
Фінансова грамотність — те, чому, на жаль, не навчать у школі. Слідування правилам фінансової грамотності допоможе правильно розподіляти бюджет, формувати заощадження та нарощувати власний капітал. Проте зібравши певну суму накопичень, кожен задумується над тим, як саме краще зберігати гроші, аби захистити їх від рук шахраїв і злодіїв та різноманітних ситуацій. Порівняємо банківські депозити та «домашнє зберігання» грошей та визначимо, який метод є більш дієвим.
Депозити, їхні переваги та недолік
Банківські вклади завжди користувалися найбільшою популярністю, адже оформити їх досить просто. Відкриття депозиту допомагає розвитку економіки країни, що так важливо у наш час: банк кредитує бізнес та підприємців за рахунок депозитних грошей, ті сплачують більше податків у бюджет, а ви отримуєте відсоток за користування вкладом. Депозити мають й безліч інших переваг:
- Захист готівки від інфляції завдяки виплаті відсотків по вкладу;
- Гарантія повернення грошей навіть у випадку банкрутства банку (до 200 тисяч гривень у звичайний період, та у повному обсязі без лімітів на період воєнного стану);
- Надійний захист коштів від стихійних лих, пожеж, повені тощо;
- Захист від крадіжки цінностей;
- Збереження грошей від імпульсивних витрат та покупок;
- Можливість дострокового зняття коштів.
Наприклад, банк Ukrsibbank my.ukrsibbank.com/ua/personal/deposits/ пропонує своїм клієнтам 4 основних види депозитів з конкурентними відсотковими ставками та вигідними умовами. Проценти виплачуються як наприкінці дії договору, так й щомісячно, що дає змогу зробити вибір на користь того чи іншого тарифного плану.
До недоліків депозитів варто віднести лише невисоку річну відсоткову ставку (особливо в валюті) та інколи неможливість дострокового розірвання договору та повернення коштів до дати закінчення депозиту. Такої ситуації легко уникнути, обравши депозит з можливістю зняття грошей в будь-який момент до запиту.
За та проти зберігання коштів під матрацом
Якщо ж депозити та банки не викликають у вас довіри, залишається лише варіант накопичення готівкових цінностей вдома, надійно заховавши їх подалі від поганих людей. Такий спосіб має кілька переваг, серед яких можливість використання коштів у будь-який момент, незалежність від ситуації на валютному, фондовому та інших ринках, й швидке поповнення скарбнички.
Водночас недоліків зберігання грошей у банці або під матрацом набагато більше:
- Незахищеність від грабіжників та злодіїв (навіть сейф можуть поцупити, не відкриваючи його);
- Ризик псування або знищення готівки внаслідок пожежі, руйнування будівлі, повені, потопу та інших стихійних або техногенних лих;
- Зниження купівельної спроможності грошей через інфляцію;
- Висока ймовірність використання коштів для імпульсивних покупок.
З цього всього напрошується висновок: депозити є більш надійним та безпечним методом зберігання коштів, який ще й приносить дохід.
Партнерський матеріал