В Австралії програми зі штучним інтелектом допомагають при розлученнях

Інтернет-програма під назвою Amica тепер використовує штучний інтелект, щоб допомогти парам, що розлучаються, домовитись про розподіл батьківських обов'язків та розподілити спільні активи.


Для багатьох людей пандемія коронавірусу стала випробуванням стосунків. Травневе опитування, проведене агентством Relationships Australia, показало, що 42% із 739 респондентів зазнали негативних змін у стосунках зі своїм партнером впродовж карантину.

Також спостерігається різке збільшення кількості пар, які звертаються за порадою щодо розлучення. Уряд Австралії підтримав використання Amica для тих, хто перебуває в таких обставинах. Чат-бот використовує штучний інтелект (ШІ), щоб запропонувати подружнім парам варіанти розділу грошей та майна залежно від їх обставин.

Хоча такі інструменти й пропонують деякі переваги, такі як зручність та зменшення емоційних переживань, їх застосування залишається обмеженим. І надмірне очікування може обернутися ще більшим стресом.


Як це працює

Згідно з інформацією, яка розміщена на вебсайті Amica, він "розглядає правові принципи та застосовує їх до ваших обставин". Іншими словами, програмне забезпечення спирається на дані (зібрані та вбудовані його розробниками) з подібних випадків у минулому, щоб робити пропозиції користувачам.

Amica демонструє потенціал ШІ у вирішенні правових проблем у сімейних суперечках. Цікаво, що це не єдиний інструмент такого роду в правовому полі. В Австралії надається ряд сімейних юридичних послуг, що працюють на основі штучного інтелекту, зокрема Penda та Adieu.

Penda має на меті допомогти жертвам сімейного насильства, надаючи безкоштовну правову інформацію та інформацію про безпеку.

Його чат-бот AI надає юридичні консультації та інформацію в Інтернеті, не вимагаючи очної зустрічі з адвокатом.

Adieu дає змогу парам домовитись про дружні фінансові та батьківські угоди за допомогою компоненту чат-боту ШI «Lumi», який за потреби може скеровувати пари до посередників, радників, юристів або фахівців з фінансових питань. Lumi також має інструменти "в один клік" та призначений для економії часу та грошей за допомогою ШI для аналізу фінансових записів обох користувачів.


Переваги засобів штучного інтелекту

Система сімейного законодавства Австралії переобтяжена, що призводить до великих затримок для сімей у судовій системі. Судові провадження також є дорогими, і складні справи сімейного права можуть коштувати кожній стороні більше ніж 200 000 австралійських доларів.

Такі засоби штучного інтелекту, як Amica та Adieu, дозволяють парам самостійно розв'язувати проблеми та уникати повільного та дорогого судового процесу. Особливо це стосується пар, які розпочали або розглядають процес розлучення на тлі обмежень щодо коронавірусу.

Оцінка Adieu включала перегляд літератури про програми правосуддя та опитування професіоналів, включаючи посередників, юристів та фінансових радників. Програмісти також опитали 37 користувачів Adieu, щоб з’ясувати, хто використовуватиме такий додаток і наскільки людям буде комфортно з ними.

Розробники виявили, що надавши парам можливість контролювати процес розлучення, вони менше зазнавали емоційного стресу.

Хоча вибірка опитування була відносно невеликою, 76% учасників повідомили, що не відчувають емоційного переживання. Більшість із тих, хто це зробив, сказали, що задоволені результатом.

"Я новачок у програмах, але навчаюся. Вони не такі вже й погані, але насправді не замінюють людей. Позитивом є те, що вони нейтральні та не засуджують вас!", - коментував програму один із учасників опитування.


Недоліки та обмеження

Попри низку переваг, інструменти штучного інтелекту для врегулювання юридичних суперечок (як і багато інших інструментів штучного інтелекту) мають недоліки.

Наприклад, вони у багатьох випадках не корисні. Програмісти Amica підкреслюють, що програма підходить лише для “дружних” пар, у яких немає складних ситуацій, таких як насильство в сім’ї. Це пов’язано з тим, що на поточному рівні розвитку чат-боти, що працюють на основі штучного інтелекту, можуть генерувати порівняно просту відповідь на інформацію, яку вони отримують.

Згідно з опитуванням, яке проводили в Австралійському бюро статистики у 2016 році, близько 5,8 мільйона австралійців зазнали фізичного або емоційного зловживання з боку партнера.

Крім того, австралійські суди повинні враховувати інтереси кожної дитини при вирішенні справи у справах подружжя, що розлучаються. Існує занепокоєння, що пропозиції від інструментів програми, що працюють на основі штучного інтелекту, можуть ігнорувати потреби дітей і відстоювати лише інтереси батьків.

Існує також занепокоєння щодо використання ШІ у справах, що стосуються сімей, загалом. Наприклад, доступ до онлайн-платформ вимагає певного рівня цифрової грамотності та доступності.

Це унеможливлює застосування програми без доступу до Інтернету, смартфона чи комп’ютера. Крім того, люди можуть не мати технологічних навичок, необхідних для використання таких програм, як Amica або Adieu.


Заплямоване минуле

Окрім сімейних суперечок, ШІ також не найкраще допомагає у кримінальних справах щодо призначення покарання. Зокрема в США неодноразово оскаржували застосування інструменту COMPAS. Його алгоритми оцінки ризиків нібито передбачають, наскільки ймовірним є вчинення зловмисником повторного злочину.

Австралійська сага про Robodebt також показала, як ШІ може сприяти прийняттю адміністративних рішень. Під час цього провалу соціальні виплати, здійснені на основі самозвітних щотижневих доходів, перехресно посилалися на приблизний дохід, прийнятий як середнє значення річного заробітку, повідомлене австралійському податковому управлінню. Потім це використали для автоматичного формування повідомлень про борг без перевірок інспекторів.

Зрозуміло, що ШІ має потенціал для моделювання можливої ситуації у майбутньому. Оскільки використання технологій на основі штучного інтелекту продовжує застосовуватися у справах, які традиційно вирішуються в судах, для розв'язання загальних проблем необхідна урядова стратегія, така як European Commission’s AI White Paper.

Поряд із використанням ШІ в юридичному секторі, у цій галузі слід суворо дотримуватися етичних норм.

за матеріалами TNW


13.10.2020 6582
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717