В Городенці планують розформувати районну лікарню?

 

Чутки, що буцімто розформовують Городенківську центральну районну лікарню, збурили мешканців краю неабияк: найперше — сам колектив, адже у сфері охорони здоров'я задіяно тисячну армію медиків та обслуговуючого персоналу.


Що вже й казати про населення: кого ж-бо втішить перспектива їхати за потреби до Снятинської, Коломийської чи Тлумацької медустанов. Зрештою, городенківська медицина завжди була на доброму рахунку, займаючи передові позиції на рівні області за більшістю показниками, і втрачати є що.

 

Та диму без вогню не буває, адже на рівні держави давно йшлося про реформування медичної галузі. Тож про те, як все-таки відбуватиметься цей процес, і які конкретно зміни відбудуться щодо охорони здоров'я в нашому краї, ми попросили розповісти першого заступника начальника головного управління охорони здоров'я облдержадміністрації, голову депутатської комісії облради Миколу Олінійчука.

 

— Миколо Дмитровичу! Зміни в галузі охорони здоров'я, вочевидь, назріли давно, адже безперечними є погіршення стану здоров'я населення, високі показники смертності осіб працездатного віку, зменшення середньої тривалості життя, нерівність у доступності медичної допомоги, яку існуюча система охорони здоров'я задовольнити не в змозі.

— Городенківська районна рада прийняла торік Програму розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах сімейної медицини. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, підготовленими на основі кращого світового досвіду, лише розвиток цієї первинної ланки дасть змогу якісно змінити надання медичної допомоги населенню, істотно вплинути на поліпшення демографічної ситуації та досягнути справедливого й раціонального використання бюджетних коштів. У більшості держав світу на частку медико-санітарної допомоги припадає до дев'яноста відсотків загального обсягу медичних послуг, а чисельність лікарів загальної практики сімейної медицини складає чи не половину всіх ескулапів. Бо як було дотепер: не застосовувалися принципи комплексності та наступності в наданні медичної допомоги, не було достатньої уваги профілактиці захворювань та диспансеризації населення. Це призводило до того, що несвоєчасно виявляли хвороби та їх ускладнення, а отже, до збільшення потреби населення у спеціалізованій медичній допомозі, яка є дороговартісною.

 

— Що передбачається цією районною програмою?

— Планується вдосконалити нормативно-правову та науково-методичну бази діяльності закладів охорони здоров'я первинної ланки. Продовжуватиметься робота зі створення мережі амбулаторій сімейної медицини у населених пунктах через реорганізацію та перепрофілювання діючих закладів охорони здоров'я.

 

— Яких змін у галузі слід очікувати найближчим часом і конкретно — на рівні Гоороденківської районної лікарні?

— Насамперед авторитетно заявляю: пропоновані зміни не стосуватиметься якогось скорочення. Йдеться про створення центру первинної медико-санітарної допомоги, який охопить роботу ФАПів та сільських лікарських амбулаторій і частину районної поліклініки. Це забезпечить проведення цільових профоглядів, щеплень. Первинні обстеження медиками сімейної медицини сприятимуть виявленню захворювань і, за потреби, хворі скеровуватимуться до ЦРЛ чи до клінік третинної медичної допомоги (спеціалізованих центрів). Акцент робитиметься ж насамперед на пропаганду здорового способу життя. До честі керівництва як району, так і нашої ЦРЛ, певні напрацювання вже є. Вітаю рішення на рівні держави передати ФАПи у відання ЦРЛ і на баланс районів та міст, адже медицина — специфічна галузь, то ж нею мають управляти спеціалісти. Це дає змогу управляти первинною ланкою, бо іноді доходило до абсурду: як у селі захворіла фельдшерка чи подалася на заробітки, то не було кому замінити, позаяк її роботу оплачує місцева громада конкретного населеного пункту, пише Бріз.


23.01.2013 2058 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1145
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2835
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

996
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1056
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1065 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3144 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

921

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

791

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1101
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

166
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2361
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1160
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

462
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15081
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7394
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

827
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

390
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

300
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

386
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

673
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1122