупили два нові автомобілі, обладнання, аналізатори».

Пані Оксана розповідає, що багатьом мешканцям Тлумача було далеко добиратися у районну лікарню. Тому вони створили в іншому кінці міста кабінет чергового лікаря, де можна прийти й отримати консультацію, зробити кардіограму, аналіз крові на цукор, щеплення від грипу.

«Головне – я бачу як медичні працівники стали зацікавленими у пацієнтові, лікарі дбають, щоб люди не сиділи в черзі, щоб були задоволені обслуговуванням, – каже Оксана Мельник. – До того ж, пацієнти мають номери телефонів своїх лікарів і звертаються за консультаціями навіть у вихідні».


24.11.2018 1123
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1334
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1024
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2047
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3529
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1326
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1312

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1635

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

475

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1118

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1282
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24238
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

487
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

596
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1486
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

660
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15357
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

466
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

561
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1411 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

598
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

513